Życiński: Nie wolno krzyża malować na biało-czerwono

- Nie wolno przemalowywać krzyża na biało-czerwono, bo to będzie nadużycie teologiczne - mówił w TVN24 abp Józef Życiński. Zwrócił też uwagę, że "pozorna walka w obronie krzyża staje się walką przeciw krzyżowi, bo jest formą happeningu".
Abp Życiński komentował sytuację na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie grupa "obrońców krzyża" nie pozwala na jego przeniesienie do kościoła św. Anny. Odbywają się tam demonstracje przeciwników i zwolenników przeniesienia krzyża.

- Przy krzyżu nie można tworzyć atmosfery targowiska. Jan, Maria i grono innych osób stojąc przy krzyżu trwali w milczeniu. Nie można przy krzyżu zrobić happeningu - mówił Życiński.

Jego zdaniem nie ma prostego sposobu rozwiązania sytuacji. Dziwią go zarzuty działaczy lewicowych którzy mają pretensje do Hanny Gronkiewicz-Waltz, że nie potrafi skutecznie działać. Życiński przypomniał, że gdy lewica sprawowała władzę protesty społeczne rozbijała za pomocą siły. - Oczekiwałbym pokory od tych którzy stawiają zarzuty - mówił metropolita lubelski.

Jak mówił trzeba znaleźć rozwiązanie, które będzie wyrazem szacunku dla krzyża oraz uczuć rodzin ofiar katastrofy. Nie będzie to łatwe, bo z doświadczenia abp. Życińskiego wynika, że osoby które kierują się tak silnymi emocjami, zamykają się na dialog. - Doświadczałem różnych przejawów agresji zgromadzonej rzeszy skoncentrowanej na swoim bólu. Aby przeciwdziałać emocjom poprosiliśmy 14 psychologów, aby z 50-osobową grupą nawiązali dialog. Z tej czternastki tylko jednej osobie udało się nawiązać dialog - mówił.

Prowadzący program przypomniał wczorajszą wypowiedź dla tej stacji prof. Jadwigi Staniszkis: - Dla dobra pamięci Lecha Kaczyńskiego i dla godności krzyża, powinien być ten krzyż przeniesiony jak najprędzej do kościoła św. Anny i powinien ten proces rozpocząć Jarosław Kaczyński - powiedziała.

- Niewiele jest wypowiedzi prof. Staniszkis, która jest mi tak bliska jak ta zacytowania - odpowiedział abp Życiński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Życiński: Nie wolno krzyża malować na biało-czerwono
Zaloguj się
 • wegl43

  Oceniono 4 razy 4

  Abp Życiński, jako jedyny z pośród hierarchów kościelnych, wypowiedział się, kto powinien przemówić do rozumu tzw. "obrońcom krzyża". Wprawdzie była to taka odpowiedź " nie wprost" ale dobre i to.

 • outpost

  Oceniono 5 razy 3

  ciekawym co na te propozycje przeniesienia krzyża nabożny jarosław,pewnie powie że nie może bo ma przepuklinę.

 • nanook

  Oceniono 3 razy -1

  ...ten cały wywiad był jak znoszenie jaja. Na szczęście na koniec się udało :D

 • sop3

  Oceniono 4 razy -2

  HANOOK-bingo,tez miałem takie wrażenie.Arcybiskup powinien zapisać się do PO albo SLD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX