Poncyljusz: Ziobro chciał zastąpić Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich

- Zbigniew Ziobro wiosną tego roku chciał zostać kandydatem PiS w wyborach prezydenckich - mówi w wywiadzie dla ?Newsweeka? Paweł Poncyljusz. Były poseł PiS, dziś polityk ugrupowania Polska Jest Najważniejsza (PJN), opowiada o spotkaniu w gronie kilku młodych polityków PiS, na którym zastanawiano się jak do tego doprowadzić.
- Brałem udział w spotkaniu, podczas którego zastanawiano się, jak doprowadzić do wystawienia Zbigniewa Ziobro jako kandydata PiS w wyborach prezydenckich - mówi "Newsweekowi" Poncyljusz. Według polityka PJN w tym spotkaniu brał udział sam Ziobro, a także m.in. Jacek Kurski i Adam Hofman. - Dominowało przekonanie, że Jarosław jest po katastrofie smoleńskiej w złym stanie psychicznym i kandydatem powinien zostać właśnie Zbyszek - dodaje były poseł PiS.

Wersję Pawła Poncyljusza częściowo potwierdza w rozmowie z "Newsweekiem" Jacek Kurski. - Wystawienie Ziobry było rozważane, ale tylko wtedy, gdyby Jarosław Kaczyński miał nie kandydować - wyjaśnia europoseł PiS.

Kaczyński miał rację, spisek jednak był?

O tym co się działo w Prawie i Sprawiedliwości przed wyborami prezydenckim Poncyljusz opowiadał także w TVN24. Polityk przyznał, że obok planu jak odsunąć Jarosława Kaczyńskiego od zamiaru kandydowania w wyborach, zastanawiano się też jak doprowadzić do zmiany prezesa PiS. - Uczestniczyłem w spotkaniu, podczas którego odbywały się rozmowy dotyczące zmiany lidera PiS i kandydata na prezydenta po tragedii Smoleńskiej - mówił dziś w TVN24.

Tym razem Poncyljusz nie zdradził kto w nim uczestniczył, powiedział jedynie, że na spotkaniu było paru młodych polityków PiS.

"Newsweek" przypomina, że Zbigniew Ziobro jest najpoważniejszym kandydatem do przejęcia przywództwa w PiS po Jarosławie Kaczyńskim. Wielu byłych i obecnych polityków PiS wyraża przekonanie, że Kaczyński w najbliższym czasie albo będzie musiał wyrzucić Ziobrę z partii, albo oddać mu władzę.

Czytaj więcej na stronie "Newsweeka''.

DOSTĘP PREMIUM