Koniec partyjnych reklam w telewizji? PO chce zakazać płatnych spotów

Jeszcze w tym tygodniu do laski marszałkowskiej trafi projekt ustawy Platformy zakazujący partiom politycznym płatnych reklam w mediach i na dużych billboardach - dowiedział się reporter TOK FM.
W niemal 70-stronicowym projekcie posłowie PO zobligowali partie, aby pieniądze, które do tej pory wydawali na promocje w mediach, przeznaczyli na tworzenie i utrzymywanie fundacji politycznych. Te, zgodnie z założeniami, miałyby być swoistymi ciałami doradczymi dla partii.

Większy akcent na debaty, mniejszy na PR

- Chcemy tą ustawą zmobilizować partie do tego, aby więcej środków przeznaczały na takie zaplecze ekspercie. Jednocześnie zakazujemy płatnej reklamy w radiu, telewizji i na dużych billboardach. Może tym sposobem partie położą większy akcent na dyskusje i debaty, a nie na propagandę i PR podczas kampanii wyborczej i poza nią - mówi Agnieszka Pomaska z PO, współautorka projektu.

Fundacje polityczne mają być oddzielnymi podmiotami prawnymi. Projekt mówi o tym, że każde z ugrupowania będzie musiało wydać na nią co najmniej 25 proc. ze swojej partyjnej subwencji. - Mamy nadzieję, że te podmioty będą w pewnym sensie niezależne od polityki - podkreśla Pomaska.

PiS: To standardy dla krajów Dalekiego Wschodu

Platforma chciałaby uchwalić projekt jak najszybciej, aby obowiązywał jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Ale projekt już budzi w Sejmie sprzeciw opozycji.

- To nie są standardy dla kraju europejskiego, ale raczej dla krajów Dalekiego Wschodu czy niektórych z Ameryki Południowej - komentuje Adam Hofman z PiS. Jego zdaniem projekt PO to mocne ograniczanie kampanii, a przez to i zasad demokracji. - Przez to taki monopol jednej partii, który mamy teraz, będzie się utrzymywał - zauważa poseł PiS.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Koniec partyjnych reklam w telewizji? PO chce zakazać płatnych spotów
Zaloguj się
 • nanook

  Oceniono 1 raz 1

  Słusznie bo to jedynie olimpiada "Kaszpirowskich" za pieniądze podatnika :D

 • lemon-grass

  0

  A niech sobie kupują billboardy i czas antenowy ale za zebrane przez siebie pieniądze a nie państwowe. Moja uwaga dotyczy również szanownej Platformy....

 • dareczek1234

  0

  Tak !To jest właśnie całe PO - ustawić media i zabronić reklam.
  A może wszystkim zamknąć usta, ocenzurować wszystko i wyłączyć internet?

  Może rozwiesić w miastach głośniki, z których popłynie czysty głos DONALDA?

  Wtedy nawet Białoruś będzie demokratycznym państwem, tak prawdziwie demokratycznym jak DONALDSZCZYZNA...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX