Palikot: Jestem nadzieją dla ludzi, którzy nie zgadzają się na poprawność polityczną

- Jeżeli w ciągu kilku miesięcy nie dojdzie do pewnej korekty programowej w PO, podejmę na początku przyszłego roku decyzję o powstaniu nowej partii - mówił Janusz Palikot z Platformy Obywatelskiej w Poranku Radia TOK FM. - Mam nadzieję, że to nie będzie potrzebne, ale jestem na to przygotowany - dodał.


Palikot zdradza program Ruchu Poparcia Palikota>>

- Jestem nadzieją dla tych ludzi, którzy mówią: nie może być tak, by spory światopoglądowe były zasypane w ramach poprawności politycznej, która obowiązuje w Polsce od wielu lat, czy to była PO czy SLD - mówił poranny gość TOK FM. - Mówiło się "aborcji nie ruszamy", "relacji państwo-kościół nie ruszamy", "wierzymy w fikcję, że jest etyka w szkołach w Polsce". W tych wielu sprawach elity polityczne mówiły społeczeństwu: "nie dotykamy tych spraw, to jest wybuchowa mieszanka, zostawmy to" - tłumaczył Janusz Palikot. I przekonywał: - Ludzie, którzy głosowali na PO, jako na mniejsze zło, zgadzali się na to i moim zdaniem kilka tygodni temu powiedzieli: "stop".

- Dzisiaj jest nowa sytuacja społeczna. Jest grupa ludzi, którzy głosowali cztery razy na Platformę, mówiąc za każdym razem: "to nie jest partia naszego wyboru, ale zaciskamy zęby", "Komorowski to nie jest do końca nasz prezydent, ale byle nie Kaczyński" - przypominał Palikot. - Były eurowybory, wybory parlamentarne, wybory samorządowe. 20-30 proc. z tych głosujących na PO, głosowało na mniejsze zło. Oni dzisiaj - po tych ostatnich miesiącach, kiedy PO nie poradziła sobie z sytuacją pod krzyżem - mają poczucie, że nic takiego strasznego się nie wydarzy nawet, jeśli zachowają się inaczej niż w ostatnich czterech latach - przekonywał poseł PO. - Więc zagłosują na kogoś innego, kto jest ich dobrem a nie mniejszym złem - podkreślał Palikot.

Wicepremier Palikot?

W ostatnich wypowiedziach Palikot mówił, że w rządzie 2011 roku jest miejsce dla wicepremiera Janusza Palikota. - Dlaczego dla wicepremiera, a nie premiera? - pytał swojego gościa Roman Kurkiewicz. - Dzisiaj realna ocena sytuacji jest taka, że mogę liczyć na poparcie między 5 proc. a 15 proc., czyli takie jak ma PSL i SLD. I mogę zastąpić któregoś z tych koalicjantów, jeżeli ten ruch powstanie - odpowiadał Palikot.

- Chciałbym być wicepremierem, żeby podnieść kwestie edukacji, kultury, spraw społecznych, tej całej sfery do pierwszoligowych zagadnień politycznych - tłumaczył gość TOK FM. - Do tej pory wielka debata to sanacja finansów publicznych, wielka debata to: co prywatyzować, wielka debata: to jak deregulować gospodarkę - mówił Janusz Palikot. I przekonywał: - Sprawy wiążące się z kwestiami światopoglądowymi były spychane na koalicjanta, a ja dzisiaj uważam, że ta epoka się skończyła. Dzisiaj, jeśli nie uczyni się z tych obszarów tematów pierwszozadaniowych, a to może zrobić koalicjant, który podniesie to do pewnej rangi, to nic się nie zmieni - mówił Palikot.

"Nie życzę śmierci Kaczyńskiemu"

Czy do polityki jest potrzebny Jarosław Kaczyński? - Nie. Wierzę, że już niedługo będziemy uprawiali w Polsce politykę bez Jarosława Kaczyńskiego - odpowiadał Janusz Palikot. - Nie dlatego, że życzę mu śmierci, bo mu nie życzę śmierci, ale życzę mu tego, żeby odszedł z polskiej polityki, bo ją wypacza - mówił poseł PO. - Czy będziemy żyli bez wroga publicznego, to jest inne pytanie - podsumował.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Palikot: Jestem nadzieją dla ludzi, którzy nie zgadzają się na poprawność polityczną
Zaloguj się
 • babajaga-4

  Oceniono 25 razy 21

  Od lat obserwuję działania, wypowiedzi p. Palikota. Czapka z głowy! Inaczej: szacunek. Tak. Ma Pan odwagę mówić o rzeczach niewygodnych, niełatwych, a że przeciwnicy się oburzają? Albo nie rozumieją, albo hipokryci. Na jedno wychodzi. Teraz wprowadza się VAT od zakupionych książek. Dawniej, w PRL - kultura kwitła, czytelnictwo też - mówiono, że spożycie alkoholu to fajne dla władzy "rozpijanie narodu" - teraz wtórna analfabetyzacja narodu - po co mają czytać? Ksiądz dobrodziej wszelkie problemy wytłumaczy, rozwiąże... Nie można dopuścić do degradacji intelektualnej Narodu. Z jednej strony mydlana telewizja, z drugiej agresywny i pazerny "mesjanizm" kleru (polskiego, bo w innych krajach takowego brak) - niedługo tylko wąskie elity będą rozumiały co świat do nich mówi. A (paradoksalnie) "świat się śmieje". Ratujmy KULTURE - nie tą krzyżową (służby porządkowe powinny sobie z tym szybko, krótko i zdecydowanie poradzić - każdego, kto zakłóca porządek w miejscu publicznym ukarać wysokim mandatem. Codziennie czynność powtarzać. Do skutku.
  Nie tą cmentarną, ale kulturę na codzień, na całej przestrzeni publicznej, na ulicy, w szkole, w kinie i teatrze...kulturę radosną, też happeningową, WOLNA (ą).
  "Czuję" Palikota, ale to za mało. Trzeba działać - ONI się nie boją. ONI działają - boi się ta (znowu paradoks) większościowa część politycznie poprawnych...
  Hasło: Kaczyński szkodzi Polsce i ją ośmiesza na zewnątrz.

 • spider.jerusalem

  Oceniono 24 razy 20

  Palikot to "Captain Obvious" polskiej sceny politycznej.
  Jeśli organizuje partię to będzie miał mój głos

 • ada-07

  Oceniono 20 razy 16

  ,, Błazen to postawa negatywnej czujności wobec absolutu jakiegokolwiek" (nie pamiętam czyje to słowa). W tym sensie,Gnom_Opluwacz, słowo błazen w ogóle Palikota nie obraża, a wręcz nobilituje.
  Dla mnie Palikot jest dość przekonywający, będę mu kibicować, gdy zdecyduje tworzyć własną partię.

 • janiuniu1954

  Oceniono 19 razy 15

  Brawo panie Januszu.Tylko pan ,może wyplewić te chwasty PiS-owskie

 • venusoid

  Oceniono 20 razy 14

  @ tomitoms: Może jakiś konkret, które stwierdzenie Palikota masz na myśli mówiąc "że mu szajba mocno odbija"? Czy też rzucasz słowa bez pokrycia, żeby się wyżyć?

 • xkefasx

  Oceniono 18 razy 12

  Ciekawa wypowiedź, mój głos już ma i wielu moich przyjaciół najpewniej też. Myślę że te 10 % poparcia uzbierał by spokojnie, ma charyzmę jakiej np. wąsaty prezydent nie ma :]

 • x2468

  Oceniono 15 razy 11

  Brawo.Ma moj glos.

 • robin32

  Oceniono 13 razy 11

  Musze sie uszczypnac! To jeden z najpiekniejszych dni mojego zycia ta parta, ktora wyprowadzi krzyz z polskich szkol, instytucji, odda nam tak ograniczona na kazdym kroku przez kosciol wolnosc! Tak! TAK! TAK! Chociaz by po to zeby pokazac katolom ile nas naprawde jest!

 • lancashire57

  Oceniono 9 razy 9

  Gnom poluwacz- jakim cudem policja ma zrobic porzadek , skoro w kazdej jednostce policji jest klecha - na wysokim etacie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX