"Centrum Nauki Kopernik powinno nosić imię Lecha Kaczyńskiego"

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak razem z warszawskimi radnymi zaapelował "o to, żeby Centrum Nauki Kopernik nosiło imię śp. profesora Lecha Kaczyńskiego". - Tego wymaga zwykła ludzka przyzwoitość - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman.
Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej stwierdził, że Centrum Nauki Kopernik zawdzięcza swoje powstanie Lechowi Kaczyńskiemu. I dlatego instytucja powinna nosić imię zmarłego prezydenta.

- Razem z radnymi miasta stołecznego Warszawy podpisałem apel do prezydenta Warszawy, ministra Edukacji Narodowej oraz ministra Nauki o to, żeby Centrum Nauki Kopernik nosiło imię śp. profesora Lecha Kaczyńskiego - oświadczył Błaszczak.

- Lech Kaczyński był twórcą Centrum, to jego decyzja spowodowała, że Centrum powstało - dodał. Szef klubu PiS przyznał jednocześnie, że koncepcja powstania Centrum "narodziła się dużo wcześniej" oraz że "zaprezentował ją prof. Turski". Ale to "decyzja Lecha Kaczyńskiego spowodowała, że ta koncepcja została zrealizowana".

"Centrum Nauki Kopernik to Lech Kaczyński"

O Lechu Kaczyńskim jako twórcy Centrum Nauki Kopernik mówiła w Poranku Radia TOK FM wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Olga Johann. Stwierdziła, że "Centrum Nauki Kopernik to Lech Kaczyński". - Lech Kaczyński był pierwszym prezydentem miasta, który wyraził zainteresowanie i wdrożył procedurę budowania Centrum. Natomiast to nie było tak, że on je wymyślił - skomentował słowa radnej PiS prof. Łukasz Turski, przewodniczący rady programowej Centrum. Głos w dyskusji zabierają kolejne osoby

Poseł PiS Hofman przypomniał, "kto był wówczas prezydentem miasta i odpowiadał za budżet oraz inwestycje". - Powinno się o tym powiedzieć. Nie będziemy się o to prosić. Ale tego wymaga zwykła ludzka przyzwoitość - dodał.

- Każdy sukces ma wielu ojców. Jeżeli Lech Kaczyński się do tego przyczynił, bardzo dobrze - mówi z kolei poseł SLD Bartosz Arłukowicz. - Wszyscy, którzy się do tego przyczynili, powinni dostać medal i nagrodę. Ci, którzy chcą prowadzić spór, czyje nazwiska powinny być wymieniane, niech go prowadza. Ja się cieszę, że Centrum Nauki będzie - dodaje.

Uroczyste otwarcie Centrum Nauki Kopernik zaplanowano na piątek 5 listopada, na godz. 21. Wcześniej odbędzie się "Wielki Wybuch" - spektakl w reżyserii Petera Greenewaya i Saskii Boddeke.

Czy Centrum Nauki Kopernik powinno nosić imię Lecha Kaczyńskiego?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM