"Biały niedźwiedź w Pałacu", "Precz z komuną"... - na Krakowskim pół roku po katastrofie

"Postawcie pomnik", "Oddajcie, krzyż, oddajcie, krzyż! Złodzieje!", "Warszawa bez barier!" - takie okrzyki wznosili "obrońcy krzyża" obecni na Krakowskim Przedmieściu rano, pół roku po katastrofie smoleńskiej. Pan przemawiający do zebranych przez megafon wspominał też m.in. o "białym niedźwiedziu, który teraz mieszka w Pałacu Prezydenckim i który się odgrodził płotem". Wcześniej tłum powitał Jarosława Kaczyńskiego, który wraz z politykami PiS przyszedł pod Pałac.
Przed Pałacem Prezydenckim złożono kwiaty i znicze, upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Pół roku po tragedii w warszawskim kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu odprawiono mszę świętą. Wierni, wśród których byli między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński i parlamentarzyści tego ugrupowania, przeszli po mszy spod kościoła pod Pałac Prezydencki. Zgromadzili się tam też warszawiacy - "obrońcy krzyża" i gapie.

Przynieśli kwiaty, znicze, flagi polskie, przewiązane czarnymi wstęgami i transparenty. Pod Pałacem ułożono krzyż ze zniczy. Zebrani odmówili w intencji ofiar katastrofy modlitwę "Wieczny Odpoczynek", odśpiewali hymn państwowy i "Boże, coś Polskę" - które zaintonował Kaczyński.

"Tu jest Polska, a nie Moskwa"

Podczas wizyty prezesa PiS pod Pałacem "obrońcy krzyża" tradycyjnie już dali wyraz swojej dezaprobaty w stosunku do przedstawicieli mediów: "Wynocha stąd, nie róbcie sensacji", "Odejdźcie, paparazzi. Jesteście bez kultury" - usłyszeli reporterzy. Wodzirejowi "obrońców" wyraźnie przeszkadzał mężczyzna z aparatem fotograficznym: - Tu nie ma warunków do pracy, do modlitwy. Pan rozumie po polsku, czy mam do pana powiedzieć po rusku? Czy mógł pan odejść z tym złomem (o aparacie - red.)?

Po odejściu prezesa PiS "obrońcy krzyża" zbili się w grupę, przewodniczy im mężczyzna skandujący przez megafon m.in. "Solidarność" i "Nie ma wolności bez Solidarności", "Tu jest Polska, a nie Moskwa", "Precz z komuną", "Postawcie pomnik", "Oddajcie, krzyż, oddajcie, krzyż! Złodzieje!", "Warszawa bez barier!" (teren Pałacu Prezydenckiego jest oddzielony od ulicy metalowymi barierkami).

Pół roku po Smoleńsku

Mija sześć miesięcy od katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób - para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga i funkcjonariusze BOR. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot Tu-154 rozbił się 10 kwietnia w pobliżu lotniska Siewiernyj o 8.41 czasu środkowoeuropejskiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
"Biały niedźwiedź w Pałacu", "Precz z komuną"... - na Krakowskim pół roku po katastrofie
Zaloguj się
 • kiki_pawelek

  Oceniono 14 razy 14

  Czy Ci ludzie sa w posiadaniu zezwolenia na organizowanie zgromadzen..? Wczoraj aresztowano demonstrujacych za legalizacja marihuany, a odpuszcza sie holocie demonstrujacej przed Palacem Prezydenckim, i obrazajacej legalnie i demokratycznie wybrany rzadu i prezydenta. Cos tu jest nie halo...

 • adalbert.13

  Oceniono 13 razy 13

  patrze na tego gościa pod tytułem prezes i mam wrażenie :
  próchno we gębie,
  próchno we łbie.

 • gosc9876

  Oceniono 10 razy 10

  To jest właśnie hipokryzja kaczyzmu. Modli się w miejscu, ktore nie ma nic wspólnego z modlitwą, robi z siebie widowisko, a jednocześnie jego zwolennicy mają pretensję, że robi się zbiegowisko. Jak się chcą modlić w ciszy - niech idą do kościoła, albo na cmentarz. A oni się wylewają na ulice jak gó... z szamba, z całym swoim prostactwem, prymitywizmem, chamstwem, nienawiścią - i dziwa się, że ktoś im się przygląda. "Czarny szlam" zalewa Krakowskie.

 • kolega77

  Oceniono 10 razy 10

  Jaruś - obłudny i cyniczny gracz polityczny Ten człowiek /używając jego słów/ powinien raz na zawsze z polityki zniknąć Dopóki będzie, spokoju nie będzie

 • dr54

  Oceniono 10 razy 10

  Pisowska ferajna fanatykow!!! Pytam sie co robi straz miejska w Warszawie ? Dlaczego ludzi , ktorzy obrazaja prezydenta nie zamyka sie , albo nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci : Zyjemy w panstwie demokratycznym , ale ci ludzie nawoluja do anarchii.
  Jak dlugo jeszcze bedziemy tolerowac grupe moherowych fanatykow sterowanych przez Kaczynskiego .Swoim SHOW przed Palacem chcial przykryc PIELGRZYMKE DO SMOLENSKA . Nie udalo sie , bo 150 - ciu moherowych fanatykow nie wzbudzilo wiekszego zainteresowania. Z pewnoscia TVP1 poswieci Kaczynskiemu w Wiadomosciach najwiecej czasu antenowego.

 • potworos

  Oceniono 9 razy 9

  nie chcę czytać,oglądać,słuchać wynurzeń biednego,chorego,skarłowaciałego człowieka.Kiedy dziennikarzyny odpuszczą JK,za nasze pieniądze oczekuję informacji ważnych dla Polski i Polaków.

 • outpost

  Oceniono 8 razy 8

  smoleńsk, katyń,krzyż,pomnik,msza,katastrofa,jarosław (który sam w sobie jest katastrofą),lech,wdowa gosiewska,mertowa,wasermanowa,tupolew,macierewicz, wyciek mózgu. ufff, będzie tego. idę na piwo.

 • maszyna_zdrowia

  Oceniono 8 razy 8

  Z rozrzewnieniem wspominam hymn Wolski. Tegoroczna interpretacja pieśni patriotycznej w wykonaniu Pana Jarosława musiała być równie interesująca.

 • nintom

  Oceniono 7 razy 7

  OJCZYZNĘ WOLNĄ RACZ NAM ZWRÓCIĆ PANIE - ludzie, którzy śpiewają takie słowa w wolnej ojczyźnie są niegodni by mieć wolną ojczyznę - chyba wszyscy myślący ludzie, którzy by popierali kaczyńskich powinni mieć w takim momencie watpliwości czy kaczyński and his boys oszaleli czy ICH CYNIZM WZNIÓSŁ SIĘ aż na takie wyżyny.

  Żalosny występ z ukradzionymi sztandarami 'Solidarności' i z ukradzonymi wizerunkami Chrystusa !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX