Niespełnione obietnice PO? "Nie, ofensywę oceniam na 4"

"Niepełna satysfakcja" - tak "jesienną ofensywę" legislacyjną Platformy Obywatelskiej określił w Poranku TOK FM poseł Andrzej Halicki z PO. - Mamy już 2011 rok i kilka rzeczy niezbędnych do przeprowadzenia, żeby tę kadencję zakończyć dobrym podsumowaniem - mówił.


Grzegorz Kozak pytał swojego porannego gościa o podsumowanie tzw. "jesiennej ofensywy" legislacyjnej. - Co z dużymi reformami? - pytał Kozak. - Praca nad reformami zdrowotnymi się rozpoczęła - prawo farmaceutyczne zostało przyjęte, ale to nie wszystko. Między świętami a nowym rokiem podkomisja pracowała nad systemem lecznictwa - zapewniał Halicki.

- Będzie noworoczna ofensywa, bo jesienna się nie udała? - dopytywał prowadzący Poranek. - Ja tak tego nie oceniam - odpowiadał poseł PO. I wyliczał: - Z sześćdziesięciu kilku projektów rządowych, które zostały wniesione od końca września do grudnia około dwadzieścia jest po całej procedurze z podpisem prezydenta włącznie, około 20 na ukończeniu i ok. 20 jest jeszcze w trakcie procedowania w podkomisjach. To dotyczy także ustaw deregulacyjnych, których nowy pakiet będziemy mieli w styczniu. Czwórka. Ocena tego okresu to co najmniej czwórka. Nie jest to pełna satysfakcja - mówił.

Halicki podkreślił, że jest jeszcze kilka rzeczy, którymi musi zająć się rząd, żeby zakończyć obecną kadencję "dobrym podsumowaniem".

Zmiany w OFE. "Bankom się to nie spodoba"

Poranny gość TOK FM odniósł się także do proponowanych przez rząd zmianach w systemie emerytalnym. W minionym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział, że chce, aby od 1 kwietnia przyszłego roku składka ubezpieczenia emerytalneg trafiająca do Otwartych Funduszy Emerytalnych zmniejszyła się z 7,3 procent do 2,3 proc. 5 procent będzie kierowane na osobiste, indywidualne konta emerytalne, pozostające w II filarze, ale operatorem tych funduszy będzie ZUS. Od 2017 roku na konta osobiste w ZUS ma trafiać 3,8 procent tej składki.

- Jeżeli mówimy o ubezpieczeniach, a w szczególności emeryturach, to dyskusja jest szeroka - komentował w TOK FM zapowiedzi rządu Andrzej Halicki. - To nie jest do końca reforma. To nowelizacja, zmiana, która nie będzie sympatycznie odbierana przez system bankowy, bo to przecież generalny beneficjent marży, które teraz obowiązują - dodał.

Poseł podkreślił, że potrzebna jest jeszcze dyskusja, jakimi narzędziami będzie mógł dysponować ZUS. - Może np. obligacje państwowe będą lepszym narzędziem, w którym wzrost emerytury byłby bardziej efektywny. Dzisiaj bardzo ciężko policzyć to w złotówkach. Jedno jest pewne: jeżeli chociażby z tytułu pobieranej do tej pory marży pieniądze mogłyby funkcjonować korzystniej dla podatnika i korzystniej być lokowane i liczone dla budżetu państwa, to jedynym niezadowolonym będą zarządy OFE. Nie wiem, czy w tej kalkulacji budżet państwa i podatnicy to główny problem - podkreślił poseł.

Dodał, że finanse publiczne i ich ratowanie to nie jest czynnik decydujący o zmianach, jest jednak jednym z wielu. Halicki zaznaczył: - Deficyt budżetowy teraz jest o kilkanaście miliardów mniejszy niż pułap, który był prognozowany. Mamy plan na ten rok, żeby był on niższy, a nie wyższy.

Problemy na kolei - potrzebna zmiana systemowa

Halicki odniósł się także do sytuacji w spółkach państwowych, a dokładniej do ostatnich zmian na kolei. Po ogromnych problemach z rozkładami jazdy funkcje stracili prezes PKP S.A. Andrzej Wach i wiceminister Janusz Engelhardt, odpowiedzialny w rządzie za koleje. Pomimo tego powtórzyła się dramatyczna sytuacja: 1 stycznia dla wielu pasażerów okazał się bardzo trudny - pociągi były zapchane i spóźnione. - W takich warunkach nie wolno przewozić nawet psa! - mówili niektórzy.

Czy rząd poczuwa się do odpowiedzialności za taką sytuację? - Odpowiadamy i za sytuację w kraju i za funkcjonowanie przedsiębiorstw państwowych - zapewniał Halicki w TOK FM. - Nie ma oczywiście aprobaty dla tego, co działo się na kolei. Także konsekwencje personalne, które zostały wyciągnięte to dopiero początek. Prezes PKP to zaledwie i aż prezes jednej ze spółek. Trzeba pamiętać, że to cały system musi ulec zmianie. Wymaga to gruntownej reorganizacji całego systemu przewozów pasażerskich - podkreślił. Ale dodał: - Gros przewozów zależy od organizacji regionalnej. Mam też wrażenie, że oprócz tego, że dzieje się czasem źle, jest też dość szybka reakcja - podsumował Halicki.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Niespełnione obietnice PO? "Nie, ofensywę oceniam na 4"
Zaloguj się
 • grad1964

  Oceniono 5 razy 5

  Gratulacje dla pana posła Halickiego za dobre samopoczucie .
  Widać, że w "Sylwestra" się pan poseł nie oszczędzał, soro dziś już 3 stycznia, a On nadal bredzi !!!

  Niech poczeka jak za kilka dni ludzie na własnej skórze odczują wzrost cen z tytułu podniesienia Vat, drożejących paliw, energii i tak dalej ... .
  Notowania PO i premiera Tuska i Rządu polecą na łeb na szyję, ciekawe czy wówczas pan poseł też będzie oceniał działania PO na "4"?
  Boję się tylko, że może na tym skorzystać PiS , niestety ... .

 • toberson

  Oceniono 6 razy 2

  Ciemnogrod lyka wszystko co POskomuna im podesle!!!Tusk obiecal cuda i 2-ga Irlandie a ci wyksztalceni dalej naniego slepo wierza jego klamstwom !!!Tusk robi wszystko zeby doprowadzic Polske do ruiny!!

 • ksks3

  Oceniono 6 razy 2

  Czy to jeszcze sylwestrowy kac ?
  Od samego rana co wypowiedź działacza PO to większa bzdura. Przeczekajcie tego kaca w spokoju zamiast pieprzyć głupoty.

 • m.e.n.190

  Oceniono 6 razy 2

  Funkcjonariusz Halicki słusznie uważa elektorat PO za ciemny lud, który kupi każde wyborcze kłamstwo.

  Ja zdradzę Wam co PO ma do zaoferowania Polakom w latach 2011-2015:
  www.youtube.com/watch?v=41z4P6lok_A

 • 13ronin

  Oceniono 6 razy 2

  Poranku TOK FM poseł Andrzej Halicki z PO. - Mamy już 2011 rok i kilka rzeczy niezbędnych do przeprowadzenia, żeby tę kadencję zakończyć dobrym podsumowaniem.

  Co to znaczy, dobre POdsumowanie w obliczu spieprzonych bezpowrotnie lat na błogim POlegiwanu i spieraniem się z PiSuarami - wy francowate mandryle ???????????????

 • tegepe

  Oceniono 6 razy 2

  Nie interesują mnie niespełnione obietnice wyborcze czy inne, ale fakty. A te świadczą o słabości obecnego rządu: zmniejszenie zasiłków pogrzebowych, degrengolada w służbie zdrowia i na kolei, podwyżka VAT, "reforma" OFE, poronione pomysły minister Kudryckiej na "reformę" szkolnictwa wyższego - jak tak dalej pójdzie, to poparcie dla PO nie będzie jak obecnie prognozowane 30 i kilka procent, lecz poniżej 30. I koalicja PO i PiS będzie nieunikniona. Najgorsze jest to, że nie ma żadnego wyboru!!!

 • wodnik55

  Oceniono 1 raz 1

  do komentarza "przytomny2"

  czy zaprawdę PO zrobiła wszystko co było możliwe? żyję codziennie próbując prowadzić własny biznes, mam kontakt z urzędami, KRS-em, ZUS-em taką codziennością właściciela malutkiej firmy.
  Dlatego proszę nie mów mi jak wygląda rzeczywistość gdyż w niej żyję, płacę na nią podatki i ponoszę coraz liczniejsze upokorzenia.
  Myślę że mylą ci się fakty Grecja, ceny paliw, Vat o 1%?
  Prawda wygląda tak: Vat 1 %, akcyza na wszystko co możliwe w górę, opłaty urzędowe i sądowe wszystkie w górę, podatki gruntowe, zezwolenia w górę.
  Terminy w sądach w sprawach gospodarczych o należności od dłużników 2 lata, rejestracja w KRS w Warszawie Czerniakowska 4-5 miesięcy samodzielnie, cicha korekta słynnych autostrad do nieba, Orlików, szkolnictwo wyższe w smudze cienia, opieka zdrowotna to zalegalizowana eutanazja na pacjentach, obronność fikcja, PKP bez komentarza, telewizja publiczna bez komentarza, plany na przyszłość, rozwój, inwestycje w naukę, wizja kraju za 5-10-15 lat zapomnij.

  Dlatego proszę nie mów mi gdzie żyję i jak żyję i daruj sobie ciężkie czasy gdyż wszyscy żyją w ciężkich czasach.
  Nie oczekiwałem cudów, zrobienia wszystkiego już teraz natychmiast, oczekiwałem że zaczną się zmiany, praca u podstaw, przygotuje się nowe sensowne dopracowane merytorycznie projekty zmian, że nareszcie ktoś poważnie potraktuje mój kraj.
  Tak się nie stało i czy będziesz zaklinał rzeczywistość i wyzywał innych od głupków nie zmienisz faktów które niestety także Ciebie wkrótce kopną w dupę.
  Dlatego z przykrością informuję że PO nie dostanie już mojego głosu gdyż wybór mniejszego zła jest także złem, a straszenie faszystowskim pis-em już na mnie nie działa, co to za różnica kto u władzy rujnuje kraj

 • naw18

  Oceniono 1 raz 1

  Jest po prostu dobrze a nawet jeszcze lepiej...Po tzw. ofensywie legislacyjnej obudzimy się w zupełnie innym kraju (i z ręką w nocniku), co już zresztą widać po "działaniu" PKP.
  "Gros przewozów zależy od organizacji regionalnej. Mam też wrażenie, że oprócz tego, że dzieje się czasem źle, jest też dość szybka reakcja - podsumował Halicki." Ha ha ha... Najłatwiej wszystko zrzucić na samorządy. Pan poseł ma "wrażenie" - kiedy ostatnio jechał koleją? Wrażenia to maja ci, którzy z niej ostatnio korzystali

 • quinc

  Oceniono 1 raz 1

  Na taką ofensywę nie czekałem. Gdzie są reformy? Wyrywanie mi składek na OFE reformą nie jest. Tak więc rok 2011 jest chyba rokiem pożegnania z PO.
  Ciekawe czemu GW nie przedstawiła jeszcze sondaży popularności rządu i analizy jak ogłoszenie rewelacynego projektu kradzeży pieniędzy z OFE na tę popularność wpłynęło. Czyżby GW była stronnicza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX