"Złodziej krzyczy: łapać złodzieja". Eksperci o ostrych słowach Kaczyńskiego

?To cytat z sytuacji, w której Chrystus umarł za grzeszników " - tak słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że zaatakowani w łódzkim biurze PiS działacze "stracili życie, czy walczą o życie" za niego - komentowali w radiu TOK FM prof. Tadeusz Bartoś z Akademii Humanistycznej w Pułtusku, i socjolog Sergiusz Kowalski.
- To formuła ofiary zastępczej - mówił o słowach Kaczyńskiego prof. Tadeusz Bartoś. - Jeśli to świadome nawiązanie, to trochę megalomańskie - dodał. - Wątek zastępstwa pojawił się już w sprawie krzyża na Krakowskim Przedmieściu, który był według Kaczyńskiego substytutem - pomnika - wtórował mu Kowalski.

"Boję się, bo jeszcze się okaże, że wzywamy do mordu"

Prezes PiS zapowiedział też, że "każde słowo, które będzie kontynuacją tej kampanii, wszystko jedno, kto je wypowie, czy polityk, czy dziennikarz, będzie nawoływaniem do morderstw".

- Boję się, bo jeszcze się okaże, że wzywamy do mordu - skomentował Kowalski. I zacytował Jarosława Kaczyńskiego: "Każde słowo, które będzie nawiązywało do kampanii nienawiści, ktokolwiek je wypowie, to będzie wezwanie od morderstw". - To znaczy, że nie możemy nic mówić o PiS, w zasadzie nie mamy prawa krytykować PiS ani nic powiedzieć, co według Jarosława Kaczyńskiego jest niedobre dla PiSu, bo wzywać będziemy do mordu - komentował Kowalski.

Bartoś: Kaczyński ma rozrośnięte ego i mówi głupstwa

Prof. Bartoś stwierdził, że prezes PiS stosuje język zaklinania rzeczywistości: tak jest, bo ja tak oświadczam. Według profesora skojarzenia i interpretacje Jarosława Kaczyńskiego są przez niego przedstawiane jako fakty. - Jego słowa są rzeczywistością, ponieważ są wypowiedziane przez niego. To kolejny objaw jego rozrośniętego ego. A te słowa to głupstwa - komentował Bartoś.

- To są groźne głupstwa, zwyczajny szantaż, i odwracanie kota ogonem - mówił Kowalski. "Złodziej krzyczy łapać złodzieja" - wtórował mu Bartoś. Według Kowalskiego szef PiS wskazał wprost, kto jest winny: Donald Tusk. - Wszystko się kończy na Tusku. Ja jestem przerażony - mówił socjolog. Według niego Jarosław Kaczyński to "człowiek, który nie zawaha się przed politycznym wykorzystaniem czegokolwiek". - Katastrofę smoleńską. też wykorzystywał - mówił Kowalski i zwrócił uwagę, że w czasie konferencji prezes PiS nie wymienił nawet nazwisk ofiar.

Kaczyński działa jak Kościół

Obaj rozmówcy zwrócili uwagę, że Jarosław Kaczyński działa podobnie jak Kościół, który grozi posłom automatyczną ekskomuniką w nadchodzącym głosowaniu wbrew etyce katolickiej w sprawie in vitro. - Ksiądz Hoser się myli: in vitro nie ma na liście spraw, za które grozi ekskomunika. Prawo kanoniczne nie jest tak nieracjonalne - skomentował Bartoś. - Mamy tradycję półtora tysiąca lat prawa kanonicznego, które tworzyli najlepsi ludzie Kościoła. Nie może być tak, że sobie biskup powie, że jest ekskomunika, i już - dodał Bartoś.

- Mamy prawo, policję i prokuraturę, ale mamy też nowych interpretatorów prawa: polityków - dodał dr Kowalski. - To polityzacja wszystkiego, polityzacja śmierci. A gdy w PiSie przywódca rzuci hasło, to wszyscy je podchwytują - mówił Kowalski.

- W demokracji można krytykować opozycję polityczną, i w związku z tym można krytykować także Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił profesor. - To nie jest wzywanie do mordu - dodał.

Zabójstwo w biurze PiS w Łodzi

We wtorek starszy mężczyzna w łódzkim biurze PiS śmiertelnie postrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła PiS Janusza Wojciechowskiego. Ciężko ranił też Pawła Kowalskiego, szefa biura posła Jarosława Jagiełły. Policja zatrzymała napastnika. Gdy mężczyzna wtargnął do siedziby partii, miał mówić, że nienawidzi PiS, nienawidzi partii Jarosława Kaczyńskiego. Potwierdza to Czesław Telatycki, radny PiS - Mówił, że chce zabić Kaczyńskiego. Najpierw wystrzelił wszystkie naboje, potem zaatakował nożem.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (393)
"Złodziej krzyczy: łapać złodzieja". Eksperci o ostrych słowach Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • wejsunek11

  Oceniono 100 razy 70

  zasiał wiatr kaczyński to burzę zbiera... marsze z pochodniami to marsze baranków łagodnych....i faktycznie..co mu się w głowie chorej zrodzi traktuje jak fakty i prawdę...a na dodatek to ten facet zionie nienawiścią juz od wielu lat....

 • kiki_pawelek

  Oceniono 97 razy 67

  Tytul, ktory w pelni oddaje postawe Kaczynskiego. Tego czlowieka nalezy jak najszybciej odsunac od pelnienia jakichkolwiek funkcji, bo skonczy sie to jeszcze gorzej dla naszego Kraju.

 • elve

  Oceniono 94 razy 66

  brak słów na Kaczyńskiego. nie szanuje nikogo i niczego, z powagą śmierci włącznie.

 • ada-07

  Oceniono 96 razy 66

  profesor Bartoś nazwał oględnie słowa jk ( oni zginęli za mnie) za TROCHĘ megalomańskie. Tymczasem wszystkie wypowiedzi i zachowania dowodzą giga- megalomanii führera.

 • canuck_eh

  Oceniono 87 razy 63

  Przepraszam bo ja tu czegos nie rozumiem - dlaczego rzad ma obowiazek zapewnic bezpieczenstwo biur PiS.A dlaczego nie PSL czy PO czy nowego ugrupowania Palikota czy kto tam jeszcze w tym sejmie sie panoszy? - zadaja to pytanie tutaj bo pod poprzednim art. gdzie Jarkacz krzyczal o bezpieczenstwie biur PiS i rzadzie nie mozna bylo zadac owego pytania a mnie strasznie nurtuje.No spac nie bede mogla:)

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 75 razy 47

  Na szczęście Jarosław Kaczyński funkcji publicznych żadnych nie sprawuje, jest tylko prezesem jednej z wielu partii politycznych, ciężko przeżywającym kolejne jej przegrane.
  Może se gadać co chce, w Polsce prawo zabrania tylko oszczerstw, poświadczenia nieprawdy itp. naruszeń kodeksu, a że poważni ludzie nie skarżą go za jego karygodne wypowiedzi - to i gada co mu ślina na język przyniesie. Przechodźmy pobłażliwie nad jego obsesjami, powstałymi z kompleksu ciągłych przegranych człowieka o wygórowanym ego!

 • annnnna33333

  Oceniono 53 razy 41

  kiedyż wreszcie ktoś spowoduje badanie psychiatryczne JK? To on jest winien tego co się działo i nadal dzieje każdego 10-go pod Pałacem, to on sieje nienawiść, to on sieje nienawiść i mściwość. Do stwierdzenia niepoczytalności tego pana nie trzeba psychiatry.

 • mgr.inz1

  Oceniono 53 razy 39

  panie kaczyński jest taki stary smonczes, na łożu śmierci Icek rozmawia z Salcie:
  -pamiętasz Icek jak się poznaliśmy
  -pamiętam Salcie,
  -całe życie Icek byłam przy Tobie i dzisiaj też jestem,
  -wiesz co Salcie Ty mi przynosisz pecha ,
  kaczyński tak samo jest z panem , przynosisz wszystkim pecha.

 • piegusek1510

  Oceniono 49 razy 37

  Nie pochwalam czynu tego czlowieka, ale ktos wreszcie pokazał co JK robi w społeczeństwie polskim. Nienawiśc jaką sieje ten człowiek prowokuje takie zachowania i będzie prowokować bo wódz Jaroslaw jest chory na głowę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX