Diagnoza Kurskiego: gwizdy i buczenie na jubileuszu to wina... Tuska

Tym, którzy są oburzeni poniedziałkowymi wydarzeniami na zjeździe Solidarności odpowiedział europoseł Jacek Kurski z PiS. - Uroczystości są po to, żeby powiedzieć prawdę - mówił. I prezes Kaczyński wczoraj powiedział prawdę. A gwizdy i buczenie to wina "prowokacyjnego tonu" Tuska. Co polityk PiS ma do powiedzenia Henryce Krzywonos? - Mam dla niej olbrzymi szacunek - przyznał.
Mało kto wierzył, że jubileusz 30-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych przebiegać będzie w atmosferze miłości. Ale takiego spektaklu jaki odbył się w poniedziałek na zjeździe Solidarności nie można było przewidzieć. Buczenie i gwizdy na jubileuszu Solidarności. Przeczytaj.

Ale okazuje się, że są tacy, którzy nie oczekiwali spokojnego jubileuszowego zjazdu. - Uroczystości są po to, żeby powiedzieć prawdę. Rocznica nie jest po to, żeby zagłaskiwać - diagnozował w Poranku Radia TOK FM Jacek Kurski. Prawdę podczas uroczystości jubileuszowych - oczywiście - powiedział Jarosław Kaczyński. A kto odpowiada za gwizdy i buczenie? - To co wzburzyło ludzi, to prowokacyjny ton premiera. Mami nas, że jesteśmy zieloną wyspa i podwyższa podatki. Sprawia, że jego partia popiera antyzwiązkowe rozwiązania. I ten człowiek przyjeżdża na zjazd i pyta gdzie jest dziewięć milionów członków związku - pytał eurodeputowany PiS.

Ciekawe może być to, jak Kurski komentuje wczorajsze wystąpienie legendy Sierpnia'80, Henryki Krzywonos. - Mam osobiście do niej ogromny szacunek - stwierdził polityk. I przypomniał, że to Krzywonos razem z nieżyjącymi Anną Walentynowicz i Aliną Pieńkowską powstrzymały 16 sierpnia 1980 roku stoczniowców, którzy chcieli przerwać strajk.

Słowo klucz: koncepcja

Według Jacka Kurskiego o tym, co działo się w 1980 roku trzeba mówić szczerze i otwarcie. A nie da się tego robić, bez mówienia o dwóch koncepcjach. Tak właśnie zrobił w poniedziałek Jarosław Kaczyński. - Były dwie koncepcje. Koncepcja doradców m.in. Tadceusza Mazowieckiego była koncepcją reformy istniejących central związkowych (CRZZ). To oznaczało rozmycie rewolucji Solidarności. To co proponował Mazowiecki było oczywistą kontynuacją jego statusu, że wszystko się dzieje na pozycji negocjacji. To potem znalazło kontynuację w 1989 roku, w koncepcji "grubej kreski" - wyjaśniał Kurski. Jak podkreślił w wystąpieniu prezesa PiS "chodziło o pewną prawdę historyczną".

Legenda Sieprnia'80 łaja Kaczyńskiego. Przeczytaj.

Co ciekawe, do zilustrowania teorii o dwóch koncepcjach pasuje - zdaniem Kurskiego - Henryka Krzywonos. - Największa zasługą Krzywonos było powstrzymanie, wraz z innymi dzielnymi kobietami, tysięcy stoczniowców, którzy 16 sierpnia opuszczali stocznię. Po częściowym sukcesie jaki uzyskał Lech Wałęsa, po zapewnieniu o podwyżkach i przywróceniu do pracy Anny Walentynowicz, też możemy mówić o dwóch koncepcjach. Była koncepcja na poddanie strajku i taka, żeby go kontynuować - tłumaczył europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
Diagnoza Kurskiego: gwizdy i buczenie na jubileuszu to wina... Tuska
Zaloguj się
 • korespondencyjne

  Oceniono 32 razy 30

  Kurski jest prawdziwym komunistą. Zarzuca premierowi , ze podnosi ceny chleba.
  Ceny chleba nie ustala rząd towarzyszu Kurski!. Ceny chleba wyznacza piekarz,
  I o to własnie walczylismy , przed 30-ty,, kiedy tow. Kurski bawił sie w piaskownicy.
  Towarzyszowi Kurskiemu i Jarosławowi Kaczynskiemu marzy sie państwo absolutystyczne, a takim było w zamiarze panstwo komunistyczne, bo w Polsce nigdy , go nie udało sie zrealizowac.
  . Spózniłeś sie Pan o 50 lat. Urodziłeś za pożno. To se ne wrati.

 • tomalamas

  Oceniono 29 razy 27

  Czyli co? Jak prawdę mówiono o Lechu Kaczyńskim to były to straszne ataki, to było podważanie autorytetu głowy państwa? A teraz opcja się zmieniła i już można oskarżać prezydenta i premiera z drugiej opcji politycznej?!
  HIPOKRYCI! Ale czemuż się dziwić?! PRL nie zginął w duszach i sercach pisowców...

 • 11111

  Oceniono 28 razy 26

  A kogo to interesuje? Wypowiedzi komunistow spod znaku kaczynskiego, skompromitowanych (wielokrotnie) i wygwizdanych w kolejnych wyborach (tym razem prezydenckich), nawet nie warto przytaczac ani z nimi polemizowac, szkoda czasu i nerwow.

 • barbq

  Oceniono 25 razy 23

  PiS zdaje się być bardziej komunistyczny od PRL'u... całe szczęście że oni już nigdy nie sięgną po władzę.

 • pazza.eu

  Oceniono 24 razy 22

  Kurski to cwiercglowek... To nieprawda, ze ma jakies szczatkowe ilosci intelektu. Tylko populizm i cynizm artykulowane prymitywnym wrzaskiem.
  I jak kazdy taki typ - nie ma pojecia, co mu bhrakuje! hihihihihi

 • kabza1605

  Oceniono 24 razy 22

  Strategia PISu jest bardzo podobna do strategii komunistów. Mówić i pisać odwrotnie jak było w rzeczywistości!!

 • executioner

  Oceniono 25 razy 21

  > Diagnoza Kurskiego: gwizdy i buczenie na jubileuszu to wina... Tuska


  Głęboki rozum. Tak głęboki, że go nie widać...

 • zbig1113

  Oceniono 22 razy 20

  Czy, gdy strzelę Kurskiemu Jackowi w pysk, to będzie twierdził, że to jego wina?

 • rosomak_1

  Oceniono 18 razy 16

  jaki dowódca taki i żołnierz - a może odwrotnie? Czego tu wymagać - poziom zawsze jednakowy - taboreciku! Kiedys było takie staropolskie powiedzenie "wart Pac pałaca a pałac Paca". W części może jest i trafne czyli co do treści. Do arystokracji brakuje jednemu i drugiemu tyle samo, co koniowi do jeźdźca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX