Gowin w TOK FM o ekskomunice: Abp przyciśnięty do muru...

- Słowa arcybiskupa o ekskomunice grożącej posłom popierającym in vitro robią wrażenie. Abp próbował ważyć racje, ale przyciśnięty do muru wypowiedział słowa, które moim zdaniem z punktu widzenia prawa kanonicznego są mocno dyskusyjne - powiedział w TOK FM Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej, autor jednego z projektów ustawy o in vitro.
Jarosław Gowin odniósł się na antenie Radia TOK FM do ostatnich słów abp. Henryka Hosera, szefa Zespołu Ekspertów Episkopatu ds. Bioetycznych, który w wywiadzie udzielony Polskiej Agencji Prasowej stwierdził, że posłowie popierający ustawę liberalizującą stosowanie metody in vitro muszą liczyć się z możliwością ekskomuniki. "Jeżeli są świadomi tego, co robią, i chcą, by taka sytuacja zaistniała, jeżeli nie działają w kierunku ograniczenia szkodliwości takiej ustawy, to moim zdaniem automatycznie są poza wspólnotą Kościoła" - powiedział Hoser.

- Słowa arcybiskupa o ekskomunice grożącej posłom popierającym in vitro robią wrażenie, chociaż jak się wczytać w cały wywiad, to widać wyraźnie, że arcybiskup próbował ważyć racje, unikać ostrych sądów, ale przyciśnięty do muru wypowiedział te słowa, które moim zdaniem z punktu widzenia prawa kanonicznego są mocno dyskusyjne - komentował na antenie TOK FM wywiad Hosera Jarosław Gowin, autor jednego z projektów ustawy o in vitro. - Głos biskupów nie wpłynął na mój sposób myślenia. Ja się problematyką bioetyczną zajmuję od kilku lat. Przekopałem się przez masę dokumentów, książek, analiz. Znam dobrze stanowisko Kościoła i ich wypowiedzi nic nowego do mojej wiedzy nie wniosły - dodał.

- Na pewno ci, którzy są członkami Kościoła, powinni brać pod uwagę głos biskupów, ale ostatecznie każdy z nas powinien głosować za takimi rozwiązaniami, które wydają mu się słuszne w świetle jego rozumu i jego sumienia. Nie wyobrażam sobie, żeby w takiej sprawie była dyscyplina klubowa w Sejmie - podkreślił poseł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (75)
Gowin w TOK FM o ekskomunice: Abp przyciśnięty do muru...
Zaloguj się
 • trombozuh

  Oceniono 16 razy 16

  A podobno Konstytucja to ustawa zasadnicza, a tam jak wół stoi, że Polska to świeckie państwo.

 • czarny.jerzyk

  Oceniono 17 razy 13

  Jeden już posłuchał głosu prezesa PIS w Łodzi, efekt znany.
  Teraz Gowin proponuje słuchania głosów biskupów, czyżby chciał powtórki z Łodzi ?

 • otoosh

  Oceniono 17 razy 13

  Niech się wypowiadają w sprawach wiary.
  A od ustaw WARA !!!

 • rojberek

  Oceniono 15 razy 13

  A właśnie, że nie powinno się brać pod uwagę głosów sekciarzy.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 14 razy 12

  Absolutnie nie zgadam się z posłem Gowinem! Członkowie kościoła katolickiego to nie krowy! Mogą mieć własne zdanie i krytycznie oceniać wypowiedzi biskupów. Hierarchia kościoła katolickiego straciła związek z wiernymi, związek ze społeczeństwem polskim.
  Te haniebne wypowiedzi biskupów należy z politowaniem pominąć milczeniem!

 • takajednaania

  Oceniono 18 razy 12

  Powinno się słuchać ludzi przyzwoitych. A takimi ani hierarchowie, ani też Pan Gowin nie są

 • rosomak_1

  Oceniono 14 razy 10

  Święty Gowin znowu daje głos. Nic tylko przyjdzie przytaknąć i powiedzieć na koniec"amen". takie są efekty zażywania wzeliny.

 • antypis-pl

  Oceniono 7 razy 7

  calkowity rozdzial Kosciola od Panstwa, opodatkowanie Kosciola, zrwrot zagrabionego majatku, religia w salach katechetycznych, jurysdykcja cywilna w sprawach o molestowanie i pedofilie a takze karnych, etc etc

 • dyspaszer

  Oceniono 9 razy 7

  Gowin jak zwykle chce być bardziej święty od papieża. Co on jeszcze robi w PO to ja nie wiem. Imiennie i poglądowo pasuje przecież do PiSu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX