Śpiewak o liście biskupów: wywieranie presji, która uniemożliwia rozmowę

- Ja nie odmawiam Kościołowi prawa do udziału w debacie, ja odmawiam czy kwestionuję prawo Kościoła do mieszania argumentów, gdzie argumenty etyczne mieszają się z biologicznymi, one są nieprzystające do siebie i odmawiam Kościołowi ostrego formułowania, że ktoś jest w Kościele jeżeli akceptuje naukę o in vitro, ja tego nie mogę zaakceptować - Grzegorz Chlasta rozmawia w TOK FM z prof. Pawłem Śpiewakiem o liście biskupów do władz państwowych.
- Jestem całkowicie jestem za in vitro. Ja mam poważny kłopot z listem biskupów. Dla mnie to pomieszanie argumentacji. Argumentacja, która odnosi się do sfery etycznej, że kościół mówi "nie" i ja to rozumiem, przyjmują do wiadomości takie stanowisko Kościoła, choć zastanawia mnie dlaczego kościół broni tych metod nie stosowania in vitro - mówi w TOK FM prof. Paweł Śpiewak.

''Albo jesteś w Kościele, albo głosujesz za in vitro i wypadasz z Kościoła''

- I drugi typ argumentów, to argumenty dotyczące już narodzonych, kiedy kościół etykietuje osoby narodzone, czyli już świadome, rozumiejące list biskupów, jako osoby niepełne, czyli w pewnym sensie naznacza je społecznie jako wadliwe, taka konstrukcja listu budzi mój niepokój.

- Postawienie takiego rodzaju "albo albo", albo jesteś w Kościele, albo głosujesz za in vitro i wypadasz z Kościoła. To jest rodzaj rozszerzenia sytuacyjnego rozumienia Kościoła. Kościół staje się elementem, który za daleko wchodzi w ludzkie sumienia. Ja nie mam poczucia, że ktoś głosujący za in vitro przestaje być chrześcijaninem, nie sądzę że to jest miarą bycia chrześcijaninem, te miary mogą być o wiele bardziej podstawowe, czy jest dobrym człowiekiem, czy przestrzega zasad ewangelicznych.

''90% wierzących i tak jej nie przestrzega''

- Taka absolutyzacja problemu prokreacji, perspektywy nowoczesnych technik, czy całej etyki seksualnej, jako podstawy etyki chrześcijańskiej, bo tak się nagle dzieje, że ta problematyka staje się w centrum nauczania Kościoła, wydaje mi się być nieskuteczna, w takim sensie, że 90% wierzących i tak jej nie przestrzega, więc tworzy się potworna warstwa obłudy, która jest niszcząca i dla Kościoła i ludzi Kościoła.

"Nie znam sytuacji, żeby rodzice wątpili, kto jest ojcem, a kto matką"

- To jest wywieranie presji moralnej na ludzi, która uniemożliwia jakąkolwiek rozmowę. "Mamy stanowisko, żądamy, musimy ", ja bym oczekiwał od

Kościoła listów dotyczących etyki pracy, stosunku do pracy, do podatków, do alkoholu. Sfera seksualności jest całkowicie wypuszczona poza obszar nieustannego niepokoju Kościoła.

Grzegorz Chlasta: to młodsza siostra eugeniki, poczęte dziecko może mieć trzy matki, genetyczną, dawczynie materiału genetycznego, biologiczną, która je urodziła i społeczną, które dziecko wychowuje. Ojcostwo w takim przypadku jest jeszcze trudniejsze do ustalenia.

- To jakaś bzdura, nawet ma to jakieś empiryczne podstawy, nawet jeśli tak założymy, to najczęściej jest to wielka radość dla pary, która ma dziecko. I nie znam sytuacji, żeby rodzice naprawdę wątpili, kto jest ojcem, a kto matką. Najważniejsze jest to, że niezależnie w jaki sposób to dziecko się poczyna, istotne jest to że ono się rodzi, i jest darem, i można dosłownie powiedzieć, jest darem od Boga.

"List powinien być przeczytany i potraktowany z należytym dystansem"

- Ja nie odmawiam Kościołowi prawa do udziału w debacie, ja odmawiam czy kwestionuję prawo Kościoła do mieszania argumentów, gdzie argumenty etyczne mieszają się z biologicznymi, one są nieprzystające do siebie i odmawiam Kościołowi ostrego formułowania, że ktoś jest w Kościele jeżeli akceptuje naukę o in vitro, ja tego nie mogę zaakceptować.

- Ten list powinien być przeczytany i potraktowany z należytym dystansem, to jest ogromna pętla założona na parlamentarzystów. Jak oni będą mieli inny pogląd niż Kościół zostaną postawieni przed murem, muszą wybierać, w sposób radykalny. Nie rozumiem postawy Kościoła tej radykalizującej pozycję, szczególnie jak wiemy, ze Nagrodę Nobla otrzymał lekarz, który wymyślił in vitro. Kościół tworzy rodzaj wojny kulturowej, zaostrza swoje argumenty.

"Opinie hierarchów nie są tożsame z opiniami wiernych"

- Po jednej stronie przez szeroką opinię międzynarodową uznanie, że in vitro jest właściwe, dobre, daje pozytywne rezultaty i wobec tego Kościół, który mówi absolutnie nie, powstają dwa obozy, które zaczynają targać się za uszy i wydaje mi się, że z tego konfliktu nie przybędzie Kościołowi zwolenników, nie powstanie zdrowa atmosfera rozmowy. To wezwanie do rozmowy jest pustosłowiem w tej kwestii.

Grzegorz Chlasta: A jeśli Kościół mówi "non possumus?"

- To prawo hierarchów, natomiast prawo wiernych jest do tego, żeby zastanowić się czy hierarchowie mają tak mocne argumenty i są tak przekonywujący i czy należy to w życiu stosować. Ja uważam, że opinie hierarchów nie są tożsame z opiniami wiernych, czyli tych którzy stanowią istotę tego Kościoła.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (29)
Śpiewak o liście biskupów: wywieranie presji, która uniemożliwia rozmowę
Zaloguj się
 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 16 razy 16

  I bardzo dobrze ! Nareszcie poznamy z imienia i nazwiska całą agenturę tej czarnej mafi w parlamencie.

 • ferdydek

  Oceniono 15 razy 15

  Jak ja bym chciał, żeby Palikot podał do prokuratury wszystkich biskupów podpisujących się pod tym liste, toż to szatnaż na sejmie z groźbą bezprawną. Każdego z sygnotariuszy powinni najpierw przeczołgać po prokuraturach, potem po sądach i w końcu wsadzić na te 3 lata dla przykładu, że sejmu sie nie szantażuje.

 • batura3

  Oceniono 17 razy 15

  Szkoda , że kościól tak nie protestował, kiedy kaczyński jak naziści maszerował z pochodniami pod krzyż. To jest najbardxziej obłudna instytucja od ponad 2000 lat

 • morella65

  Oceniono 16 razy 14

  Niech najpierw ekskomunikują tych swoich pedofilii co krzywdzą małe dzieci i niech nie zapominają, że POSŁÓW WYBRALI LUDZIE NIE BÓG i to ludziom mają oni służyć ...... LUDZIOM.....i dla DOBRA LUDZI... Niech w końcu kler to pojmie....i WARA od nacisków na parlamentarzystów jakie mają uchwalać prawo !!!!!! Lepiej zacznijcie płacić za siebie swoje świadczenia, bo do kasy NIC nie dokładacie i nie macie moralnego prawa wtrącać się do stanowionego prawa dla społeczeństwa...i wtrącać do tego na co będą szły NASZE pieniądze z naszej-państwowej kasy.

 • chri-s48

  Oceniono 16 razy 14

  Niech kościół mówi "non possumus" ale niech to mówi tam gdzie ma prawo przemawiać,czyli do
  swoich wiernych w kościele ale do cholery niech nie wtrąca się do polityki. Niech nie grozi ekskomuniką posłom popierającym ustawę bo to jest bezprawne działanie,które doprowadzi do
  porzucenia kościoła przez wielu katolików. I koniec z kasą z tacy. Będą sobie pluli w brodę bo podejmują się akcji która musi się skończyć przegraną,społeczeństwo coraz bardziej świadome
  i wykształcone nie będzie zwracać uwagi na przestarzałe pojęcia serwowane przez kościół ,które
  nie mają nic wspólnego z etyką ani sumieniem.

 • miroo

  Oceniono 15 razy 13

  Biskupi, księża - ogólnie kapłani to są w ogóle jacyś popieprzeńcy - wszyscy ci co ich słuchają mają w głowie bałagan...

  Goście stoją po stronie mitów sprzed tysięcy lat, wymyślonych przez ludzi którzy twierdzili, że ziemia jest płaska; gadają, że reprezentują jakąś istotę której istnienia nie da się w żaden sposób potwierdzić (żadnych poszlak oprócz wymysłów ciemnych ludzi); twierdzą, że we wszystkim mają rację, że ich argumentów nie można obalić, że nie można z nimi dyskutować i chcą kontrolować życie ludzi w sposób totalitarny - pod każdym względem.. nawet myśleć i odczuwać odpowiednio każą ludziom...

  Trzeba być pofajdanym totalnie aby być wierzącym a o praktykujących i słuchających tego co ci ludzie mówią i popierających ich człowiek zdrowy na umyśle ma takie zdanie, że nie napisze tego na forum bo by musiał ich mocno obrazić...

 • manes3

  Oceniono 15 razy 13

  Jakl dlugo jeszcze te katolickie zboki beda ingerować w sprawy o których nie maja pojecia!!
  Nichaj sobie zrobia porzadek z swoimi pedofilami i innymi zboczeńcami
  Banda obludnych katoli !!! sekta , która w historii świata wymordowala najwiecej ludzi chce sadzić i rzadzić!!

 • mariolanda1

  Oceniono 14 razy 12

  Kościół w Polsce uważa , że mu wszystko wolno.Hierarchia jest mentalnie często jeszcze w średniowieczu.Polacy , którzy są w większości katolikami i tak nie przestrzegają wszystkich nakazów i zakazów, więc po co ta obłuda, wydaje mi się że tym razem kościół przegina za mocno. A tak nawiasem może większe zainteresowanie dziećmi narodzonymi, które są chore, bite, molestowane, ale to trzeba by coś robić a w wypadku nienarodzonych wystarczy grzmieć z ambony.

 • alexaonly

  Oceniono 11 razy 11

  a . . . .kmiotki kmiotkom nadal wciskają że ziemia jest płaska :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX