"Za co się państwo bierze, to spieprzy". W TOK FM o OFE

- To absolutna kapitulacja, to decyzja bardzo zła. Właśnie płacimy za trwanie tego rządu - mówił Tomasz Lis, redaktor naczelny "Wprost" o zapowiedzianych wczoraj przez premiera zmianach w systemie emerytalnym. - Czym więcej decyzji państwa w sprawie moich pieniędzy, tym gorzej dla mnie - obywatela - stwierdził.
Wczoraj premier Donald Tusk zapowiedział przeprowadzenie zmian w systemie emerytalnym. Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS.

- Za trwanie tego rządu, za jego niemoc i zaniechania zaczynają właśnie płacić nasze dzieci i wnuki - skomentował te zapowiedzi w TOK FM redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Tomasz Lis. - To absolutna kapitulacja, to decyzja bardzo zła. Mam takie wrażenie, że za co się to państwo bierze, to spieprzy. Za co się biorą obywatele - to w miarę wychodzi. Czym więcej decyzji państwa w sprawie moich pieniędzy, tym gorzej dla mnie - obywatela - dodał. I podkreślił: - Za pieniądze wszystkich słuchaczy przeprowadzono kiedyś wielką kampanię, żeby nas przekonać do reformy emerytalnej i obecnego systemu. I dopiero po kilkunastu latach Tusk zauważył, że tamta decyzja była zła?

- Pani Fedak w rozmowie z TOK FM była uczciwa, w drugim zdaniu powiedziała, że OFE stały się elementem długu publicznego. I o nic więcej nie chodzi, o żadną reformę. Trzeba sobie tyłek ratować, bo przez trzy lata nic się nie zrobiło w sprawie finansów publicznych - mówił Lis.

- Mam wrażenie podobne, że ta zmiana to łatanina - dodał prof. Wiesław Władyka. - Elementem najważniejszym w tej chwili dla obywatela jest taka pewność niepewności. Jest wrażenie, że wcześniej uprawiano propagandę życzeniową - podkreślił. - Zawsze słyszeliśmy, że emeryt ma coś gwarantowane. A teraz stworzono pewien obraz niepewności. Wydaje mi się, że to tworzy głęboki dyskomfort, nie wnikam nawet w same regulacje - zaznaczył.

Z opinią pozostałych komentatorów nie zgodził się Tomasz Wołek. - Oczywiście, że to wszystko to łatanie dziur i ratowanie finansów publicznych. Ale co? Nie ratować tych finansów? Jednak też krytyka nie powinna dotyczyć tylko tego rządu. Na obecną sytuację nakładają się zawalenia, które obciążają konta wszystkich dotychczasowych rządów - zaznaczył publicysta.

Jak oceniasz pomysł zabierania pieniędzy na OFE, by łatać dziurę budżetową?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (414)
"Za co się państwo bierze, to spieprzy". W TOK FM o OFE
Zaloguj się
 • jml13060

  Oceniono 21 razy 13

  >>Tomasz Wołek. - Oczywiście, że to wszystko to łatanie dziur i ratowanie finansów publicznych. Ale co? Nie ratować tych finansów? <<

  Kiedyś przyszły rząd PO może uznać, że dla ratowania finansów publicznych RP należy zablokować konta bankowe polskich obywateli, a zdeponowane na nich pieniądze zamienić na bony "gwarantowane przez państwo". Potem, kiedy ukradzione w ten sposób pieniądze zostaną zmarnowane, PO może stwierdzi potrzebę nacjonalizacji i ponownej komercjalizacji (dochody do budżetu) ziemi, budynków, dzieł sztuki jeszcze znajdujących się w rękach prywatnych, wprowadzi zakaz posiadania obcych walut, złota, obcych papierów wartościowych i nakaże ich wymianę na polskie bony, zobowiąże się wobec zagranicznych funduszy emerytalnych, że za określone jednorazowe wsparcie finansowe (np. "bezzwrotną" pożyczkę) renty zagraniczne będzie wypłacał polskim obywatelom (uprawnionym do otrzymywania z zagranicy rent i emerytur) w krajowych bonach i według swego uznania.

  Coś Wam to przypomina ?

  Moja odpowiedź red. Wołkowi - nie wolno ratować finansów publicznych w ten nielegalny sposób ! Z krzywdy ludzkiej nie będzie dobrych owoców.

  Mój sprzeciw budzi propaganda PO, że to wszystko dla dobra ubezpieczonych w OFE. Gówno prawda !!! To skok na prywatną kasę, próba ratowania posad przez polityków, odwleczenie ogłoszenia upadłości finansowej. PO mnie rozczarowało.

 • synegigwy

  Oceniono 18 razy 12

  Za pieniądze wszystkich słuchaczy przeprowadzono kiedyś wielką kampanię, żeby nas przekonać do reformy emerytalnej i obecnego systemu. I dopiero po kilkunastu latach Tusk zauważył, że tamta decyzja była zła?
  ...............................
  Dokładnie, Panie Tomaszu. Dzięki.
  continuum24.wordpress.com/page/2/

 • obserwator_online

  Oceniono 15 razy 11

  Jak reprezentacja Polski w piłce nożnej przegra mecz to wtedy kibice śpiewają "Polacy nic się nie stało". Tak samo zachowują się wyborcy PO nie podoba im się to co robi PO ale w tym debilnym zapamiętaniu śpiewają "Polacy nic się nie stało"

 • lucas0001

  Oceniono 18 razy 10

  zgryz ,za gierka tez budowano drogi,huty a dlugi zostaly na pokolenia.Zycie na kredyt choc niby efektowne na dluzszaa mete nie konczy sie nigdy dobrze..

 • sympatyklewicy

  Oceniono 13 razy 9

  simonh - ale masz mózg wyprany ...

 • sympatyklewicy

  Oceniono 11 razy 9

  framberg - Pieprzone państwo.
  ******************************
  Swoje Państwo trzeba kochać, a tych co nim rządzą już niekoniecznie ...

 • wincenty_o

  Oceniono 17 razy 9

  premier - nauczyciel historii,
  prezydent - nauczyciel historii,
  minister obrony - psychiatra,
  minister spraw zagranicznych - dziennikarz,
  minister zdrowia - lekarz,
  minister edukacji - nauczycielka matematyki,
  wicepremier ds. gospodarczych - rolnik, inżynier ds.maszyn rolniczych (jedyny z jakimś doświadzeniem w rządzeniu),
  -minister finansów - ekonomista - doradca,
  -prezes banku - ekonomista - bez doświadczenia w bankowości,
  -minister pracy - politolog - bez doświadczenia w rządzeniu (była sekretarzem gminy Krosno Odrzańskie).

  I tak dalej...

 • fuiio

  Oceniono 14 razy 8

  to co robi rzad tuska to rabunek w bialy dzien a nie zadne ratowanie.Do tego wyzsze podatki to chyba na tym polega tzw. "liberalizm" POsrancoow.

 • hellcat75

  Oceniono 10 razy 8

  a co ma niby wołuś powiedziek bedzie bronil w zaparte tuska i jego nie udacznikow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX