Lewica: Fundusz Kościelny najpierw ograniczymy, a potem zlikwidujemy

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce odciąć Kościół katolicki od dotacji od państwa. Politycy lewicy zapowiadają, że zgłoszą poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok. Tak, aby znacznie ograniczyć fundusz kościelny. Dziś zaskarżyli też wszystkie decyzje Komisji Majątkowej do prokuratury.
Środki zgromadzone w fundusz głównie wydawane są m.in. na renowację obiektów sakralnych, ale również i przede wszystkim na finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

"Fundusz kościelny musi być zlikwidowany"

 - Pieniądze przeznaczane na opłacenie ubezpieczeń księży to niemal 90 proc. Funduszu Kościelnego i z roku na rok ta kwota rośnie. To niebagatelna kwota nawet 100 milionów złotych - twierdzi w rozmowie z TOK FM Sławomir Kopyciński z SLD. - Dlatego przy pracach nad budżetem na przyszły rok zaproponujemy poprawkę ograniczającą te wydatki - zapowiada.

Plan SLD jest, aby w przyszłości funduszu kościelnego nie było. - Musi być zlikwidowany - mówił wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich podczas konferencji prasowej w Sejmie. - Kwoty, które są teraz przeznaczane na renowację obiektów sakralnych mogą być w gestii np. ministra kultury - proponuje Kopyciński.

SLD skarży decyzje Komisji Majątkowej do prokuratury

Sojusz chce też rozprawić się z Komisją Majątkową. Dziś - zgodnie z wcześniejszymi naszymi informacjami - poseł Kopyciński złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wniosek w jej sprawie. Lewica chce, aby śledczy zbadali wszystkie decyzje, jakie Komisja podjęła na przestrzeni swojej prawie 20 - letniej działalności. To ponad 3 tysiące spraw.

- Prace tej instytucji dotychczas to niemal tajemnica. Chcemy, aby prokuratura oceniła rzetelnie krok po kroku prace komisji. Są podstawy do tego, aby podejrzewać, że członkowie Komisji Majątkowej łamali przepisy nie tylko nagminnie, ale i systemowo - twierdzi polityk SLD.

Podjęcie "odpowiednich kroków prawnych" politycy SLD zapowiadali już dwa tygodniu temu na konferencji prasowej w Sejmie. Przypominali wówczas także o wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który złożyli ponad półtora roku temu. Sojusz chce, aby sędziowie zbadali zgodność z konstytucją przepisów regulujących działanie Komisji Majątkowej.

Wątpliwości budzi fakt, że nie ma możliwości odwołania się do sądu od jej decyzji. Trybunał zwrócił jednak wniosek do SLD w celu uzupełnienia podpisów. Podpisana pod nim trójka posłów lewicy zginęła w katastrofie smoleńskiej. Uzupełniony wniosek w ubiegłym tygodniu trafił już ponownie do Trybunału Konstytucyjnego. Lewica apeluje do sędziów Trybunału, aby jak najszybciej zajęli się tą sprawą.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Lewica: Fundusz Kościelny najpierw ograniczymy, a potem zlikwidujemy
Zaloguj się
 • alexaonly

  Oceniono 3 razy 3

  a może jednak. . . . lepiej późno . . . . niż wcale??

 • marconiusz51

  Oceniono 3 razy 3

  sprawę Komisji Majątkowej należy zakończyć dostępnymi już obecnie narzędziami prawnymi i ekonomicznymi nie czekając na przewlekłe procedury Trybunału Konstytucyjnego.
  Należy przeprowadzic ponowną wycenę przejętych zastępczo nieruchomości wg wartości rynkowej bieżącej lub jeśli zostały sprzedane wg wartości w dniu sprzedaży, i od różnicy pomiędzu wartością roszczenia a wyceną naliczyć podatek wg ogólnie przyjętych stawek.
  Zastosowanie karnych stawek podatkowych, tak jak stosuja US w stosunku do zwykłych obtwateli czy przedsiębiorców zakończyłoby się strasznym lamentem pt. prześladowanie Kościoła - ale może przekazanie tych zwiększonych kwot na cele pomocy społecznej zamknęłoby usta krzykaczom

 • chris2010

  Oceniono 4 razy 2

  Panowie,niestety wszystko jak zwykle za póżno.Czarna mafia watykańska jest już właścicielem prawie całej Polski.

 • arimgdynia

  Oceniono 1 raz 1

  PRZYNAJMNIEJ POLACY OKRADALI PRL, A NIE BRZUCHATY KLER !

 • somekindofhope

  Oceniono 1 raz 1

  Masa Polaków to puste łby, a puste łby dają się łatwo mamić klerykalnymi bajkami. "Jak nie będziesz dawał na kościół, to pójdziesz do piekła" - oni w to naprawdę wierzą, a czarne pasibrzuchy brechtają się do rozpuku, pławiąc się w luksusie.

 • drugi-obserwator

  Oceniono 2 razy 0

  hej tam, Lewica, nie bajeruj przed wyborami, jesteście utaplani pod same łokcie o czym z młodych waszych sympatyków mało kto wie

 • marinex51

  Oceniono 1 raz -1

  pośpieszcie się bo możecie niezdążyć ,a oddajcie coście ukrali w PRLu

 • tomitoms

  Oceniono 3 razy -1

  towarzysze i towarzyszki a co z pieniedzmi moskiewskimi-kiedy sie rozliczycie.
  PANIE NAPIERALSKI PLASTUŚ CO Z TA KASA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX