Lewica rozpoczyna walkę z religią w szkołach. W zamian wychowanie seksualne

Kiedy jutro uczniowie po przerwie wakacyjnej wrócą do szkół, SLD będzie domagać się w Sejmie wprowadzenia do ich programu nauczania obowiązkowych zajęć wychowania seksualnego, a także debaty w Sejmie na temat lekcji religii i etyki w szkołach.
Sojusz - jak dowiedziało się TOK FM - w pierwszej kolejności zażąda od minister edukacji Katarzyny Hall informacji w Sejmie o tym, gdzie i jak prowadzone są obecnie zajęcia z etyki. Potem miałaby odbyć się duża sejmowa debata w tej sprawie. Jutro u marszałka Sejmu będą wnosić o nią posłowie lewicy.

Analiza SLD: lekcje etyki to fikcja, wprowadzono je na odczepnego

Nieoficjalnie - nie czekając na minister Hall - SLD sam przyjrzał się nauce etyki w szkołach. - I wyszło nam, że te lekcje to fikcja. Chcemy, żeby pani minister się z tego wytłumaczyła - mówi nam Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD.

Autorzy wewnętrznej analizy, którą poznaliśmy, wytykają, że zajęcia z etyki wprowadzono do placówek oświatowych na odczepnego - tak, aby tylko zamknąć usta przeciwnikom religii w szkole. Zwracają też uwagę, że często zajęcia te prowadzą katecheci, historycy, a nawet nauczyciele wychowania fizyczne. Brakuje też podręczników do nauki tego przedmiotu, a w szkołach nie jest realizowana zasada planowania zajęć z religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. To - zdaniem autorów analizy -"stygmatyzuje" dzieci nie chodzące na te lekcje.

Analiza powstała m.in. w oparciu na obserwacjach szczecińskiego radnego SLD Jędrzeja Wijasa, który badał sprawę w swoim mieście. Na podstawie zebranych przez siebie danych wylicza: - W publicznych przedszkolach w Szczecinie wcale nie ma lekcji etyki, są tylko w jednej szkole podstawowej i w połowie liceów.

Radny lewicy podkreśla, że rozmawiał z wieloma rodzicami w tej sprawie. - I większość z nich - mimo że są ateistami lub innego wyznania - przyznało, że wysyła swoje dzieci na lekcje religii. Dlaczego? Nie chcą, żeby były naznaczone innością - twierdzi.

"Nie" dla religii, "tak" dla obowiązkowego wychowania seksualnego

Dlatego Tomasz Kalita ujawnia, że SLD na początku września przedstawi specjalny "pakiet postępowy w nauce". - Taki, którego wprowadzenie sprawiłoby, że polska szkoła znajdzie się w XXI wieku - mówi rzecznik SLD.

Ale ten pakiet może okazać się zbyt kontrowersyjny, aby poparła go większość w tej kadencji Sejmu. Bo w jego ramach Sojusz chce między innymi wysłać każdego ucznia na obowiązkowe lekcje wychowania seksualnego.

A autorzy analizy przeprowadzonej przez Sojusz radzą by z postulatami iść jeszcze dalej. Pojawić się więc może propozycja, aby nieobowiązkowe lekcje religii były realizowane poza budynkiem szkoły. Szkoła oczywiście będzie mogła użyczyć katechecie jedną ze swoich sal na lekcje religii, ale za opłatą po cenach rynkowych za wynajem - wynika z postulatu lewicy. Zakończyć miałoby się także finansowanie pensji katechetów z budżetu państwa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
Lewica rozpoczyna walkę z religią w szkołach. W zamian wychowanie seksualne
Zaloguj się
 • 33_marta

  Oceniono 9 razy 9

  Fudalejw,pewno wielu rozpocznie rok szkolny w Bożnicy, czy w innej, nie katolickiej świątyni., tyle że prywatnie. Nikt tam ich państwową represją( władze szkolne) , czy szantażem nie przymusi i to jest ta mała RÓŻNICA.
  Makaron, ludzki erotyzm - seks to nie zbrodnia , ale jedna z najpiękniejszych, najwznioślejszych chwil BLISKOŚCI z DRUGIM CZŁOWIEKIEM. Dlaczego nie rozmawiać o tym z dziećmi ?? Ktoś ci faktycznie zrobił makaron z mózgu i wykasatrował na amen.

 • jugo29

  Oceniono 8 razy 8

  to nie walka z religia w szkole panstwowej to walka o panstwo neutralne swiatopogladowo.Religia powinna a w przyszlosci na pewno bedzie prowadzona w salkach katechetycznych lub szkolach religijnych(prywatnych?).dzieci nie moga byc stygmatyzowane, ze w praktykach religijnych nie uczestnicza.Dosc panstwa wyznaniowego i wszechobecnych przedstwicieli kk na kazdej uroczystosci panstwowej.Gleboko wierze,ze rozpoczynamy budowac panstwo , w ktorym oltarz i dwor znaja swoje miejsce.Dyskusja przybiera na sile i w kk sa podzialy i leki.Powodzenia zycze.

 • baskasem

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe byłoby zrobić listę szkół gdzie nie ma lekcji etyki. Pewnie byłoby ich ponad 90%! ja o takiej szkole nie słyszałam. Mam 3 dzieci i ich koledzy, którzy nie chodzą na lekcje religii, siedzą na korytarzu. A co roku rodzice dzieci, które mają nie chodzić na lekcje religii wypełniają oświadczenia, że dzieci nie będą brały udziału w takich lekcjach, chociaż powinno być odwrotnie! To ci, których dzieci chodzą na religię powinni deklarować to w szkole.
  Dobrze, żeby ktoś wreszcie temu się przyjrzał. Już nawet nie chce się pisać o poziomie lekcji religii i niektórych księży i katechetów. To są lekcje nietolerancji i uczenia głupot.

 • kalasz123-pl

  Oceniono 7 razy 7

  Zad.: znajdź niepasujące wyrażenie

  a) mężczyżni w sukienkach (często pedofile), b) ukrzyżowana, zakrwawiona postać na ścianie nad tablicą, c) opowieści sprzeczne z nauką, d) szkoła.

 • co_jest_grane_panie_panowie

  Oceniono 6 razy 6

  MAKARONNITKI
  nie widzisz działań strony kościelnej?
  Te "elementy państwowego pedoterroru, dokonywanej przez państwo masowej zbrodni ludobójstwa polegającej na pozbawieniu naszego narodu psychicznych i moralnych podstaw egzystencji" pewnie zaczynałyby się dużo później niż pierwsza komunia !
  A to właśnie podczas przygotowań do niej malutkie dzieci mają wtłaczane do głów przez kościół, którego presji nie mogą się przeciwstawić, informacje, że są złe bo w ich życiu chcąc nie chcąc pojawi się seks.
  Kościół każe się tym maluchom zastanawiać czy mają nieczyste myśli, czy się dotykają w miejsca obrzydliwe, czy nie widziały jakiej wstrętnej grzesznej golizny i ile razy?
  Teolodzy mówią, że nie ma uzasadnienia dla praktykowania przez kościół tych wszystkich hec z pierwszą spowiedzią i komunią.
  Wyjaśnienie jest jedno. Takie małe dziecko jest dobrym materiałem do obróbki. Kilka miesięcy wtłaczania "wiedzy", zastraszania zrobi swoje. Potem wielka impreza. Po imprezie dalsza presja czyli ciągłe spowiedzi i komunie, rocznice tychże....
  A może sprawa ma drugie dno?
  Może nie chodzi tylko o wejście( za wczesne moim zdaniem) w "dorosłą" religijność.
  Może to kościelni z całą premedytacją, za przyzwoleniem rodziców i za ich pieniądze realizują KOŚCIELNY PEDOTERROR ?
  Pomyśl jaki gwałt na psychice zadają dzieciom !

 • smoku6001

  Oceniono 6 razy 6

  makaronnitki, fudalejw.1 co takie monstra tu robią, wam sie radio pomyliło to nie jest radio maryja

 • kuchel

  Oceniono 6 razy 6

  makaronnitki
  juz raz Ci pisalem, zebys leczyl impotencje u specjalisty, a nie na blogach.

 • tadeknorek

  Oceniono 6 razy 6

  Nie, powinny się uczyć jak Mojżesz rozdzielał morze. Prawda?

 • venusoid

  Oceniono 5 razy 5

  Dodam jeszcze, że dla mnie najważniejsze, żeby religia wyszła ze szkół, bo to jest sankcjonowanie przez państwo patologii, która gryzie się z tym czego uczą prawdziwe przedmioty szkolne: biologia, fizyka, historia, ... Jeśli ktoś chce swojemu dziecku dorzucić jeszcze "prawdziwą inaczej" wizję świata, niech to robi na własny rachunek, najwyżej dziecko będzie go rozliczać z tego później, ale nie można tego robić masowo pod nadzorem państwa, w dodatku piętnując tych, którzy tego nie chcą. Edukacja seksualna to osobna sprawa, bo oczywiście należałoby się zastanowić jak dokładnie miałaby wyglądać dla dzieci w danym wieku, bo są tu możliwe nadużycia w różnych kierunkach. Nawet nie musi się to nazywać "edukacja seksualna", byle była prowadzona przez ludzi solidnie do tego przygotowanych, na pewno nie katechetów :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX