Bronili Palikota, teraz to ich bronią. Akcja Palikota "zrzucamy Hinca"

Janusz Palikot włączył się w spór między Teatrem Ósmego Dnia a wiceprezydentem Poznania. - Oczekuję dymisji Hinca - napisał na swoim blogu polityk Platformy. Dla zwolenników tego rozwiązania opublikował numer telefonu urzędnika. Mogą mu wysyłać sms-y z apelem o dymisję...- W normalnym europejskim kraju ten urzędnik już by nie pracował - komentował w TOK FM Grzegorz Gauden.
Najpierw było głośne poparcie Palikota przez słynną, niezależną grupę. Później reprymenda samorządowca (zarzucał teatrowi korzystającemu z publicznych pieniędzy wikłanie się w politykę). Potem polscy artyści wsparli specjalnym listem Ewę Wójciak i jej kolegów. Wreszcie dziś w obronie Sławomira Hinca wystąpili zależni finansowo od miasta szefowie teatrów czy muzeów.

Kontratak w obronie teatru przypuścił też Janusz Palikot. Na swoim blogu napisał, że oczekuje dymisji Sławomira Hinca. "Wiceprezydent Poznania (a faktycznie zastępca) pan Hinc najpierw zaatakował Teatr Ósmego Dnia z Poznania - za poparcie Palikota - a potem, gdy został odsądzony od czci i wiary za rodzaj politycznej cenzury, to poprosił podległe mu instytucje kultury o deklaracje lojalności wobec siebie, czyli o odpowiedź na pytanie o to, czy te jednostki powinny być apolityczne. Trudno się dziwić, że podległe mu instytucje, zagrożone utratą dotacji, gremialnie poparły pana prezydenta Hinca.

Pomijam niegodziwości tkwiące w fakcie, że się chce łamać kręgosłupy uzależnionym od siebie urzędnikom, ale nie mogę zaakceptować faktu tej polityki urazów. Nie dość, że robi się głupstwa, to się brnie w nie dalej. Oczekuję dymisji Hinca!!!!!" - napisał Janusz Palikot. Polityk na swoim blogu umieścił też numer telefonu komórkowego wiceprezydenta. "Każdy, kto się nie zgadza z tą cenzurą, proszony jest o wysłanie, pod poniższy numer pana prezydenta, smsa o następującej treści; zrzucamy Hinca! Lub w skrócie - zrzucamy cię!" - napisał polityk Platformy.

Hinc: To nie była lojalka

- To nie była lojalka - zapewniał w rozmowie z TOK FM Sławomir Hinc. Twierdzi, że list po prostu znalazł na swoim biurku:Treść listu, podpisanego przez - w większości zależnych finansowo od miasta - szefów poznańskich teatrów i muzeów, sprowadza się do jednego: samorządowe instytucje kultury nie powinny mieszać się w politykę. "My niżej podpisani, identyfikujemy się ze stwierdzeniem, że kultura finansowana ze środków publicznych winna być apolityczna, bowiem jest adresowana do wszystkich odbiorców, niezależnie od ich poglądów".

"Grupa Performatywna Poznańskie lizusy"

- Tutaj zostały przekroczone granice śmieszności. Poznań jako miasto, które ubiega się o tytuł stolicy Kulturalnej Europy 2016 zawsze był pojmowany jako stolica polskiej chóralistyki. I ta pozycja została wzmocniona tym listem. Ponieważ pojawił się chór lizusów - kpił w rozmowie z TOK FM Grzegorz Gauden. Dyrektor Instytutu Książki twierdzi, że miasto - w niezależnym środowisku artystycznym - dorobiło sobie taką 'gębę', którą przez najbliższe lata trudno będzie zdjąć. - Jestem tym bardzo zasmucony. W Poznaniu jest duża grupa artystów poważnych , niezależnych i bardzo byłbym się cieszył gdyby to oni się odezwali - mówił Gauden - Czas najwyższy, bo będziemy obserwowali migrację z tego miasta. Gauden powiedział TOK FM, że wycofał się z Rady Merytorycznej, która stara się o przyznanie Poznaniowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na koniec sygnatariuszy listu krytykującego "ósemki" nazwał "Grupą Performatywną Poznańskie Lizusy".

Teatr dziękuje

Wczoraj na stronie Teatru Ósmego Dnia znalazło się oświadczenie: Zespół dziękuje serdecznie wszystkim osobom prywatnym, artystom, stowarzyszeniom, instytucjom, od których otrzymaliśmy wyrazy poparcia i solidarności. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem siły i stanowczości tego obywatelskiego sprzeciwu wobec arogancji władzy.

Kto ma rację w sporze o Palikota? Teatr Ósmego Dnia, czy oponenci
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Bronili Palikota, teraz to ich bronią. Akcja Palikota "zrzucamy Hinca"
Zaloguj się
 • demetria11

  Oceniono 4 razy 2

  I takie rzeczy dzieją się w inteligenckim, zdawałoby się, Poznaniu! Atakuje się ludzi za to, że zachowali się jak ludzie.

 • alarm44

  Oceniono 4 razy 2

  Hinc to kolega Filipa Kaczmarka. Mamy do czynienia z typowym kolesiostwem.

 • jean_zatapathique

  Oceniono 1 raz 1

  ari.vatanen, wpierw dowiedz się czym jest Teatr Ósmego Dnia i z czego jest znany a później snuj swoje teorie na temat apolityczności sztuki. Polityka jest wobec sztuki taką samą dziedziną życia, jak każda inna i tak samo ma prawo być w sztuce obecna. Artyści poprzez wypowiedź artystyczną często krytykują pewne zjawiska w polityce a jest to równoznaczne z prezentacją własnych przekonań w tej dziedzinie. Wsparcie Teatru dla Palikota i pochwała jego działań nie może być traktowana na równi z lojalnościowym listem wystosowanym przez instytucje artystyczne zależne finansowo od władzy, którą popierają.

 • mawt

  Oceniono 5 razy 1

  z fizys Hinc to jakiś szczyl jest, szok

 • skiperko

  0

  Dlaczego cała ta błahostka z Ósemkami, Palikotem i Hincem została tak niemiłosiernie rozdęta i nasączona patosem (że niby znów władza zamyka usta artystom, którzy niegdyś bohatersko walczyli z komuną itp.) Czy aktorzy (nawet ci z uznanego teatru) naprawdę muszą wypowiadać się na tematy polityczne? I czy cała ta medialna awantura rozpętana przez TOK FM i Agorę przypadkiem nie trąci hipokryzją? No bo jaka byłaby reakcja, gdyby np. jakiś inny teatr wyraził poparcie dla polityka z przeciwnego obozu, np. dla Macierewicza? I jeszcze w kwestii lizusostwa: jak nazwać dziennikarzy TOK-u, którzy wałkują temat z uporem godnym lepszej sprawy, bo doskonale wiedzą, że ich szefowa - Ewa Wanat - jest osobiście i towarzysko związana ze środowiskiem Teatru 8 Dnia?

 • agaador

  Oceniono 2 razy 0

  Apolityczne "ósemki" ?! Oksymoron. Chcecie apolitycznych instytucji kulturalnych to idźcie do Biblioteki Raczyńskich albo Muzeum Instrumentów Muzycznych. Cisza, spokój atmosfera skupienia - można też się oddać modlitwie- niestety nie można słuchać RM .

 • ari.vatanen

  Oceniono 2 razy 0

  Oczywistą rzeczą jest że kultura tak jak i media finansowane ze środków publicznych powinny być apolityczne. To jest oczywiste jak 2+2! Ale swołocz pro-polikotowska, ślepo wierząca swojemu wielce oświeconemu, łatwo łyka tanie teksty. No cóż łatwiej zacietrzewić się w jakimś poglądzie i go ślepo bronić, trudniej myśleć.
  Aktorzy wyrazili poparcie TEATRU a nie prywatne poparcie dla Palikota. A to już jest wykorzystywanie wizerunku organizacji kulturalnej FINANSOWANEJ Z PUBLICZNYCH ŚRODKÓW do celów politycznych. Wczorajsze oświadczenie na stronie teatru tylko to potwierdza. I dlatego Palikot upadł do poziomu Michnika. Wykorzystuje swoją inteligencję do zaciemniania i odwracania kota na swoją stronę. Do bardzo nie fair. I niestety wielu mu wtóruje zamiast zdemaskować ten haniebny chwyt.

 • ari.vatanen

  Oceniono 2 razy 0

  "nie mogę zaakceptować faktu tej polityki urazów" - uraz to ma pan palikot, a nawet bym powiedział usterkę, fatal error. Jak media publiczne były opanowane przez pis to grzmiał, a teraz jak kultura finansowana ze środków publicznych jest używana do promowania pewnej opcji politycznej to Hinc do dymisji bo broni apolityczności. Co za Pal(ikot)ant.

 • cryofl

  Oceniono 10 razy 0

  ale na ciebie TOMITOMS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX