Kaczyński na konwencji PiS: Polacy są republikanami! Stwórzmy nowe województwo warszawskie

- Polacy są republikanami - powiedział na warszawskiej konwencji wyborczej PiS przed wyborami samorządowymi w Warszawie Jarosław Kaczyński. Zaproponował utworzenie dwóch oddzielnych województw - mazowieckiego i warszawskiego i wezwał członków partii do wytężonej pracy - Musimy dotrzeć do każdej parafii. Wtedy będzie sukces - powiedział prezes PiS.


Minutą ciszy politycy i samorządowcy PiS uczcili pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Potem na scenę wyszedł rzecznik partii Mariusz Kamiński.

- To nasz pierwszy przystanek w drodze po zwycięstwo - zawołał. - Podczas, gdy Platforma Obywatelska wstydzi się własnej partii, i idzie do wyborów z hasłem " Z dala od polityki", my robimy wręcz przeciwnie. Hasło PiS to "Prawo i Sprawiedliwość". To nasz program - dodał Kamiński. I zaprosił na scenę Jarosława Kaczyńskiego. Przywitany oklaskami lider PiS wezwał do budowania wspólnoty. - Zebraliśmy się, aby podjąć zobowiązanie w imieniu wszystkich kandydatów PiS - zaczął swoje przemówienie Kaczyński. - Jesteśmy republikanami. A jednocześnie wielkimi indywidualistami - powiedział. - Pojęciem, które łączy te dwie postawy, jest solidarność - dodał Kaczyński.

Polska solidarna kontra neoliberalizm

- Nie wolno przechodzić obojętnie wobec losu innych. Nie wolno pozostawiać innych w biedzie. To jest źródło idei Polski solidarnej - oświadczył Kaczyński. Sala odpowiedziała mu oklaskami. Według prezesa PiS idei tej przeciwstawia się obecnie neoliberalizm, "wyznawany i realizowany" przez rządzący obóz. - To jest idea, której zaakceptować nie możemy - zapowiedział Kaczyński. - - To jest idea opaczna, która sprowadza się do tego, że mniejszość w sposób bezwzględny egzekwuje swoją przewagę. Sprawiedliwość i zwykła przyzwoitość jest całkowicie odrzucana - podkreślił Kaczyński. Według niego w Polsce neoliberalizm jest wyrazem interesu tych, którzy wzbogacili się na wątpliwych pod wieloma względami przemianach własnościowych lat 90. A ten jest sprzeczny z potrzebą szybkiego wzrostu i rozwoju Polski.

- Szanse wzrostu powinny dotyczyć wszystkich Polaków - mówił dalej Kaczyński. - Są dwie koncepcje rozwoju Polski. Pierwsza to tzw. "polaryzacyjno-dyfuzyjna". Czyli środki na rozwój mają koncentrować się w tych miejscach, które już sa najbogatsze. A później ten rozwój ma się na zasadzie dyfuzji rozprzestrzeniać na inne tereny - tłumaczył prezes PiS. - Ta koncepcja nie ma potwierdzenia w faktach. A właśnie ona jest realizowana - mówił prezes PiS. Według prezesa PiS obecna władza "zastygła w swojej bierności", i boi się podjąć działań, które mogą naruszyć jej interesy i interesy jej zaplecza - "establishmentu".

- My jesteśmy zwolennikami koncepcji zrównoważonego rozwoju, która zakłada, że sposób czynny, przekazując środki, prowadzimy do wyrównania szans różnych części kraju i wyrównywania poziomów między miastem a wsią. Tę koncepcję realizowaliśmy, kiedy byliśmy u władzy. (...) Jesteśmy zwolennikami polityki czynnej - podkreślił Kaczyński. I dodał, że nie może być tak, żeby Polacy mieli różne szanse, bo urodzili się w różnych miejscach kraju.

Rozwój jest w rękach władz lokalnych

Według Kaczyńskiego władze samorządowe w całym kraju powinny zaangażować się w działania rozwojowe. - Dziesięciolecie 2010-2020 to prawdopodobnie ostatnie, które będzie sprzyjać nadrabianiu różnicy między nami a krajami bogatszymi. Chiny i Indie rozwijają się błyskawicznie. Nasza skromna pozycja w rankingu rozwoju jest słaba - oświadczył Kaczyński. Przypomniał, że środki z Unii Europejskiej nie będą płynąć do Polski bez końca. - Musimy wykorzystać to 10-lecie dla szybkiego rozwoju - dodał prezes PiS. - Naszym świętym obowiązkiem jest wykorzystanie tego dziesięciolecia (...) dla szybkiego rozwoju. A tutaj rola samorządu jest ogromna, bo trzeba sięgać do wszystkich środków wszystkimi możliwymi metodami. Dlatego podejmujemy zobowiązanie do działania. I do tego, by mieć na nie pomysł. I my taki pomysł mamy - grzmiał Kaczyński. - Trzeba umiejętnie wykorzystywać własność gminną. Zwiększać uprawnienia organów jednoosobowych (...). Stawiamy na rozwój kontroli społecznej, umocnienie lokalnej opinii publicznej. Ten mechanizm jest nam potrzebny dla realizacji naszych praw. To wszystko jest w naszym programie. To wszystko chcemy wybudować - dodał Kaczyński. PiS chce też powołać akademię samorządową, która będzie uczyła samorządowców metodologii tworzenia planów, i samorządową służbę cywilną, by podnosić poziom kadr samorządowych.

Kontrakt gminny

Prezes PiS przedstawił podstawowe założenia programu samorządowego partii. - Wybieramy władze nie tylko jako władzę, ale jako zgromadzenie wszystkich mieszkańców danej jednostki samorządowej. mówił dalej prezes PiS. - Poziom świadomości obywatelskiej. Gotowość do współdziałania. Patriotyzm - to sa elementy wpływające na tempo rozwoju. I my musimy to budować - apelował. - Musimy przełamać bierność. Władze samorządowe nie mogą tylko zabiegać lub czekać na środki zewnętrzne. To nie jest postawa, która integruje. A my musimy tę integrację budować. Do tego potrzebne są nowe instytucje - podkreślił Jarosław Kaczyński. I zaproponował wprowadzenie tzw. kontraktu gminnego: pisemnego zobowiązania wójtów burmistrzów i prezydentów "do zmiany sytuacji, w której strategie samorządowe sa w istocie martwe"

- Strategia musi stawiać na własne źródła rozwoju - mówił Kaczyński. Według PiS każda gmina musi mieć pomysł na istnienie, związany ze specyfiką własnej ziemi i jej kultury. Prezes PiS zaapelował też do gmin o sięganie po nowe pomysły na finansowanie rozwoju i współpracę z sąsiednimi samorządami. Mówił też o małym przyroście naturalnym Polski i polityce prorodzinnej. - Zasada "w każdej gminie przedszkole i żłobek" musi być realizowana - dodał.

"Komercjalizacja to droga do płatnej służby zdrowia"

- Działania obecnej władzy - komercjalizacja prowadząca do prywatyzacji - skończą się płatną służbą zdrowia - ostrzegł Kaczyński. I zapowiedział, że samorządowcy PiSu muszą się przeciwstawić rządowym planom komercjalizacji szpitali i "twardo stać za publiczna służby zdrowia". Kaczyński dodał też, że w szpitalach oprócz dobrych lekarzy i pielęgniarek jest też "niedobra mniejszość". - Musimy na nią znaleźć sposób - i mamy: powiatowych rzeczników pacjenta - zaproponował Kaczyński. Liczę, że po 2014 będą wybierani w wyborach bezpośrednich. "dzisiaj zwykli ludzie, ci bez pleców, nie mają się do kogo zwrócić" - dodał.

Oddzielne województwo warszawskie

Kaczyński wspomniał też o województwach.. Jak stwierdził prezes PiS, "Mazowsze spotkała krzywda, bo w statystykach jest najzamożniejszym województwem, a liczby te winduje Warszawa".

- Trzeba stworzyć województwo mazowieckie (...) i oddzielne warszawskie. To jest konieczność - oświadczył Kaczyński.

PiS wróci do władzy

W swoim przemówieniu prezes PiS zaznaczył, że choć Prawo i Sprawiedliwość dziś nie rządzi, to ma zobowiązanie do forsowania w parlamencie ustaw pomagających w realizacji programu samorządowego.

- Jestem przekonany, że za rok dojdziemy do władzy - powiedział mocno Kaczyński. Sala przyjęła to owacją na stojąco. - W chwili, kiedy nasza partia pracowała, mieliśmy notowania rzędu 40 proc. Teraz musi być znów wysiłek. Bez tego wysiłku sukcesu nie odniesiemy. I o ten wysiłek proszę - zakończył Kaczyński. Bez niego nie ominiemy tego przemysłu nienawiści, który wobec nas funkcjonuje - dodał Jarosław Kaczyński. - Proszę o to, żebyśmy dotarli do każdego miejsca. Nie do każdej gminy - do każdej parafii. A wtedy będzie sukces - w tym roku, i kolejnym - zakończył Kaczyński.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (24)
Kaczyński na konwencji PiS: Polacy są republikanami! Stwórzmy nowe województwo warszawskie
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 10 razy 10

  stary pierdoła plecie takie bzdury że człowiek ma ochotę zaproponować mu wyjazd na bardzo długie wakacje do ... Egiptu ;)))))

 • venusoid

  Oceniono 8 razy 8

  Polacy są republikanami? Nie wiadomo co to znaczy, kolejne hasło-wytrych.
  Ja proponuję bardziej precyzyjne: Kaczyści są faszystami.

 • ada-07

  Oceniono 8 razy 8

  Na dopalaczach czy nie- sprytnie kombinuje. Polacy są demokratami, burakami, ksenofobami, komuchami, złymi, dobrymi, patriotami, itd., ale w większości są PARAFIANAMI. I właśnie z ambony płyną dla wielu nauki i wskazówki. Dlatego taki nacisk jarkacz na parafie kładzie. Tam składa nadzieję na swe zwycięstwo.na zwycięstwo parafiańszczyzny i wolskiej ojczyzny

 • kiki_pawelek

  Oceniono 8 razy 8

  "W chwili, kiedy nasza partia pracowała, mieliśmy notowania rzędu 40 proc" - hmm.. ja bym to okreslil troche inaczej.. w momencie jak udalo sie wam oszukac spoleczenstwo swoja przemiana i obietnicami mieliscie 40%. Teraz oby bylo to juz niemozliwe, pokazaliscie tez ze to byly zwykle klamstwa, i to dosc perfidne.

 • jar-ry

  Oceniono 7 razy 7

  ""- Nie wolno przechodzić obojętnie wobec losu innych. Nie wolno pozostawiać innych w biedzie. To jest źródło idei Polski solidarnej - oświadczył Kaczyński. Sala odpowiedziała mu oklaskami. Według prezesa PiS idei tej przeciwstawia się obecnie neoliberalizm, "wyznawany i realizowany" przez rządzący obóz. - To jest idea, której zaakceptować nie możemy - zapowiedział Kaczyński. - - To jest idea opaczna, która sprowadza się do tego, że mniejszość w sposób bezwzględny egzekwuje swoją przewagę. Sprawiedliwość i zwykła przyzwoitość jest całkowicie odrzucana - podkreślił Kaczyński. Według niego w Polsce neoliberalizm jest wyrazem interesu tych, którzy wzbogacili się na wątpliwych pod wieloma względami przemianach własnościowych lat 90. A ten jest sprzeczny z potrzebą szybkiego wzrostu i rozwoju Polski.""

  Pan Prezes oczywiście się nie wzbogacił na przemianach wlasnościowych.
  On nie ma nic: ani samochodu, ani dwupiętrowej willi ani własnej firmy, mając ponad 60 lat mieszka u mamy.
  I to ma być wzór człowieka, który "obalił" komunizm?
  To po jakiego CH..., żeś człowieku tam lazł?
  Żeby zamienić komunizm na "katolicyzm"!
  A czym te idee się różnią?
  Niczym.
  Wiara w Marksa i Lenina jest tak samo utopijna jak wiara w Chrystusa.
  Równości to możesz sobie poszukac w kiblu.
  Każdy człowiek z różną częstotliwością zależną od bogactwa musi iść się "załatwić".
  Jeżeli nie wolno innych pozostawiać w biedzie to niby kto ma oceniać że już jestem w biedzie czy jeszcze nie?
  Hitler, Stalin, czy może inny " ju-xiało- xing" ( Jakiś nowy cesarz chiński)?
  A może Pan Kaczyński?
  Niech Pan się zajmie swoim losem a nie martwi sie o innych.
  Wybory Pan prze....ał i nastepne też .
  Z komunizmem pan podobno walczył a teraz chce pan równości?
  Pan jest groźny dlatego że głupców co to chcieli zabierać bogatym nigdy nie brakowało.
  Pan chce rewolucji?
  No to niech pan próbuje.
  Każda rewolucja zżerała własne dzieci ale biedni pozostawali zawsze biednymi a bogaci bogatymi , plus nowi rewolucjoności.

 • tegepe

  Oceniono 6 razy 6

  Co ten dupek jeszcze wymyśli? Naćpał się jakichś dopalaczy i bredzi. Chwała władzom za to, że się za te świństwa wzięły, ale za mało skutecznie, skoro Kaczor może je nadal bezkarnie zażywać .

  Co do nazwy "republikanie". Trafił w sedno. W Niemczech jest to ugrupowanie skrajnie prawicowe o tej nazwie (Die Republikaner), mające swoich przedstawicieli tylko we władzach samorządowym, czego i PiSdzielcom życzę. Bo chyba nie wzorował się na amerykańskich republikanach.

 • nintom

  Oceniono 6 razy 6

  prezes jarek, straszny dziadunio KRYTYKUJE "tych, którzy wzbogacili się na wątpliwych pod wieloma względami przemianach własnościowych lat 90...."

  CZY MA NA MYŚLI TAKŻE CZĘŚĆ KSIĘŻY - beneficjentów komisji majątkowej ?

 • kiki_pawelek

  Oceniono 6 razy 6

  No ale glowne cele partii okreslil.. "Musimy dotrzeć do każdej parafii. Wtedy będzie sukces". Mam nadzieje ze kler tym razem zachowa sie jak nalezy, i po raz pierwszy zachowa przynajmniej neutralnosc podczas kampanii.

 • chris2010

  Oceniono 5 razy 5

  Venusoid-jak zawsze masz rację.I co z tego?Kogo to rusza w tym kraju? Przykre niestety . Pozdro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX