Kaczyński: Możemy być silni, możemy być poważnym państwem

- Głos na kandydatów PiS to głos na dobrą władzę samorządową. Ale to jest też głos za tym, by Polskę za jakiś czas traktowano jak poważne państwo - wzywał Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Nowym Targu.


Prezes PiS namawiał w Nowym Targu do pójścia do wyborów samorządowych. - Można zmienić niedobre miejsca, jakie Polska teraz zajmuje w różnych hierarchiach - mówił Jarosław Kaczyński.

- Ludzie chcą lepiej żyć i możemy to osiągnąć. Po to są te wybory samorządowe, bo zmiany muszą iść od samorządu, od dołu - apelował Kaczyński na spotkaniu z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkanie z prezesem PiS przyszło kilkuset górali.

Polska może być jak Korea Południowa

- Warto nas poprzeć nie w imię jakiejś sympatii, tylko w imię racjonalnego myślenia, myślenia o naszych interesach. Myślenia, kim chcemy być w Europie, kim chcemy być w świecie. Czy chcemy być lekceważeni czy szanowani, ważni czy mało ważni - mówił Jarosław Kaczyński.

I porównał Polskę do Korei Południowej, która kiedyś "była biedniejsza niż Polska". A teraz jest "silna gospodarczo, technologicznie i militarnie". - I my też możemy być silni, możemy być poważnym państwem - podkreślał prezes PiS.Jak podkreślił, niedługo w sprzedaży ukaże się książka-wywiad z Lechem Kaczyńskim. - On mówił - cytując - "ktoś mi kiedyś powiedział, że Turcja to poważne państwo". Chciałbym, by tak mówiono o Polsce". W tych wyborach samorządowych też będziemy decydować o tym, czy o Polsce będzie się wreszcie mówić, że to poważne państwo. Niestety, choćby sprawa smoleńską pokazuje, że nas nie traktują jak poważne państwo - stwierdził Kaczyński i otrzymał za to gromkie brawa.

Potrzebne są zmiany oddolne

Kaczyński tłumaczył, że zmiany oddolne mogą doprowadzić do tego, że Polska będzie bogatym krajem. Przypomniał, że kraje, które kilkadziesiąt lat temu były biedniejsze od Polski, zdołały ją wyprzedzić. - A więc można, trzeba tylko przełamać te trudności - powiedział prezes PiS dodając, że program jego ugrupowania polega na tym, aby zmienić jakość władzy i sposób rządzenia od dołu, od samorządu.

Jarosław Kaczyński nawoływał w stolicy Podhala do głosowania na kandydatów PiS, zarówno na burmistrzów Zakopanego i Nowego Targu, jak i do sejmiku małopolskiego. Zapowiedział, że każdy góral dostanie przygotowaną strategię dla swojego miasta i będzie mógł kontrolować, czy wybrany przez niego burmistrz ją realizuje.

Prezes PiS apelował także do górali, by kupowali produkty lokalne, by wzmocnić miejscowy biznes. Na zakończenie spotkania górale dali Jarosławowi Kaczyńskiemu obraz Matki Boskiej na szkle. Odśpiewali wspólnie hymn narodowy oraz "sto lat" dla Jarosława Kaczyńskiego.

DOSTĘP PREMIUM