Kaczyński o słowach Tuska ws. raportu MAK: "Cieszymy się, lepiej późno niż wcale"

- To oznacza, że jest tam prawdopodobnie zwalenie całej winy na Polskę - tak wypowiedź premiera na temat raportu MAK komentuje Jarosław Kaczyński. Chodzi o słowa premiera, który powiedział, że przesłany przez Rosjan raport dotyczący katastrofy smoleńskiej był "nie do przyjęcia".
Premier dodał, że niektóre wnioski MAK nie są zgodne z polskimi badaniami oraz z Konwencją Chicagowską. Tę opinię prezes PiS skwitował słowami "cieszymy się, lepiej późno niż wcale". Podkreślił, że PiS uczynił wielki wysiłek, aby uniemożliwić "wielkie oszustwo" i teraz premier doszedł do wniosku, że "rzecz jest kompletnie nie do obrony".

"Tusk moralnie i politycznie odpowiedzialny za katastrofę"

Prezes PiS powiedział, że słowa premiera nie uchylają cały czas aktualnej tezy, że "Donald Tusk jest człowiekiem za tę katastrofę w sensie moralnym i politycznym współodpowiedzialnym". Kaczyński powtórzył, że jest to dla niego oczywiste od pierwszego dnia. - Ktoś prowadził kampanię przeciwko prezydentowi, która poza innymi aspektami radykalnie obniżała jego bezpieczeństwo - powiedział prezes PiS. Podkreślił, że doszło do tragedii i w polityce, w krajach demokratycznych za coś takiego się odpowiada. - Jeżeli chodzi o największą tragedię po 45 roku to się odpowiada zejściem ze sceny polityczne - dodał Jarosław Kaczyński.

Wina Rosji, a nawet "działania zamierzone"

Zdaniem byłego premiera wina za katastrofę jest w ogromnej mierze po stronie rosyjskiej. Jarosław Kaczyński nie wykluczył, że nawet "były to działania zamierzone". Nie zmienia to jednak - jego zdaniem - faktu, że przy innej postawie naszego rządu wobec prezydenta do katastrofy by nie doszło.

PiS złożył dzisiaj wniosek o przedstawienie przez premiera w Sejmie informacji na temat aktualnego stanu postępowań wyjaśniających przyczyny katastrofy smoleńskiej. Bezpośrednim powodem złożenia wniosku była wypowiedź premiera, który według posłów PiS zmienił swoje stanowisko na temat sposobu wyjaśniania przyczyn katastrofy.

TOP 9 pięknych rzeczniczek prasowych>> Kliknij, by obejrzeć zdjęcie

DOSTĘP PREMIUM