Staniszkis: To Jarosław Kaczyński powinien rozpocząć proces przeniesienia krzyża

Gdyby Lech Kaczyński nie zginął w tak tragiczny sposób, to po zakończeniu kadencji nie byłoby żadnego powodu, żeby mu postawić pomnik - stwierdziła Jadwiga Staniszkis w ?Faktach po Faktach? w TVN24. Socjolog rozmawiała na temat obecnej polityki uprawianej przez Jarosława Kaczyńskiego i możliwości rozwiązania konfliktu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim.
- To zaczyna być miejsce, które przyciąga ludzi sfrustrowanych - mówiła Jadwiga Staniszkis o krzyżu ustawionym pod Pałacem Prezydenckim - Dla dobra pamięci Lecha Kaczyńskiego i dla godności krzyża, powinien być ten krzyż przeniesiony jak najprędzej do kościoła św. Anny i powinien ten proces rozpocząć Jarosław Kaczyński - powiedziała.

W jaki sposób prezes PiS miałby to zrobić? - pytał Grzegorz Kajdanowicz. - Przyjdzie i powie "dziękuję wam za obronę krzyża, ale skończmy to, bo mój brat nie życzyłby sobie, żeby to tak wyglądało. W tej chwili jego pamięć jest niszczona. Weźmy ten krzyż i przenieśmy" - zaproponowała Staniszkis.

Profesor zgodziła się, że prezes PiS cały czas jest w traumie po śmierci swojego brata i przyznała, że nie wie, czy będzie stać na takie zachowanie - Nie wiem, czy jest w stanie cały czas funkcjonować w polityce - mówiła - Musi podjąć ta decyzję (...) i jego najbliższe otoczenie musi mu pomóc w podjęciu tej decyzji.

Staniszkis przyznała też, że "zmartwiło ją" zaostrzenie przez Kaczyńskiego retoryki po przegraniu wyborów prezydenckich. - Dla mnie to było zaskakujące jak bardzo zrezygnował z tego ruchu odmładzania, profesjonalizacji samego PiSu. (...) Ale sądzę, że to było częścią tej dynamiki traumy - stwierdziła.

"Pamięć jest żywa, pomnik każdy nosi w sobie"

Staniszkis odniosła się także do propozycji postawienia pomnika Lechowi Kaczyńskiemu. - Pałac Prezydencki to jest naturalne miejsce, ale pomniki to jest kwestia lat. (...) Teraz jest za szybko. Ta pamięć jest tak żywa, że ten pomnik każdy nosi w sobie. Pamiętajmy, że Piłsudski i inni czekali dziesięciolecia na pomniki - przypomniała. Staniszkis skrytykowała też "handryczenie się i pospieszne tworzenie projektu pomnika".

Czy Lech Kaczyński jako prezydent i polityk zasłużył na to, żeby mieć pomnik? - spytał Kajdanowicz. - Tak. Jako polityk, który tak zginął - odpowiedziała Staniszkis - Gdyby nie zginął, to oczywiście po zakończeniu kadencji nie byłoby żadnego powodu, żeby mu stawiać pomnik - stwierdziła.

Socjolog szybko dodała, że jej zdaniem Lech Kaczyński "był najlepszym prezydentem, jakiego mieliśmy". - Jaruzelski jest tragiczną postacią - mówiła - Wałęsa był marnym prezydentem, który nie rozumiał dynamiki budowania instytucji. (...) Kwaśniewski był parasolem nad pewnym układem kapitalizmu politycznego - wyliczała.

Staniszkis uważa, że Lech Kaczyński zasłużył się "przez swoje marzenia", także o Europie Środkowej, gdzie "wszyscy byliby równi" i "ten most, który zbudował do Gruzji". - To, że pani Ashton proponuje teraz stowarzyszenie Gruzji (...) to jest w pewnym stopniu zasługa Lecha Kaczyńskiego - powiedziała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Staniszkis: To Jarosław Kaczyński powinien rozpocząć proces przeniesienia krzyża
Zaloguj się
 • budionnyj

  Oceniono 9 razy 7

  Staniszkis otrząsnęła się z powyborczej traumy i zaczyna mówić ludzkim językiem. To prawda, że Kaczyński powinien zadbać aby ta awantura krzyżowa się skończyła, powinien tez przeprosić. Przepraszać to on ma za co. Trudno się zgodzić z teza ze pod pałacem ludzie wyrażali zal za Kaczyńskim, to nadużycie, bowiem zal był wyrażany wobec zaistniałej tragedii - w tym przez_cześć_ludzi za Kaczyńskim! Pani Staniszkis winna pamiętać ze nie tylko Kaczyński miał marzenia, ma je masa ludzi. Posiadanie marzeń nie wystarcza do zadania budowy pomnika. Należy pamiętać, że wiele wskazuje, że L.Kaczyński mógł być nie całkiem bez winy zaistnienia tej katastrofy - za to pomników się nie buduje.

 • gieroj_asfalta

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby Lech Kaczyński nie zginął w tak tragiczny sposób, to po zakończeniu kadencji nie byłoby żadnego powodu, żeby mu postawić pomnik ... też myślę, że to by l bardzo kiepski prezio. W zasadzie udowodnił dla mnie ponad wszelką wątpliwość, że ten urząd raczej przynosi więcej szkody Polsce niż korzyści. Tak czy owak przejdzie do historii chyba jako jedyny polityk, który wynegocjował Traktat Lizboński, a potem nie chciał go podpisać. A może on go nie negocjował samodzielnie?

 • marwara

  Oceniono 4 razy 4

  widzę, że Pani profesor gada, jak wiatr zawieje...
  szczyt konformizmu....

 • koloratura1

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawa koncepcja: stawianie pomnika ku czci (nie mylić z nagrobkiem na cmentarzu czy t.p.) politykowi za to, że zginął w katastrofie, do której sam się ewidentnie przyczynił (choćby przez to, że tak skompletował swą kancelarię, iż bałwaństwo nie umiało zorganizować prostej wycieczki, z koniecznym "zapasem" czasowym, na - ewentualne i nierzadkie - problemy meteorologiczne, które uniemożliwiają lądowanie samolotu w miejscu planowanym i o planowanym czasie.

 • varissa

  Oceniono 3 razy 3

  Pani Staniszkis zaskoczyła wszystkich swoim zaskakującym wyznaniem, że KONFLIKT Z KRZYŻEM mógłby i powinien zakończyć sam JAROSŁAW KACZYŃSKI. Propozycja roztropna acz szokująca. Wyobraźnia podsunęła natychmiast WIDOK WAWELSKIEJ KRYPTY i DŹWIĘK głuchego stukotu w płytę SARKOFAGU. OBURZONY GŁOS ZAWOŁAŁ: I CO TEŻ "TA MAŁPA W CZERWONYM" WYGADUJE!!!! Dalsze wypowiedzi profesor Staniszkis były już mniej rewelacyjne. Szybki rozdział KOŚCIOŁA od PAŃSTWA mógłby, jej zdaniem wprowadzić "maluczkich" w stan CHAOSU i DUCHOWEGO ZAGUBIENIA. I tu się z szanowną panią NIE ZGADZAM! Brak politycznych kazań POMÓGŁBY im raczej w podjęciu próby SAMODZIELNEGO MYŚLENIA i ZDROWEGO SPOJRZENIA na RZECZYWISTOŚĆ, również TĘ POLITYCZNĄ!

 • bugmenot.8

  Oceniono 3 razy 3

  Prędzej prezes przedstawi na konferencji prasowej swojego chłopaka niż sam zakończy rozróbę z krzyżem. Tak więc opowiadanie, że:
  „Przyjdzie i powie "dziękuję wam za obronę krzyża, ale skończmy to, bo mój brat nie życzyłby sobie, żeby to tak wyglądało. W tej chwili jego pamięć jest niszczona. Weźmy ten krzyż i przenieśmy" - zaproponowała Staniszkis.”
  wydaje się być równie chore jak sama krzyżowa zadyma.

 • mawt

  Oceniono 4 razy 2

  czy pomnik ma być sposobem na ucieczkę przed śmiercią?

 • wj1964

  Oceniono 4 razy 2

  BUDIONNYJ - dobry komentarz. Nie wiem, na ile pani Staniszkis otrząsnęła się, ale celnie strzeliła. To nie Prezydent, Marszałek, Kościół, Harcerze, Tusk, Policja, to Yarek powinien odwołać swe bojówki. Wiwatują na Jego widok więc chyba ma władzę nad tym rzędem dusz.
  A jeśli i Jego oleją ?

 • cjk.5004

  Oceniono 1 raz 1

  Za późno Jadzia! nie trzeba było włazić do d..py prezesowi. Przerżnął! To już nie Twój i jego czas. Zajmij się czymś innym. Ponadto to niesmaczne oglądać Ciebie na wizji. Proponuję radio, ew. prasę drukowaną. Proszę uwierz, to niesmaczne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX