"Polscy generałowie chlapią jak stare baby przy straganie" ocenia doradca prezydenta

Były dowódca Wojsk Lądowych - gen. Waldemar Skrzypczak - ostro krytykuje min. Klicha. W obronie szefa MON stanął doradca prezydenta Komorowskiego - prof. Roman Kuźniar. - Jestem lekko zażenowany tego typu występami. Polscy generałowie chlapią jak stare baby przy straganie albo chłopi w karczmie, po wypiciu kilku kieliszków za dużo - ocenił w TOK FM.
Gen. Waldemar Skrzypczak krytykuje Bogdana Klicha m.in. za przejęcie w 2008 roku odpowiedzialności za afgańską prowincję Ghazni. - Od początku nie mieliśmy tyle sił, by kontrolować tę prowincję. Nie trzeba było brać za nią odpowiedzialności. To był wielki błąd. Każdy średnio wykształcony wojskowy zdawał sobie sprawę, że do Ghazni nie trzeba się pchać - mówi były dowódca Wojsk Lądowych w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - My, podatnicy, ponosimy duże koszty finansowe obłędnych decyzji Bogdana Klicha - dodał generał Skrzypczak.

"Klich ośmiesza armię". Przeczytaj

Na zarzuty generała ostro zareagował doradca prezydenta Komorowskiego prof. Roman Kuźniar. Przypomnijmy, że jest on także doradcą szefa MON Bogdana Klicha.

- Będąc członkiem kierownictwa MON nie słyszałem jego krytycznej opinii na zebraniach kierownictwa. Teraz jest bardzo aktywny. Jestem zdumiony, że wtedy gdy była taka możliwość gen. Skrzypczak nie zabierał twardo stanowiska, tej odwagi nie było - powiedział w Poranku Radia TOK FM.Prof. Kuźniar, który jest zdeklarowanym przeciwnikiem obecności naszych żołnierzy w Afganistanie, uważa że gen. Skrzypczak występując w mediach daje się "troszeczkę wmanipulować politycznie, jeśli chodzi o kontekst tych wypowiedzi".

Mimo ostrej oceny słów Skrzypczaka są sprawy, w których doradca prezydenta zgadza się z wojskowym. - Może to faktycznie był zbyt daleko idący zamach, wziąć odpowiedzialność za całą prowincję - przyznał, odpowiadając na pytanie o odpowiedzialność naszych żołnierzy za prowincję Ghazni.Przy okazji wywiadu byłego dowódcy Wojsk Lądowych dostało się też innym generałom w stanie spoczynku. - Polscy generałowie chlapią jak stare baby przy straganie albo chłopi w karczmie po wypiciu kilku kieliszków za dużo. To niegodne ich munduru i ich niedawnego statusu. Jestem lekko zażenowany tego typu występami. Takich medialnych generałów mamy kilku. To nie przynosi chwały etosowi żołnierskiemu - mówił, ale nazwisk "medialnych generałów" profesor nie wymienił.

Prof. Roman Kuźniar we wtorek odebrał nominację na doradcę prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (137)
"Polscy generałowie chlapią jak stare baby przy straganie" ocenia doradca prezydenta
Zaloguj się
 • zimorodek_znad_wisly

  Oceniono 42 razy 16

  A pan Andrzej z NJ USA to może zachowa swoje uwagi dla generałow kraju w którymi mieszka? Skoro zabiera głos, to mam przynajmniej nadzieję, ze nie należy do tej emigracji, która jak bywa w Polsce to od święta, nie płaci tu podatków i czerpie wiedze o Polsce z Radia Maryja, środowisk polonijnych i Naszego Dziennika

 • brunho

  Oceniono 39 razy 15

  sks-uj

  Komorowski wygrał wolne i powszechne wybory jakbyś temu nie zaprzeczał a przez przypadek to mogłeś się urodzić
  Służby mundurowe nie są od biegania po telewizjach i żalenia sie

 • jim19

  Oceniono 34 razy 10

  do Andrzeja NJ
  Tu nie chodzi o Kuźniara tylko o to czy wysokiej rangi wojskowy może czy raczej nie powinien komentować politycznie działań wojskowych w których uczestniczył.
  W mojej ocenie jednoznacznie nie powinien, tym właśnie się różni żołnierz od polityka.
  Problem ze Skrzypczakiem polega na tym iz w jakimś momencie jego życia te role całkowicie się jemu pomyliły.

 • karol_zmj

  Oceniono 42 razy 10

  absolutnie ma rację, ale trudno nie zrozumieć wielkich "wodzów", którzy po latach bycia panami życia i losu tysiecy posłusznych żołnierzy, nagle zostają tylko z .... mikrofonem usłużnego PiS-dziennikarza

 • kwiecien45

  Oceniono 7 razy 7

  sks-uj
  Wykaz lektur które tam czytasz jest fatalny. Podajesz tytuły prawicowych zakłamanych mediów albo takich którymi rządzą karierowicze przemalowani byli komuniści.
  Takimi lekturami tylko wodę w mózgu można sobie zrobić.
  A ponadto gdzie potwierdzasz w realnym świecie, że "Gazeta Wyborcza nie jest uczciwa" a tamte media są "cacy"?
  Zza oceanu to widzisz?
  Telepata jesteś? ;)))

 • n.wataha

  Oceniono 10 razy 6

  sks-uj napisał/a:

  > Przecztalem ten wywiad. Wypowiedzi Pana Generala byly rzeczowe i wypowiedziane z klasa.
  > Jezyk Kuzniara jest ohydny, na poziomie chama z Bilgoraja.
  > Andrzej NJ USA

  Wypowiedzi może i rzeczowe, jednak nie uważam by to media miały być miejscem dyskusji na takie tematy. Wojsko ma dokładną hierarchię decyzyjną i jakoś nie ma w niej miejsca na dziennikarzy.

 • efka_007

  Oceniono 8 razy 6

  @sks-uj: "A ja jestem zazenowany Kuzniarem i wszystkimi innymi doradcami gajowego ktory przez przypadek zostal prezydentem."

  A ja uważam za oburzające powtarzanie argumentów oszołomów, że Komorowski został prezydentem przez przypadek. Proszę nie obrażać większości, która na niego głosowała w demokratycznych wyborach.

 • mockturtle

  Oceniono 4 razy 4

  sks-uj: siedź sobie w USA, ciesz się życiem, ale w polskie sprawy już się nie mieszaj, bo z tej odległości nie rozpoznajesz dupy od gęby. Zakładam, że to kwestia zbyt wielkiej odległości, a nie zbyt ogranczonego rozumku. Bronisław Komorowski został wybrany demokratycznym głosem większości Polaków. Może ci się ten wybór nie podobać, ale proszę, nie ujadaj, nie atakuj demokratycznych instytucji i nie szkaluj większości Polaków, którzy twojego ulubionego (jak się domyślam) furhera Jarkacza z jego nazistowskimi pochodniowymi marszami mają już szczerze dość. Może go zabierzesz do siebie do New Jersey, co? Wyświadczysz pszysługę staremu krajowi. Ale, póki co, ośmieszasz tylko, już i tak nie cieszącą się zbyt dobrą opinią, społeczność polską w USA. POzdrowienia z Londynu.

 • kakaz39

  Oceniono 6 razy 4

  Ato zupak puki jadl zolnierska grochowke darmowo bylo oky -czyzby zaczelo ubywac generalskiej emerytury-a co bedzie z gen.Slawojem on tez przeszedel na wikt !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX