Rosja jest w stanie "musiku"- Polska może na tym skorzystać

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznej jest zadowolony z wizyty prezydenta Rosji. Andrzej Halicki mówił, że najważniejsza była towarzysząca wizycie bardzo dobra atmosfera. Jest przekonany, że Polska odniesie korzyści z podpisanych wczoraj umów. - Rosja jest w stanie "musiku", a my możemy wynegocjować dla siebie coś korzystnego - ocenił.
Jak na szefa komisji spraw zagranicznych przystało - poseł Andrzej Halicki bardzo dyplomatycznie i kurtuazyjnie mówi o wizycie Dmitrija Miedwiediewa w Polsce. Pytany przez Dominikę Wielowieyską, co było najważniejsze w wizycie prezydenta Rosji odpowiedział: "atmosfera". Nie zrażony reakcją prowadzącej Poranek Radia TOK FM, która śmiejąc się pytała "co daje nam atmosfera?", Halicki bronił swojej oceny. - Oprócz tego, że są konkrety myślę np. o Centrum Dialogu i Porozumienia - ważne są też relacje międzyludzkie. W tym dialogu polsko rosyjskim widzę coś czego nie było do tej pory - mówił w TOK FM. - Jeżeli możliwa jest budowa bezpiecznej i dostatniej Europy to tylko w oparciu o dobre relacje Polski i Rosji - dodał poseł Platformy Obywatelskiej.Andrzej Halicki jest przekonany, że wizyta rosyjskiego prezydenta przełoży się na konkretne korzyści dla Polski. - Rosja jest w stanie "musiku". Bardzo jest jej potrzebna sprzedaż surowców. A my z kolei możemy wynegocjować dla siebie coś korzystnego. Stąd na przykład rozmowy o gazie. To wygląda optymistycznie - ważne, że takie możliwości się przed nami otwierają - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Poseł zasugerował nawet, że mogą zostać zmienione zapisy słynnej polsko-rosyjskiej umowy gazowej.Jak dodał podpisane wczoraj memorandum o współpracy prokuratur Rosji i Polski poprawi współprace między śledczymi badającymi przyczyny katastrofy z 10 kwietnia. - Jeżeli jest dobra wola, to nie ma wątpliwości że sprawy zostaną rozwiązane - mówił pytany o to, czy do Polski trafią w końcu czarne skrzynki z prezydenckiego tupolewa.

Oficjalne zakończenie wizyty Dmitrija Miedwiediewa zaplanowano na 10:15. Przed odlotem z Warszawy prezydent Rosji złoży wieniec pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich.

DOSTĘP PREMIUM