"Wyniki wyborów to żółte światło dla PO. PiS wróciło do retoryki oblężonej twierdzy"

- PiS znowu rozpoczęło retorykę "oblężonej twierdzy" - mówiła na antenie TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska. Jej zdaniem wiele czynników wpłynęło na wynik wyborczy PiS. Co to oznacza dla stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" Joanny Kluzik-Rostkowskiej? - To bardzo niedobry wynik dla nowej inicjatywy - dodawał dr Robert Sobiech, socjolog z UW.
- W dużych miastach wynik pokazuje sukces dużych partii - mówił w TOK FM dr Robert Sobiech. - Z punktu widzenia dużej partyjnej polityki najważniejsze są wyniki z sejmików wojewódzkich, bo to jest takie lusterko rzeczywistego poparcia. W porównaniu z sytuacją sprzed czterech lat PO poprawiła swój wynik. To oczywiście sukces. Natomiast w kontekście ostatnich problemów Prawa i Sprawiedliwości, to ich wynik jest bardzo dobrym wynikiem i różnica między PO i PiS w sejmikach wojewódzkich jest o wiele mniejsza niż to, co pokazywały sondaże poparcia dla partii. W kontekście tych zbliżających się wyborów parlamentarnych za rok to jest żółte światło dla PO - dodał.

W wyborach do sejmików wojewódzkich PO zwyciężyła w 10 województwach, PiS - w sześciu. W 11 województwach SLD wyprzedził PSL - wynika z sondażowych wyników TNS OBOP dla TVP. Według sondażowni, SLD na drugim miejscu - za PO - znalazło się w trzech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

"PiS wraca do retoryki oblężonej twierdzy"

Z sondażowych wyników dla poszczególnych województw wynika, że PO zwyciężyła w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. PiS zwyciężył natomiast w województwach: podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.- To jest żółte światło dla PO - zgodziła się z dr. Sobiechem Anna Materska-Sosnowska. - PiS znowu zastosowało retorykę: Jesteśmy "oblężoną twierdzą", jest spisek wewnątrz partii, należy się znowu zmobilizować, walczyć. Wykorzystanie zabójstwa w Łodzi, katastrofy smoleńskiej, odezwa prezesa PiS do narod... - to wszystko zaowocowało. Pytanie tylko, czy to jest wystarczające, żeby grać tym do przyszłego roku? - zastanawiała się politolożka z UW."Polska jest najważniejsza" ma kłopoty- Wynik wyborów samorządowych nie jest dobry dla nowej inicjatywy "Polska jest najważniejsza" Joanny Kluzik-Rostkowskiej - mówił Sobiech. - Wyciągnięcie zwolenników PiS poprzez mury tej "twierdzy" może być dla nowego ugrupowania trudne - dodał. - Szanse dla stowarzyszenie są niewielkie, jeżeli nie żadne. Chociażby patrząc na wyniki "ściany wschodniej" - dodała Materska-Sosnowska.

SLD - 15,8 proc. w sejmikach. "Przyzwoity wynik"

- To lepszy wynik od wyniku prezydenckiego SLD. Przy czym w tych wyborach Sojusz prawie nie prowadził kampanii - komentowała dr Materska-Sosnowska. - 15,8 proc. to całkiem niezły wynik. Przypominam, że przez to SLD będzie sojusznikiem w wielu sejmikach.

Z oceną politolożki UW zgodził się dr Sobiech. - SLD uzyskał bardzo dobry wynik - mówił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
"Wyniki wyborów to żółte światło dla PO. PiS wróciło do retoryki oblężonej twierdzy"
Zaloguj się
 • uookasz

  Oceniono 9 razy 7

  PiS te wybory przegral bardziej niz myslalem. SLD depcze mu po pietach. 50% wyborcow wybralo PO + SLD. PiS nic nie moze, ta partia sie konczy. Niech jadą do swiebodzinejro na grochówę ;)

 • thegreatmongo

  Oceniono 6 razy 6

  Jak kazdy myslacy czlowiek nie jestem wyborca PISu, ale trzeba przyznac, ze ich wynik jest imponujacy!

  26% to duzo jesli brac pod uwage szalenstwa prezesa plus rozpad w partii. Czesc glosow PO zabraly lokalne komitety np. Dudkiewicza, ich wyborcy nie zaglosuja na PIS.

  Dodatkowo zero glosowania poza granicami kraju, na wyjazdach itp. To tez ma wplyw.

  Boje sie ,ze ten rok bedzie "bumpy" PO musi pokazac jakies reformy, PSL musi pokazac socjalna twarz...

 • setlers5

  Oceniono 7 razy 5

  Nie ma takich słów wypowiedzianych przez prezesa, żeby mógł zaszkodzić tej sekcie. Im bardziej ta partia się radykalizuje tym większe ma poparcie na wschodnim ciemnogrodzie.

 • wegl43

  Oceniono 2 razy 2

  vulture7777; niski poziom inteligencji, brak samodzielnego myślenia a przez to brak spójności w wyrażaniu myśli, to jest właśnie to. Jeśli dodać do tego wyrażenia typu: "postkomunistyczne bydło" itp, na określanie mających inne poglądy, to typowy wizerunek wyznawcy "katolicko - narodowego programu. NSDAP prawie w czystej formie, brrrrrrrr......

 • abalysii

  Oceniono 3 razy 1

  wyjepka bardziej czerwonych od bolszewików z PiS juz nie ma w tym kraju, SBecko czerwona gejowata kaczka na czele którą dymają frajerzy buhehehehehehe

 • rezun-one

  0

  Znamy tą politykę szafy Lesiaka. Kaczyński zbudował policję Lesiaka. Przez głupią katastrofę kwity trafiły w obce ręce.

 • wejsunek11

  Oceniono 4 razy -4

  a czerwona hydra podnosi głowę... zapomieliście jak rządzili?

 • wyjepka

  Oceniono 6 razy -6

  @vulture7777
  Popieram ! W rzeczywistości taka retoryka oznacza "my, postkomunistyczne bydło i socjalistyczna międzynarodówka europejska będziemy atakować PiS" za ich katolicko - narodowy program i przywiązanie do polskich tradycji".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX