Zaniżono wartość nieruchomości zwróconych Kościołowi? Lewica z wnioskiem do prokuratury

Wniosek do prokuratury na działania Komisji Majątkowej złoży SLD - dowiedział się reporter TOK FM. Śledczy mieliby przyjrzeć się kilkuset sprawom, które prowadziła Komisja. Zdaniem posłów istnieje podejrzenie, że wycenę wielu z przekazanych Kościołowi nieruchomości zaniżano.
Politycy Sojuszu chcą konkretnie, aby organy prokuratury sprawdziły, czy wykazane przez nich nieruchomości i majątek przekazany Kościołowi były prawidłowo wyceniane. - Będzie to jeden wniosek, ale dotyczący kilkuset spraw - ujawnia nam Sławomir Kopyciński, poseł SLD i dowodzi, że sprawa jest szokująca.

Politykowi udało się bowiem uzyskać od Komisji Majątkowej wykaz wszystkich nieruchomości, które w przeciągu 19 lat przekazano Kościołowi. To - jak wynika z podsumowania, które poznaliśmy - 490 nieruchomości: w tym - oprócz przedszkoli, szkół, domów dziecka, szpital i bibliotek - nawet budynek Sądu Rejonowego, operetki, dworca PKS, a nawet browaru. Jednocześnie przyznano rekompensatę na kwotę 107,5 mln złotych. Zdaniem lewicy istnieje podejrzenie, że wycenę wielu z tych nieruchomości zaniżano.

Wczoraj CBA zatrzymało Marka P., pełnomocnika zakonów w komisji majątkowej przy MSWiA. Jest podejrzany o korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji majątkowej oraz oszustwa na łączną sumę ok. 10 mln zł. To już piąta osoba, która usłyszała zarzuty w prowadzonym śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w handlu kościelnymi gruntami.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Zaniżono wartość nieruchomości zwróconych Kościołowi? Lewica z wnioskiem do prokuratury
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  Komisja powstała za czasów komuny. I teraz postkomuchy nagle upominają się o ukrócenie działalności tej instytucji rodem z PRL?

 • robert9998

  Oceniono 1 raz 1

  Komisja Majątkowa ,to najdziwniejszy twór prawny na świecie. Komisja ta nie przewidywała instytucji odwoławczej , kościół przewidział dla siebie dogmat nieomylności jak papieże niegdyś. Prokuratorom Rzeczypospolitej, może znowu nie wystarczy odwagi , zadarcie z taką mafią jak Watykan w skład której wchodzi polski kościół katolicki.

 • wodnik55

  Oceniono 1 raz 1

  spoko, lewica jak w sprawie TVP z nacjonalistami z pisu tak i teraz dostanie coś "na ząb" i odpuści. Czyż nie prawda Panie Napieralski idee, ideami a biznes, biznesem.
  Kolejny paradoks kraju nad Wisłą - kościelna lewica najpierw czarnej mafii daje a jak słupki poparcia dla kk spadają krzyczy że to było niesprawiedliwe.
  To mi przypomina wypowiedź brata capo kościoła katolickiego Georga Ratzingera "odetchnąłem z ulgą jak Państwo niemieckie zakazało kar cielesnych i nie musiałem już bić wychowanków"

 • kucyk24

  0

  Zobaczymy jakie standardy moralne ma ta instytucja. Jeśli wyłudzono nieruchomości fałszując ich wartość to należy je zwrócić. W innym przypadku, będzie to czerpanie korzyści z przestępstwa. Przecież księża nie powinni być paserami. Karynał Dziwisz ma pole do popisu. Zobaczymy czy kieruje się w życiu moralnością i dziesięciorgiem przykazań, czy też dla mamony woli być paserem.

 • aqmika

  0

  Największy obszarnik w Polsce zgarnia kasę w formie dopłat z UE.
  A w naszym afrykańskim kraiku - co kacyk zgarnął tego nikt nie odbierze pod groźbą gniewu bogów i przegranych wyborów. Terz podatnicy zapłacą odszkodowania gminom za bezprawie i kryminalne przekręty.

 • tomitoms

  0

  aha przypomnijcie sobie czerwoni afere starachowicką i ustawe lub czasopisma

 • tomitoms

  0

  Czerwoni kiedy rozliczycie sie z moskiewskich pieniedzy

 • krystyna_anna

  0

  Zaniżano , czyli dostawali więcej za mniej . Też tak chcę .

 • dareczek1234

  0

  Tajemniczy ssak z długim ryjkiem został odkryty w północno-wschodniej Kenii w pobliżu granicy z Somalią - informuje serwis "BBC News".

  Zdaniem naukowców nowy gatunek należy do rzędu ryjkonosów (Macroscelida), których charakterystyczną cechą jest długi, wrażliwy i ruchliwy ryjek. Choć małe, są spokrewnione ze słoniami i krowami morskimi.

  Czy ma to coś wspólnego z ryjkami szukającymi marnej sensacji - odwet za krzyż z pod pałacu? Panie Premierze Czas Płynie 452 spokoju zostało, bo potem po PO już tylko ryjki same zostaną, bez korytek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX