Davies: marsze z pochodniami jak z czasów nazistowskich

Wojna polsko-polska to okres wymiotów - ocenia w wywiadzie dla "Wprost" prof. Norman Davies. - Jak widziałem tu, przed Pałacem, pochód z krzyżem, to myślałem: "Boże, zaczyna się rewolucja". Ta mobilizacja tłumów, to było groźne - mówi Davies. Jego zdaniem trafne jest porównywanie marszów z pochodniami idących Krakowskim Przedmieściem do nazistowskich marszów z lat 30.
Brytyjski historyk podkreśla, że przez ostatnie lata Polska miała gorączkę. - Wydaje się, że temperatura doszła do szczytu w lecie. Teraz jest chyba lepiej, ale choroba jeszcze się nie skończyła - mówi tygodnikowi "Wprost".

W wywiadzie dla "Wprost" historyk akcentuje, że Polska to kraj "trochę nudniejszy" niż dawniej, ale nadal nie całkiem spokojny. "Polski pacjent", zdaniem Daviesa, fizycznie jest w niezłym stanie. - Polska przeżyła recesję lepiej niż Wielka Brytania. To są raczej choroby psychiczne. Histerie - ocenia brytyjski historyk. Jego zdaniem główną chorobą w Polsce jest histeryczny nastrój opozycji. - Prezydent, premier jak każdy polityk mogą czasem robić błędy. Mogą czasem stracić głowę i powiedzieć parę słów za dużo. Ale to jest zupełnie coś innego niż mówienie, że rząd musi odejść albo że premier knuje z Putinem - twierdzi Norman Davies.

Wielka Brytania nie umiała zrozumieć "histerii PiS-u" - mówi historyk. Według niego lata 2005-2007, czyli rządy Prawa i Sprawiedliwości, były żenującym okresem. Davies wątpi, by prezydent Lech Kaczyński został bohaterem narodowym. - Jego zasługi są raczej przeciętne - uważa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Davies: marsze z pochodniami jak z czasów nazistowskich
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 4 razy 4

  Mówienie, że zasługi prezydenta Kaczyńskiego są "raczej przeciętne", to baaaardzo delikatne określenie. Należało by użyć mocniejszego słowa: znikome, niewielkie, albo wręcz żadne!

 • chri-s48

  Oceniono 4 razy 4

  Prawidłowa ocena twórczości Lecha i zachowań braciszka wraz z PiSem po tragedii smoleńskiej.
  Jeżeli obserwując scenę polityczną w Polsce świat ma takie same odczucia to tylko należy nam
  współczuć i czekać aż społeczeństwo przestanie dawać mandaty oszołomom po trupach dążącym
  do władzy. A prawdę powiedziawszy mamy opozycję jaką żeśmy sami sobie zafundowali. Całe szczęście ,że większość społeczeństwa myśli racjonalnie.

 • kaplan_szturmowy

  Oceniono 3 razy 3

  Nie lękajcie się! W prawdziwej Polsce, kiedy nasz jedyny i nieomylny, moralny zwycięzca wszystkich wyborów Jarosław zwycięży normalnie, wówczas pod patronatem i błogosławieństwem Radia Maryja wprowadzimy w czyn nasze wartości.

 • venusoid

  Oceniono 5 razy 3

  Albo założą Radio Jarosław.

 • venusoid

  Oceniono 5 razy 3

  Miejmy nadzieję, że PiS zostanie ostatecznie "zwymiotowany" przy następnych wyborach i zostanie małą ekstremistyczną frakcją dla frustratów, której działalność skupi się na organizowaniu okazjonalnych marszy krypto-faszystowskich.

 • chri-s48

  Oceniono 4 razy 2

  Niech zakładają co chcą - tylko niech się wylogują z polityki dla dobra polityki.

 • neumarkt

  Oceniono 3 razy 1

  W Niemczech też zaczynało się od pochodni i kryształowych nocy. Tam dowodził Adolf, teraz w Polsce Jarosław, też Świrowaty!

 • eleo771

  Oceniono 2 razy 0

  Tak to prawda co mowi Norman Davies,na calym Zachodzie ludzie nie rozumieja a wrecz potepiaja dzialania Jaroslawa Kaczynskiego i jego Formacji.To co robi i mowi ten czlowiek to nie tylko zenada to obraza a wrecz calkowite zniszczenie dobrego imienia Polski. To skandalista i chory czlowiek. Takich jak on jest jeszcze wielu w Polsce. To ludzie ,ktorzy powinni sie koniecznie leczyc, chyba ,ze sa podli do granic przyzwoitosci. Przypomne pytanie zony dawnego rzecznika Praw Obywatelskich Pani Kochanowskiej : Zapytala wczoraj na spotkaniu Rodzin Smolenskich z Premierem w ten sposob : Czy to prawda,ze Pan Pnie Premierze wydal rozkaz zamordowania mnie itych ,ktorzy smia pytac o katastrofe Smolenska? .... Mnie osobiscie brak slow bo uwazam,ze na tak bezczelne pytanie nikt na Zachodzie bysobie nie pozwolil. Ale skoro mozna w naszym Kraju tak bezczelnie pytac to ja pytam Jaroslawa Kaczynskiego : Czy Pan Panie Jaroslawie swoim ostatnim telefonem zamordowal swego brata lecha i 95 osob lecacych do Smolenska ?

 • fudalejw.1

  Oceniono 2 razy 0

  Pochody pamięci Jacka Kuronia z pochodniami odbywały się w Łodzi na ul Piotrowskiej
  były podobne do marszów nazistowskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX