PO: Lekcje etyki on-line. Czy to w ogóle możliwe?

Lekcje etyki wkrótce mogą odbywać się on-line. Zamiast w szkole, w domu i przez internet. Platforma odpowiada w ten sposób na postulat lewicy. Nowatorskie lekcje mogłyby ruszyć już za rok. Na początku w ramach programu pilotażowego, ale potem do specjalnej wirtualnej klasy należałby każdy uczeń z kraju, który nie chce chodzić na katechezę w szkole.
Lewica: Zamiast religii wychowanie seksualne>>

To propozycja, która padła w Platformie i do której wprowadzenia w życie posłowie będą przekonywać niebawem minister edukacji Katarzynę Hall. Ma być też odpowiedzią na postulaty lewicy, która ostatnio wskazywała na to, że lekcje etyki w polskich szkołach to fikcja - dowiedziało się TOK FM.

Etyka nauczana w wirtualnych klasach. Uczeń z kamerą i mikrofonem

Rzeczywiście - w większości szkół takich zajęć nie ma, bo według aktualnych przepisów - by dyrektor placówki je zorganizował - w szkole musi znaleźć się co najmniej siedmiu uczniów, którzy nie chcą chodzić na katechezę. Zdaniem Agnieszki Kozłowskiej - Rajewicz z PO nic tu nie pomoże nawet ustawowe zmniejszenie wymaganej liczy uczniów, np. do trzech.

- Ale pomóc w rozwiązaniu tego problemu mogą zajęcia z etyki prowadzone drogą on-line. Wtedy nie miałoby znaczenia czy na terenie danego powiatu czy gminy jest jeden, dwóch czy trzech uczniów, którzy chcą uczęszczać na lekcje etyki. Wszyscy rozproszeni po różnych zakątkach kraju skupieni byliby w jednej wirtualnej klasie. Stworzylibyśmy faktyczną możliwość uczenia tego przedmiotu - zauważa w rozmowie z TOK FM posłanka Platformy.

Jak zatem w praktyce mają odbywać się zajęcia z etyki przez internet? Według wstępnej propozycji do jej przeprowadzania posłuży stworzona do tego celu specjalna platforma interetowa, na której tworzone będą wirtualne klasy. Uczeń łączyć się ma z nią za pomocą komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie, kamerę internetową oraz mikrofon. Zawsze w określonej z góry porze, kiedy mają odbywać się zajęcia. A co z tymi uczniami, którzy nie mają komputera i internetu w domu? - Będą mogli korzystać ze szkolnych komputerów. W każdej szkole jest co najmniej jeden sprzęt wyposażony w internetową kamerę i mikrofon - twierdzi Agnieszka Kozłowska - Rajewicz.

Najpierw pilotaż. Ekspert: To technicznie możliwe

Jak się dowiedzieliśmy, rozmowy na temat takiego rozwiązania mają już niebawem toczyć się w resorcie edukacji. Jeśli na jego realizację zgodzi się minister Katarzyna Hall to w przyszłym roku miałby ruszyć program pilotażowy. Dalej - gdyby wprowadzenie lekcji etyki on-line zakończyło się sukcesem, w Platformie pojawiają się kolejne wizje z wykorzystaniem takiego sposobu nauczania. - Wyobrażam sobie wirtualne lekcje z filozofii czy innych rzadkich dodatkowych zajęć, do których chętni uczniowie są rozproszeni terytorialnie - snuje wizję posłanka Kozłowska - Rajewicz.

- Tego typu program jest możliwy do zrealizowania - przekonuje Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska i dowodzi: - Według badań ok. 90 proc. rodzin, gdzie uczą się dzieci ma dostęp do komputerów i internetu. Ci, którzy nie mają dostępu do nowoczesnych technologii to kilka procent. Ten problem trzeba rozwiązać. Takie nauczanie jest już teraz technicznie wykonalne - dodaje ekspert.

SLD: Uczmy on-line także religii

Tymczasem politycy SLD, którzy postulują o wyprowadzenie religii ze szkół, krytykują propozycję. - No to w takim razie nauczajmy także religię on-line. Księża czy katecheci bezpośrednio z kościołów mogliby łączyć się z internetem i nauczać. W ten sposób spełniłby się nasz postulat - zauważa Tomasz Kalita, rzecznik prasowy Sojuszu. - PO chce w ten sposób uciec od dyskusji na temat religii w szkołach - dodaje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
PO: Lekcje etyki on-line. Czy to w ogóle możliwe?
Zaloguj się
 • outpost

  Oceniono 3 razy 3

  @ada-07
  taca zawarta byłaby w abonamencie za internet.podniosłoby się opłaty.swoją drogą,co za obrzydliwy strach przed czarnymi,byle się nie narazić.

 • anna-pendel1

  Oceniono 2 razy 2

  Czego to nie wymyślą konfesyjno-prawicowi platformersi, żeby tylko państwo wyznaniowe nie doznało najmniejszego uszczerbku. A może w ogóle zlikwidować szkoły w realu i przenieść do Internetu.

 • venusoid

  Oceniono 2 razy 2

  Ja bym jeszcze dodał msze i nabożeństwa online. Nawet mógłbym napisać interaktywny programik od spowiedzi przez komputer.

 • venusoid

  Oceniono 2 razy 2

  Akurat tutaj zgadzam się z SLD. To niesmaczna ucieczka PO od tematu.

 • czernislaw

  Oceniono 2 razy 2

  o super! etyka i religia przez internet!

 • fankover

  Oceniono 1 raz 1

  precz z religią ze szkół publicznych. średniowiecze, ot co.

 • nurekdarek

  Oceniono 1 raz 1

  Jak kiedyś PARTIA ,tak dziś KLER KATOLICKI trzymają maluczkich tego kraju za gardło.Tak było,jest i niech będzie .... .

 • e-student-online

  Oceniono 1 raz 1

  Technicznie i organizacyjnie to już jest nie tylko możliwe, ale i od dawna działa – nawet w Polsce. Prawie 2 lata temu uczestniczyłem w kursie online „Psychologia po angielsku” („Social Psychology in English”) w internetowej szkole spekanet.pl. Z perspektywy mieszkańca niekoniecznie dużego miasta, w którym większość ludzi nie potrafi poprawnie napisać słowa „psychologia” to jest naprawdę COŚ! I do tego za darmo! Miło by było gdyby ministerstwo wiedziało jak rozwija się edukacja w kraju (niekoniecznie ta oficjalna) i wspierało takie pomysły - ale pewnie wymagam za dużo.
  Przy okazji pozdrawiam wszystkich z mojej grupy „Social Psychology in English” i pracowników szkoły speaknet.pl. Mam nadziję, że te kursy jeszcze się u was pojawią.

 • venusoid

  Oceniono 1 raz 1

  @ada-07: Na tacę PayPalem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX