Lewica zaskarży decyzje Komisji Majątkowej w prokuraturze. "To ponad 3 tys. spraw"

Jutro Sojusz Lewicy Demokratycznej złoży w prokuraturze wniosek w sprawie działalności kościelnej Komisji Majątkowej - dowiedziało się TOK FM. Jego autor poseł Sławomir Kopyciński chce, aby śledczy zbadali wszystkie decyzje, jakie podjęła Komisja na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Siedmiostronicowy wniosek trafi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w formie interwencji poselskiej.

Śledczy mieliby przyjrzeć się wycenom nieruchomości i gruntów

- Chcemy, aby na podstawie tego wniosku prokuratorzy sprawdzili decyzje, jakie podejmowała do tej pory Komisja Majątkowa. A było ich nie mało. Z wykazu, który dostałem to ponad trzy tysiące decyzji przekazania konkretnych nieruchomości czy gruntów - wskazuje polityk Sojuszu.

Jego zdaniem, śledczy muszą dokładnie sprawdzić, czy wycena poszczególnych nieruchomości ofiarowanych Kościołowi jest zgodna ze stanem faktycznym czy też była zaniżana i jeśli tak, to konkretnie których. - Musimy mieć taką wiedzę sprawdzoną przez niezależną prokuraturę - zaznacza Kopyciński.

Polityk wniesie takie żądanie do prokuratury na podstawie - jak czytamy we wniosku - "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy publicznych zasiadających w Komisji Majątkowej". Te to m.in. zarzut przekroczenia uprawnień w związku z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach urzędowych oraz naruszenia przepisów ustawy o stosunkach Państwo - Kościół katolicki.

Sprawa Komisji Majątkowej w Trybunale i na posiedzeniu Sejmu

Podjęcie "odpowiednich kroków prawnych" politycy SLD zapowiadali już dwa tygodniu temu na konferencji prasowej w Sejmie. Przypominali wówczas także o wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który złożyli ponad półtora roku temu. Sojusz chce, aby sędziowie zbadali zgodność z konstytucją przepisów regulujących działanie Komisji Majątkowej.

Wątpliwości budzi fakt, że nie ma możliwości odwołania się do sądu od jej decyzji. Trybunał zwrócił jednak wniosek do SLD w celu uzupełnienia podpisów. Podpisana pod nim trójka posłów lewicy zginęła w katastrofie smoleńskiej. Ale uzupełniony wniosek w ubiegłym tygodniu trafił już ponownie do Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawę Komisji Majątkowej SLD chce też poruszyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu - dowiadujemy się. Politycy lewicy chcą, aby podczas obrad Izby poinformowano ich o dotychczasowej działalności Komisji i o prowadzonych w jej sprawie śledztwach.

Niejasne przekazywanie gruntów

O nieprawidłowościach w działaniach Komisji Majątkowej zrobiło się ponownie głośno po zatrzymaniu przez CBA dwa tygodnie temu Marka P., pełnomocnika instytucji kościelnych. Postawiono mu cztery zarzuty: jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

W ubiegłym tygodniu także "Gazeta Wyborcza" ujawniła , że przez 20 lat działania Komisji Majątkowej nikt nie liczył, ile dokładnie hektarów gruntów przekazano Kościołowi katolickiemu. Według samej Komisji to 60 tys. ha. Ale Agencja Nieruchomości Rolnych szacuje je na aż 76 tys. hektarów. Różnica to 16 tys. ha, czyli obszar większy niż ten, jaki zajmują np. Kielce.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Lewica zaskarży decyzje Komisji Majątkowej w prokuraturze. "To ponad 3 tys. spraw"
Zaloguj się
 • rts44

  Oceniono 6 razy 6

  to,ze kosciol dostal duzo za duzo to wiadomo.nalezy zapytac na jakiej podstawie dostali tyle kasy,gruntow i budynkow.dochodzilo do tego,ze na ziemiach odzyskanych odzyskiwano nawet nieruchomosci po dawnych parafiach protestanckich,ktore przeniosly sie do niemiec.otrzymywano za to co pozostalo na wschodzie i za to co otrzymano na zachodzie.chrystus byl zydem ale takiej glowy do interesow jak nasz kler to nie posiadal!!

 • venusoid

  Oceniono 4 razy 4

  @funkenschlag: Żeby to jeszcze były jednostki, które działają z korzyścią dla państwa polskiego. A tu państwo wspiera rozgłośnię RM, która podburza do działań antypaństwowych! Przecież to nonsens!

 • alexaonly

  Oceniono 3 razy 3

  Tak . . . . też polecam artykuł w "Polityce" . . . .to niewiarygodne do jakich przekrętów . . są zdolni . . . . . w imię boże :(

 • nadpis

  Oceniono 3 razy 3

  motywacja d sld jest tu najmniej istotna
  istotnym jest wyłudzanie przez kościół wielomilionowych majątków ....od 2000 lat

 • funkenschlag

  Oceniono 3 razy 3

  Kościół już za komuny dostawał grunty i budynki i to bez jakiegokolwiek ich liczenia.
  Polecam ostatni numer "Polityki", gdzie ładnie próbowano podliczyć co kościół pma w swoim posiadaniu.

  Polecam artykuł w najnowszej "Polityce":
  17 533 świątyń, ok. 160 tysięcy hektarów ziemi, 1240 przedszkoli i szkół podstawowych, 417 szkół średnich, 69 szkół wyższych i uniwersytetów, 33 szpitale, 244 ambulatoria, 267 domów opieki, 538 sierocińców, 120 oficyn wydawniczych, 300 tytułów wydawanych gazet i magazynów, 50 rozgłośni radiowych (w tym RM ze 176 nadajnikami vs TOK FM z 10) i ogólnopolską telewizję. A to i tak czubek góry lodowej!

  Dużo, dodajmy, że nie płaca podatków (np. od wynajmu) , a państwo opłaca im wszystkie podatki socjalne. A czarnych nie jest mało: 28 546 księży, 23 304 zakonnic, 133 biskupów, 14 418 katechetów...

 • dzwwww

  Oceniono 2 razy 2

  nie obchodzi mnie z jakich pobudek, niech ktoś w końcu zrobi z tym porządek ...

  A tak swoją drogą Panie i Panowie dziennikarze, podobno jest dość ciekawy temat do wzięcia w Krakowie. Nie mogę tego potwierdzić osobiście ale z dość wiarygodnych źródeł słyszałam (ludzi mieszkających w bezpośrednich okolicach świątyni w Łagiewnikach) o ciekawym zjawisku. Podobno zakonnice i księża z Łagiewnik zajmują się ostatnimi czasy głównie namawianiem starszych samotnych osób do przepisania domów na kościół. Po tym jak taka starsza osoba to zrobi, nawet nie mają przyzwoitości czekać do jej śmierci, tylko od razu przenoszą ją do jakiegoś podobno zapyziałego niby domu starców...oczywiście nie są to informacje z pierwszej ręki ale chyba warto sprawdzić :)

 • venusoid

  Oceniono 6 razy 2

  Oczywiście powiedzą, że to nie ma nic wspólnego z Palikotem, bo to ICH program. Dobrze, jednak że się zmobilizowali, nieważne z jakich przyczyn...

 • venusoid

  Oceniono 4 razy 2

  O, widzę, że akcja Palikota już ma swoje pokłosie. SLD będzie teraz walczyć o pozycję głównej siły antyklerykalnej.

 • arturnad

  0

  a tak naprawdę przecież kościół to MY i właściwie to wszystko jest nasze i każdy może korzystać z majątku jeśli zechce ... (kurcze ale się rozmarzyłem ; )
  dobranoc miłych snów , bo obudzicie się i tak w realu katolickim

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX