Urbański: "Nie wierzę, żeby prezydent Kaczyński naciskał na pilotów"

- Nie wierzę, żeby prezydent Kaczyński naciskał na pilotów Tu-154 w Smoleńsku - mówi tygodnikowi "Wprost" były szef kancelarii prezydenta. Andrzej Urbański ujawnił też, że Kaczyński mówił mu o konflikcie z pilotami w czasie lotu do Gruzji w 2008 roku: nie miałem racji.
Andrzej Urbański w rozmowie z "Wprost" przekonuje, że nie wierzy, aby prezydent Kaczyński mógł wywierać presję na pilotów Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku. Pytany o próbę wymuszenia przez Lecha Kaczyńskiego lądowania prezydenckiego samolotu w Tbilisi wyjaśnia, że prezydent chciał wówczas dotrzeć do stolicy Gruzji przed Sarkozym, "który leciał z Moskwy z kiepskim projektem porozumienia".

- Jeżeli do czegokolwiek doszło na pokładzie tego samolotu, to do pytania o kompetencje. Kto ma kompetencje do czego. I prezydentowi została udzielona krótka odpowiedź: Pan prezydent nie ma kompetencji do decydowania, gdzie samolot wyląduje. Z tego, co pamiętam, Leszek zapamiętał tę lekcję - przekonuje Urbański.

- Wtedy po Gruzji w 2008 r., Leszek w cztery oczy mówił mi: "Nie miałem racji". Jako profesor prawa, jako państwowiec Leszek uważał, że procedury są święte. Ale jako człowiek - wieczny duch rewolucjonista, czasami bardzo chciał je zmieniać. I zmieniał - dodaje były prezes TVP.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Urbański: "Nie wierzę, żeby prezydent Kaczyński naciskał na pilotów"
Zaloguj się
 • kiki_pawelek

  Oceniono 11 razy 11

  Jakos w te skruche LK nie chce mi sie wierzyc... gdyby tak bylo, zanda zarzuty dla pilota nie byly by stawiane, a chyba pamietamy wszyscy jak poslowie PIS domagali sie kary dla pilota, jak okreslano go mianem "tchorza"

 • dr54

  Oceniono 10 razy 10

  Urbanski urwal sie z choinki , co sie nie robi zeby wybielic udzial nieudolnego prezydenta w katastrifie smolenskiej . Po co wiec oskarzanie pilota , apelacja posla Gosiewskiego , czy o tym pisowski prezes telewizji zapomnial. Urbanskiemu sie wydaje , ze glupi lud wszystko kupi . Niestety czasy sie zmienily !!!!!!!!!!!!!!!

 • wojtekd38

  Oceniono 10 razy 10

  Brzmi tomalo wiarygodnie bo Kaczynski to msciwy i pamietliwy czlowiek to dlaczego chcial zwolnic pilotow a Gosiewski zglosil sprawe do prokuratora ? Karski tez domagal sie hary!!!!!!!!

 • budionnyj

  Oceniono 9 razy 9

  w cztery oczy mówił - a piloci to nie ludzie???

  powinien ich przeprosić - taki Prezydęt tysiąclecia jaki brat

 • chri-s48

  Oceniono 7 razy 7

  Wywierał ,nie wywierał oto jest pytanie ? Ale każdy normalnie inteligentny człowiek zdaje sobie sprawę ze spóźnienia na jakie zanosiło się w Katyniu,na obchody które były transparentem Lecha - jego konikiem.
  A wylądowanie na lotnisku zapasowym pozbawiało prezydenta możliwości przybycia na czas. Dlatego Lech ze względu na swoją zależność decyzyjną od Jarosława dzwonił z pokładu samolotu po radę. I to Jarosław pewnie chcąc aby prezydent nie splamił honoru nacisnął na Błasika i dlatego Błasik znalazł się w kabinie pilotów. Może chciał dopilnować lądowania lub sam usiadł za stery,co sugerowało "Wprost". A tu widać,że obrona działa - uderz w stół a Urbański się odezwie........

 • adalbert.13

  Oceniono 7 razy 7

  ten pan to pisowski pachołek który w mniej czy bardziej
  udany sposób spłaca sobie tylko znane długi u swoich panów.

  Kaczyńscy i skrucha... kolejny bzdet

 • neumarkt

  Oceniono 6 razy 6

  Kiedy wreszcie przestaniecie mianować śp. Lecha, profesorem? Nigdy nim nie był mimo marksistowsko-leninowskiej pracy doktorskiej. On tylko pracował na etacie profesora!

 • sinhuesinhue

  Oceniono 5 razy 5

  jakoś mi to się kłóci z "ty jesteś następna na mojej liście. Stokrotko" ;)

 • okeywoj

  Oceniono 7 razy 5

  A kto pozwolił na ukaranie Kapitana.Taka mowa to '" pie.... kotka przy pomocy młotka".Widocznie cukrzyca nieźle lasuje mózg ,szczególnie jak nie wiele zostało do zlasowania.Dyplomacja w odzywkach wiadomej Osoby scharakteryzowana jest po wsze czasy w odzywce "S....szaj dziadu".Szkoda, że Osoba powiedziała to na ucho a_ o kapitanie_nie oficjalnie.A A.U.na siłę chciałby zaistnieć, to niech przypomni afery w których miał udział. Może coś znajdzie na niego CBA.CHA.CHA!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX