Sondaż Homo Homini: PO traci poparcie, PiS - zyskuje

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w ten weekend, to Platformę Obywatelską poparłoby 42,9 proc. Polaków, Prawo i Sprawiedliwość 29,8 proc. W porównaniu z badaniami sprzed tygodnia PO straciła 2,9 proc., a PiS zyskało 3,4 proc. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Sojusz Lewicy Demokratycznej mógłby liczyć na 13,6 procent. Do Sejmu weszliby też politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego z poparciem 5,3 procent. Frekwencja wyniosłaby 56,5 procent.

Prezes Instytutu Marcin Duma, porównując badania z tymi sprzed tygodnia zauważa, że preferencje Polaków dość mocno się zmieniły. Poparcie dla PO zmalało o 2,9 procent, dla PiS wzrosło o 3,4 procent. Przybyło również zwolenników PSL, którego poparcie wzrosło o 1,2 procent. Oznacza to, że po raz pierwszy od wielu miesięcy partia ta przekracza próg wyborczy.

Marcin Duma upatruje przyczyn blisko 3-procentowego spadku poparcia notowań PO w problemach z rozwiązaniem kwestii krzyża stojącego przed Pałacem Prezydenckim oraz zmianami w prawie podatkowym. Z kolei wzrost o 3,4 procent poparcia dla PiS jest zdaniem szefa Homo Homini wynikiem pewnego otwarcia tej partii na wewnętrzną dyskusję związaną z krytycznym listem europosła Marka Migalskiego. Zdaniem Dumy, wyborcom PiS podoba się, że w tej partii pojawia się nurt reformatorski. Marcin Duma uważa też, że poprawa notowań PSL jest efektem rozpoczęcia kampanii do wyborów samorządowych.

Partią, która nie zmieniła swoich notowań, jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdaniem Marcina Dumy taki wynik oznacza, że 13 procent jest górną granicą poparcia dla lewicy, którego na razie politycy z SLD nie potrafią przekroczyć.

Politolog: "Mimo wahań nadal mamy stagnację"

Według politologa Bartłomieja Biskupa, mimo pewnych wahań na polskiej scenie politycznej wciąż mamy do czynienia ze stagnacją. Wahania są bardzo lekkie i trudno powiedzieć co je spowodowało - dodaje.

Według badań, po raz pierwszy od wielu miesięcy, PSL przekroczył próg wyborczy. Poparcie dla ludowców wzrosło o 1,2 procent. To dobry i jednocześnie zaskakujący wynik dla tej partii - uważa Bartłomiej Biskup. Przez ostatnie 2 tygodnie PSL nie zrobiło bowiem żadnych wyraźnych kroków, które mogły wpłynąć na wzrost poparcia.

Sondaż został przeprowadzony na grupie 1073 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Sondaż Homo Homini: PO traci poparcie, PiS - zyskuje
Zaloguj się
 • nanook

  Oceniono 1 raz 1

  ...jakby w końcu specjaliści od statystyk nauczyli się rozróżniać procenty od punktów procentowych to może można by było czegoś się dowiedzieć. Poza tym: "Błąd oszacowania wynosi 3 procent..." :D

 • robert9998

  0

  Obydwie partie PO i PiS nie różni się od siebie zbytnio od siebie, każda partia rozpisuje się po proboszczach. Platforma ma spadek gdyż ludziska się pokapowali w obiecankach :
  1-Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy- Prof. Krzysztof Rybiński szacuje realną dziurę budżetową na ok. 100 mld zł, nawet Kostas Karamanlis były premier Grecji z partii Nowa Demokracja takich długów nie potrafiłby zrobić w tak krótkim czasie.
  2-obniżki podatków nie wyszło = vat z 22%na 23%
  3-Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych- Pinokio gdzie to jest?
  4- Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty - ani widu ani słychu.
  5-Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją- Afera hazardowa, Afera Stoczniowa, Afera tzw. Konsultingu w Sierpcu , Afera W Lublinie itd itd. można rozwijać bez końca.
  6-Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce- gdzie te powroty i te inwestycje Pinokio?
  7-Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet- gdzie ta edukacja zapytuję i ten internet dla wszystkich?
  8-parytety - już nie
  9-Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ - NFZ ma się dobrze , bezpłatnie to mogę postać w hallu kliniki.
  10-in-vitro- też nie bo proboszcz z parafii się oburzy.

 • asd-53

  0

  roznice w granicach bledu statystycznego , nie ma sie czym emocjonowac.
  PO to zbyt wysokie progi dla pis-u , nigdy ich nie przeskocza, dlatego ze maja sredniowieczne poglady.
  Mamy duza rzesze mlodego, wyksztalconego pokolenia , ktore chce rozwoju, postepu, nowoczesnosci , a pis im tego nie gwarantuje.
  Do mlodych swiat nalezy i od nich zalezy , jaka bedzie Polska , nowoczesna czy zasciankowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX