Komorowski: "Zróbmy eksperyment. Jestem skłonny przeprosić za Palikota, Kurskiego..."

Bronisław Komorowski liczy, że Jarosław Kaczyński spotka się z nim w sprawie agresji w polityce. Prezydent chce, by politycy w obliczu łódzkiej tragedii ?pokazali jedność?. W wywiadzie dla TVN24 Komorowski przeprosił też za ostre wypowiedzi niektórych polityków i zapowiedział, że będzie starał się obniżyć temperaturę batalii politycznej.
- Ja bardzo serdecznie przepraszam. Jestem skłonny przeprosić za Palikota, za Macierewicza, za Kurskiego, za Niesiołowskiego. No i zobaczymy, co z tego wyniknie - mówił w TVN24 Bronisław Komorowski. Czy stanowisko Jarosława Kaczyńskiego się zmieni? - Liczę na to - powiedział Komorowski.

Prezydent podkreślił, że nikt nie może uchylać się od odpowiedzialności za klimat polityczny w Polsce. - Ale dziś nie ma co się mierzyć, kto ma tu większe zasługi. Nie pokazujmy palcem na inne kluby, tylko na swoje własne - stwierdził Bronisław Komorowski. - Możemy liczyć rekordzistów - mówił prezydent o szczególnie aktywnych w mediach posłach. - Tylko co z tego wyniknie? Cała scena polityczna powinna szukać rozwiązania tego problemu - oświadczył.

Prezydent: Będą kolejne gesty dobrej woli

- Są takie chwile, kiedy wydaje się, że wszystko można wytrzeć jak gumką-myszką - stwierdził prezydent. Dodał, że był przekonany, że łódzka tragedia zmotywuje polityków do znalezienia wspólnego języka i znalezienie sposobu na ratowanie zagrożonej demokracji. - Nie tracę nadziei, a pan prezes wie, że każdy sygnał z jego strony będzie przeze mnie dobrze przyjęty - mówił dalej Komorowski, dodając, że rozważa rozmowę telefoniczną z Jarosławem Kaczyńskim. Zapowiedział też kolejne "gesty dobrej woli".

- Oprócz prób zmiany języka, co wymaga współdziałania, trzeba zareagować. Zbrodnia została popełniona na polityku PiS. Nic nie jest przypadkiem, wiem że takich ludzi krąży w Polsce pewnie dużo. Liczyłem na zrozumienie propozycji, by siły polityczne zademonstrowały jedność w obliczu tej zbrodni, przez jedność na pogrzebie, czy wspólne wystąpienie w marszu przeciwko agresji w polityce - stwierdził prezydent. Dodał, że "chciał rozmawiać o tym, żeby coś takiego zrobić razem, ale to wymagałoby jakiejś pomocy ze strony PiS".

W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską Komorowski stwierdził, że ma nadzieję, że nikt nie ulegnie pokusie wykorzystania łódzkiej tragedii do gry politycznej. Według niego "w momencie politycznej zbrodni" politycy powinni być razem, a nie osobno.

"Nie można wszędzie dopatrywać się drugiego, albo trzeciego dna"

Prezydent zarzekał się, że jego zaproszenie dla Jarosława Kaczyńskiego to nie zabieg socjotechniczny. - Ręce opadają. Usiłuję pełnić rolę kogoś, co szuka tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Nie można wszędzie dopatrywać się drugiego, albo trzeciego dna - podkreślił prezydent.

- Są elementarne sposoby grzecznego zachowania. Jeśli najpierw zapraszam szefów partii, a potem szefów klubów, to nie należy stwarzać sytuacji, że ktoś inny był zaproszony, bo pełni konkretną funkcję, a ktoś inny przychodzi - stwierdził Komorowski.

Według prezydenta nie można zapomnieć, "kto kogo ustawiał po stronie ZOMO", ale ciągłe wzajemne domaganie się przeprosin do 1989 roku to "droga donikąd". - Tak można w nieskończoność - stwierdził Komorowski. - Bardzo serdecznie przepraszam - powtórzył raz jeszcze. Zaznaczył, że jego słowa "jaka wizyta taki zamach", odnoszące się do wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Gruzji, w czasie której nastąpił atak na kolumnę samochodów prezydenta, były skierowane do prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Nie zgadzam się na to, żeby to funkcjonowało w przestrzeni publicznej (w odniesieniu do (Kaczyńskiego - red.)

Jak zwalczyć agresję w polityce

Prezydent zapowiedział, że podejmie w najbliższym czasie inicjatywy mające na celu "zmniejszenie temperatury batalii politycznej", tak, jak starał się to robić do tej pory. - Dlatego właśnie krzyż został przeniesiony - mówił Komorowski. - Inni to zjawisko tolerowali, ja to skończyłem. I koniec. Nie ma bezczeszczenia krzyża i jego wykorzystywania (do walki politycznej). I tak powinno być. Gdzie tu jest przyzwolenie prezydenta na cokolwiek złego? - pytał. Zapowiedział, że "wyjdzie z propozycjami wobec szeroko pojętego zaplecza emocjonalnego PiS-u". Dodał, że zwróci się też o pomoc do mediów i organizacji pozarządowych.

- Będę namawiał organizacje pozarządowe na akcję przeciwko przemocy w polityce. Będzie potrzebna im pomoc mediów. Będę o nią prosił - zakończył Komorowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Komorowski: "Zróbmy eksperyment. Jestem skłonny przeprosić za Palikota, Kurskiego..."
Zaloguj się
 • uszatek_1

  Oceniono 3 razy 3

  2005r.-
  ta data rozpoczęła falę nienawiści preferowaną niestety przez PiS....Od tego momentu obydwaj Kaczyńscy zaczęli dzielić polskie społeczeństwo.Efekty widzimy dzisiaj....Natomiast dzisiejsza wypowiedź Jarosława K. o konieczności likwidacji "szkła kontaktowego" i "eliminacji oglądających ten program widzów" jest BEZCZELNA do granic możliwości i świadczy jedynie o tym,że choroba psychiczna prezesa sięga już dziś ZENITU !!! Dziwię się "dobremu sercu" Prezydenta Komorowskiego ,bo z chamem należy inaczej rozmawiać !!!!
  uszatek_1 21.10.2010, 23:25

 • adalbert.13

  Oceniono 3 razy 3

  super jest ostatni akapit. To może poprosić PAH,
  żeby wysłała kaczorka do kopania studni w Afryce.

  A na marginesie Panie Prezydencie, każda kindersztuba ma swoje granice.
  Przepraszam.

 • agaador

  Oceniono 3 razy 3

  Odwaga staniała w tvn.
  Pani Kolenda -Zaleska , zupełnie niepotrzebnie , aby pomóc kolegom ze Szkła zadawała pytania Prezydentowi Komorowskiemu momentami niegrzeczne .Wyszło fatalnie dla niej . Tyle się mówi o łagodzeniu nastrojów i studzeniu zapałów a ona raptem , jak nigdy dotąd napastliwa i zaczepna.

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  mysle ze lista haniebnych, wrecz kryminalnych wystapien prezesa mogla by byc, conajmniej na 100 stronach - lepiej sie nie licytowac.
  A ponizej przyklady komentarzy FASZYSTOW Z SEKTY RYDZYKOWO-PISOWSKIEJ, przepelnione "miloscia blizniego" w wydaniu pisowskim. Moze nadeszla pora aby cos z tym zrobic w ramach WOLNOSCI PRASY . Przypominam,kiedy bezdomny po pijaku,wyraził się zle o prezydencie Kaczyńskim,to wysłano za nim list gończy,i policjanci go szukali w całej Polsce.Teraz władze i członkowie PiS-u,część prasy,itp. jawnie pomawiają prezydenta.
  Ponizej przyklady "milosci chrzescijanskiej";
  - vel niesiol ty jako ostatni mozesz spac spokojnie za forsowanie nienawisci.
  - Podłe to indywiduum i nędzny chłystek ten Tusk. Co trzeba zrobić, by przestał kłamać, siać nienawiść i eskalować złe emocje? Państwo powinno zdelegalizować PO i pociągnąć do odpowiedzialności prawnej tę szumowinę. Podpisano Wolna Polska...
  - GEBELS NIESIOŁ SFAJDAŁ SIĘ NA ROZKAZ FIRERA TUSKA TO JEST TA NOWA POLITYKA MIŁOŚCI W STOSUNKU DO POLAKA JAROSŁAWA ZE STRONY JADOWITEGO TUSKA.
  - Marek, ty przeklety bekarcie, nadzieje co nic co najgorsze nie ominie cie w zyciu; rak, zawal ,Aids, gangrena. Zaslugujesz na to POdly zwyrodnialcu.
  - NIE CHCEMY BEZMUZGOWYCH EGZEKUTOROW W NASZYCH SZEREGACH TOWARZYSZU TUSK....!!!!
  - ....TUSK I KOMOROWSKI...WINNI ZDZIESIATKOWANIA POLICJI I WYWIADU W POLSCE...DOPROWADZA NASZ KRAJ DO BEZPRAWIA I SAMOSADOW...!!!!!!!
  - Tak długo jak Tusk będzie w polityce tak długo będzie królowało mordowanie Polskich Posłów, ginąć będą polskie elity panowała złość, nienawiść, pomówienia, szkalowanie oraz inne obrzydlistwa jakże typowe dla małych zakomplesionych l...
  - Propaganda zbrodni to program PO.
  - TO JUŻ JEST PARANOJA! MORALNI BANDYCI OPLUWAJĄ SŁOWNIE SWOJE OFIARY W SWOICH ŁŻE-MEDIACH !!! SALONOWE SB-ŁŻE-MEDIA RAZEM Z ZAGRABIONĄ PRZEZ TUSKA I SLD - TVP , LŻĄ SWOJE OFIARY POLITYCZNEGO ZABÓJSTWA – JAROSŁAWA I PIS.TO JUŻ NIE DEMOKRACJA! PO-KOMUNIZM PO-WRÓCIŁ NA DOBRE.
  - Niesiołku, psychopatą jest Tusek sprowadzając politykę do najniższego poziomu. Wyżej tylko psy jeszcze s.r.a.j.ą
  - Ten morderca to stary DEP z wypranym mózgiem przez PO Za sama gębę bym mu dała dożywocie ..
  - POWCY- TO MOTLOCH I SMIECI BEZROZUMNE...!!! BY KLAMAC SKUTECZNIE TRZEBA BYC INTELIGENTNYM ...GDYZ SPRYT TYLKO I CWANIACTWO TO ZA MALO ....BY MIERZYC SIE Z INTELEKTEM !!!..TO NIESZCZESCIE DLA NARODU KTORY JE WYBRAL!!
  - Herr(szt) Tussk juz w Sejmie PO niemiecku przemawia. Mniejszosc niemiecka to rozumie, ale wiekszosc polska siedzi jak na tureckim kazaniu

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  prezes oczekuje rezygnacji w pokorze Prezydenta, Premiera z calym Rzadem, samorozwiazania wszystkich parti, zamkniecia wszystkich gazet ( z wyjatkiem gp) i stacji tv i- on chce byc CAREM

 • budionnyj

  Oceniono 2 razy 2

  Ja przepraszam Pana Kaczego Prezesa za to e glosowałem ny Prezydenta Komorowskiego. To by jawny atak na demokracje i za to PRZEPRASZAM!

 • pkubic

  Oceniono 1 raz 1

  nirelle
  "Moze wtedy bede uwazala, ze zasluguje pan na to zeby byc moim prezydentem"

  "MOŻE"? Acha, czyli to nie wszystko? A może po prostu trzeba Wam oddać władzę, żebyście przestali się czuć urażeni?

 • aa_6

  Oceniono 3 razy 1

  Ta dziennikarka jest już dla mnie niestrawna, coraz bardziej napastliwa i chaotyczna w rozmowie, że nie użyję mocniejszych słów. Polecałabym obejrzenie kilku rozmów prowadzonych przez J. Paradowską w Superstacji - jakże inteligentnych i taktownych, a przy tym naprawdę merytorycznych, zamiast "szkoły" dziennikarskiej Faktów po Faktach itp.

 • alexaonly

  0

  Przepraszam :) ale za posła Palikota nie ma powodu przepraszać- PALIKOT jest cool :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX