Z czym przyjedzie Miedwiediew?

Kiedy Dmitrij Miedwiediew leciał w 2008 roku do Wenezueli, zabrał do Caracas 60 rosyjskich biznesmenów, a wizyta zaowocowała lukratywnymi kontraktami naftowymi i intensywnym rozwojem współpracy wojskowej. Z kolei podczas wizyty w USA delegacja z Kremla odwiedziła Krzemową Dolinę w Kalifornii, a rosyjskie firmy i banki podpisywały kontrakty z Boeingiem czy Cisco. Co prezydent Rosji zaproponuje dziś Polsce?
"Stosunek do Rosjan w Polsce się zmienia" - pisała przed wizytą "Niezawisimaja Gazieta". Rosyjski dziennik pisał, że "w kręgach gospodarczych, wpływających na politykę, dominują (...) pozytywne nastroje". Według "NG" Polska planuje m.in. włączenie Rosji do grona "priorytetowych państw, z którymi Polska w najbliższym pięcioleciu powinna rozwijać kontakty inwestycyjne".

Dla Moskwy Warszawa jest - wśród państw UE - czwartym najważniejszym partnerem handlowym. W 2009 r. Rosja była siódmym partnerem eksportowym (8,9 mld dol.) i trzecim partnerem importowym Polski (12,8 mld dol.) Dane dotyczące obrotów handlowych Polski z Rosją mówią jasno: należy mieć nadzieję, że postępująca od 2008 roku odwilż w stosunkach polsko-rosyjskich, zapoczątkowana dwoma spotkaniami Donalda Tuska z Władimirem Putinem - w Moskwie i w Sopocie, będzie kontynuowana.

Jest to konieczne, bo chociaż obroty handlowe z Rosją w latach 2000 - 2008 wzrosły dziesięciokrotnie - do 9 mld dolarów, to Polska wciąż ma deficyt handlu z Moskwą. Nasz kraj importuje z Rosji ropę i gaz, stanowiące 3/4 wartości całego importu. Z reguły wizyty prezydenta Rosji w danym kraju oznaczają dla regionalnych liderów i biznesmenów "zielone światło" Kremla dla rozwoju stosunków z danym krajem. - Ta wizyta ma otworzyć nie tylko nową stronę, ale nowy rozdział w stosunkach polsko-rosyjskich - zapowiadał ambasador Rosji w RP Aleksander Aleksiejew.

Rosja chce dalszej odwilży?

Ale lista spraw trudnych jest długa: śledztwo w sprawie Smoleńska, śledztwo w sprawie mordu w Katyniu, budowa przez Rosję rurociągu Nord Stream, opóźnienie w budowie drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez terytorium Polski i wiele innych. Rosjanie chcą kupić większościowy pakiet w polskim koncernie Lotos, a w tym samym czasie kupiona przez Polaków rafineria w litewskich Możejkach wciąż nie może rozwinąć skrzydeł - Polska zabiega o wznowienie przez rosyjski Transnieft dostaw ropy do Możejek rurociągiem Przyjaźń. Nowa koncepcja strategiczna NATO, przyjęta na szczycie w Lizbonie, stara się pogodzić tradycyjną misję zabezpieczenia krajów Europy z reagowaniem na nowe kierunki, z których płynie dziś zagrożenie, jak np. zbrojący się Iran. Za to Dmitrij Miedwiediew deklaruje otwarcie, że chce nowej strefy bezpieczeństwa rozciągającej się od Ameryki Północnej po Rosję, - W naszych stosunkach z Sojuszem musimy pokonać lata historycznej nieufności - mówił w październiku podczas spotkania z m.in. Zbigniewem Brzezińskim i Adamem Danielem Rotfeldem.

Smoleńsk: śledztwo i pomnik

Miedwiediew już raz w Polsce w tym roku był. 18 kwietnia w Krakowie gospodarz Kremla uczestniczył w pogrzebie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii, którzy zginęli w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem. I to właśnie upamiętnienie katastrofy w samym Smoleńsku, w tym kwestia pomnika, a także kwestie współpracy między polskimi i rosyjskimi śledczymi, mają być jednym z tematów rozmowy obu prezydentów - mówił w Kontrwywiadzie w radiu RMF FM prezydencki minister Sławomir Nowak.

Według Bronisława Komorowskiego stopień wymiany informacji między Moskwą a Warszawą w sprawie smoleńskiego śledztwa jest wciąż niewystarczający, i należy sprawdzić, czy między prokuraturą polska i rosyjską jest wymiana informacji i dokumentów, która gwarantuje - jak mówił Nowak - "po pierwsze sprawne przeprowadzenie śledztwa i jego zakończenie" ale także (...) brak "sporów po ogłoszeniu wyników śledztwa".

Katyń: Polska czeka na akta i dokumenty, Rosja ujawnia

Rosyjski prezydent przyjedzie do Polski w kilkanaście dni po przyjęciu przez Dumę Państwową uchwały w sprawie zbrodni katyńskiej. Dokument uznaje mord na polskich oficerach za zbrodnię reżimu stalinowskiego. 3 grudnia Rosjanie ogłosili, że przekażą Polsce kolejne tomy akt ws. Katynia. Kreml ocenił to jako "krok odzwierciedlający nowy poziom otwartości i konstruktywny charakter dialogu" między Rosją i Polską.

- Uważam, że jest to pozytywny sygnał, który przyszedł z Moskwy - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski. Rosjanie pamiętają jednak, że równocześnie w Strasburgu waży się kwestia pozwów obywateli Polski przeciwko Rosji, które wspiera polski rząd, a Donald Tusk oświadczył niedawno, że Polska oczekuje odtajnienia wszystkich 183 tomów akt katyńskich.

Polityka gestów i "obrona interesów Rosji"

W opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej" w sierpniu 2009 roku artykule Dmitrij Miedwiediew zaprezentował się jako zwolennik szerokiej współpracy z Europą i Stanami Zjednoczonymi, zarówno pod względem gospodarczym, jak i wojskowym. Napisany tuż po letniej wojnie z Gruzją tekst podkreśla jednak równocześnie twardą obronę stref interesów Rosji.

Równocześnie ten niegdyś skromny, nie rzucający się w oczy prawnik umiejętnie stosuje politykę gestów. Kilka dni temu Rosja wysłała Polsce dokumenty katyńskie. Rosyjski prezydent mówił publicznie, że "reżim utworzony w Związku Radzieckim (...) trudno określić inaczej jak totalitarny", a Katyń to "przykład fałszowania historii". Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" nazwał "symbolem owocnej współpracy kulturalnej" pomiędzy Polską a Rosją. A już od 1 stycznia 2011 ruszyć mają centra dialogu polsko-rosyjskiego, a podpisanie tworzącej je umowy nastąpi najprawdopodobniej właśnie podczas wizyty prezydenta Rosji w Warszawie. Z kolei z inicjatywy Miedwiediewa ruszyć ma w Rosji kampania "destalinizacji", która przypomni zbrodnie popełnione przez Stalina. A działająca przy prezydencie Rada ds. Praw Człowieka i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego opracowała projekt, który zakłada odtajnienie tajnych akt sowieckich i odnalezienie szczątków tych, którzy zginęli w obozach. Projekt przewiduje też postawienie nowych pomników upamiętniających ofiary.

Przełom po warszawskiej wizycie?

12 lipca 2010 na spotkaniu z rosyjskimi ambasadorami i przedstawicielami Rosji w organizacjach międzynarodowych Miedwiediew oświadczył, że przykładem właściwej pracy jest rozwój stosunków Rosji z Polską. W samej Rosji, jak i za granicą, Miedwiediew umiejętnie buduje swój wizerunek jako reformatora i modernizatora Rosji. To tym wizerunkiem zdobył popularność w wyścigu na Kreml (choć poparcie przez odchodzącego z urzędu Putina było naturalnie równie ważnym, jeśli nie najważniejszym czynnikiem). Teraz stara się budować wizerunek nowoczesnej, ale silnej i ambitnej Rosji. Tak samo będzie w Warszawie. Ale obecny lokator Kremla na pewno nie zapomni o tym, że "Rosja ma swoje strefy interesów".

DOSTĘP PREMIUM