Fotoreporterzy chcą pieniędzy od polityka za wykorzystanie zdjęć

Pięciu szczecińskich fotoreporterów walczy z senatorem RP i kandydatem PiS na prezydenta Szczecina - Krzysztofem Zarembą o prawa do swoich zdjęć. Polityk wykorzystał zdjęcia na swoim profilu na Facebooku. Już zostały usunięte.
Chodzi o 45 zdjęć z konwencji PiS-u w Szczecinie, na której pojawił się Jarosław Kaczyński. Na profilu Krzysztofa Zaremby w portalu społecznościowym Facebook zostały wykorzystane bez zgody autorów i redakcji - donosi Presserwis. Teraz Marcin Bielecki ("Głos - Dziennik Pomorza"), Łukasz Szełemej (Radio Szczecin), Artur Kubasik ("Gazeta Wyborcza Szczecin"), Łukasz Węgrzyn (portal wSzczecinie.pl) oraz Łukasz Makowski (portal Stetinum.pl) domagają się od Zaremby pieniędzy - 300 zł za jedno zdjęcie. Jak twierdzi Marcin Bielecki, nie chodzi o pieniądze, ale "o to, by zatrzymać proceder bezprawnego wykorzystywania zdjęć z portali". Fotoreporterzy zaznaczają, że podobnej, bezprawnej publikacji Krzysztof Zaremba dopuścił się również rok temu, ale interwencje były bezskuteczne.

Decyzję, czy fotoreporterzy dostaną pieniądze ma podjąć sztab wyborczy PiS w regionie, twierdzi asystent Zaremby - Kamil Olszewski. Sam zainteresowany - Krzysztof Zaremba - tłumaczy natomiast, że za profil na Facebooku nie odpowiada, bowiem założył go jeden z jego sympatyków. Zapewnił, że sprawa zostanie załatwiona "po dżentelmeńsku". Problem w tym, że szefowie redakcji dla których fotoreporterzy pracują nie maja zamiaru puścić senatorowi RP i kandydatowi na prezydenta Szczecina z listy PiS sprawy płazem. Cześć zażądała usunięcia zdjęć (co zostało zrobione) i zamierzają wystawić Zarembie rachunek, inni sprawę oddają w ręce prawników (między innymi Radio Szczecin, czy "Gazeta Wyborcza Szczecin", która przekazała sprawę Agencji Gazeta).

DOSTĘP PREMIUM