Arcybanalna czy arcybolesna przyczyna katastrofy? Żakowski: "Źle przepisałem"

- Jest mi bardzo przykro i nie miałem zamiaru robić żadnej intrygi między prezydentem a premierem - deklaruje Jacek Żakowski, odnosząc się do wczorajszego wywiadu z premierem Donaldem Tuskiem w TVP Info. W jego trakcie dziennikarz błędnie przytoczył słowa prezydenta Komorowskiego, dotyczące przyczyn katastrofy smoleńskiej.
Sprawę wywiadu wyjaśnia Kancelaria Prezydenta. W specjalnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej prezydenta czytamy, że stwierdzenie "arcybanalnie prosta" (sprawa) nigdy z ust prezydenta w odniesieniu do przyczyn tragedii smoleńskiej nie padło.

W oświadczeniu czytamy, że prowadzący wywiad Jacek Żakowski "wprowadził premiera w błąd prosząc go o skomentowanie tego, zmienionego przez siebie sformułowania".

Żakowski: Popełniłem błąd

Jacek Żakowski przyznaje, że nie ma w tym "żadnego drugie dna" i popełnił błąd. - Nie ma tutaj żadnej mrocznej tajemnicy poza tym, że przeczytałem to, co wcześniej źle sobie przepisałem. Jest mi bardzo przykro i nie miałem zamiaru robić żadnej intrygi między prezydentem a premierem - mówi Jacek Żakowski.

Komorowski: "Arcyboleśnie prosta przyczyna"

Kancelaria Prezydenta przypomina, że Bronisław Komorowski w wywiadzie dla TVP Info wyemitowanym 1 stycznia 2011 r. określił podjęcie próby lądowania w warunkach braku widoczności jako podstawowy powód katastrofy smoleńskiej.

Prezydent użył sformułowania, że jest to - w jego przekonaniu - sprawa "arcyboleśnie prosta". Jednocześnie Prezydent powiedział, że strona polska w aneksie do raportu na temat katastrofy może wskazać inne przyczyny i dodatkowe okoliczności tragedii.

Tusk: "Arcybanalna przyczyna? Nie użyłbym takich słów"

- Nauczony po ostatnim spotkaniu wiem, że sprawa smoleńska wymaga ponadstandardowej wrażliwości i delikatności - powiedział z kolei premier Tusk w odpowiedzi na pytanie o (błędnie przytoczone przez Jacka Żakowskiego) słowa prezydenta z sobotniego wywiadu dla TVP Info. - Nie powiedziałbym, że przyczyna katastrofy była "arcybanalnie prosta", ale nie szukałbym na siłę interpretacji politycznych, sensacyjnych i spiskowych - powiedział premier.

- Zgadzam się z prezydentem co do istoty jego wypowiedzi, ale nie użyłbym taki słów - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Arcybanalna czy arcybolesna przyczyna katastrofy? Żakowski: "Źle przepisałem"
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 5 razy 3

  Za Żakowskim nie przepadam, błąd jest żenujący - ale przynajmniej gość się do niego przyznał i użył trudnego słowa "przepraszam". Szkoda, że wielu innych dziennikarzy tego nie potrafi.

 • alina85l

  Oceniono 5 razy 1

  Sprawa banalna, bez drugiego dna. Wypowiedziane słowo "przepraszam" zamyka ją całkowicie.

  Ciekawe co zrobi z niej opozycja, Przewiduję smakowite komentarze.

 • michu1958

  Oceniono 4 razy 0

  ...niestety nonszalancja i egzaltacja polskich "gwiazd" mediów prowadziła już wiele razy do bezkarnych zawirowań - odrobinę profeskonalnej pokory - trochę korepetycji z Larry King'a - Pani Moniko, Panie Tomku, Panie Jacku, Panie Grzegorzu i tak dalej......

 • oghana7

  Oceniono 2 razy 0

  od dawna uwazam ,ze zakowski gwaltownie sie starzeje i jego komentarze sa czesto dziwne .

 • eurotrendywppl

  Oceniono 2 razy 0

  To było celowe dla jakichś jaj ale premier Tusk słuchał co słyszał.

 • 111palant

  Oceniono 4 razy 0

  Czas na urlop szanowny redaktorze. I niech Pana bedzie stac na magnetofonistkę skoro sie Pan rozprasza podczas pracy.
  W dyplomacji od dawna wiadomo,że podczas wizyty głowy panstwa w kraju przyjmujacym nikt z personelu placówki nie dorobił sie awansu czy orderu , a niejeden zarobił nagane lub stracił posadę.
  Wywiady noworoczne u głowy Państwa to dla kazdego, nawet najlepszego redaktora okazja nie do sławy , a do wpadki.

  P.S To sie nazywa "nie dołożył należytej staranności".
  Czy zna Pan zasady ruletki rosyjskiej ?

 • urbansan

  Oceniono 4 razy 0

  Mina jak podkowa :)

 • kaplan_szturmowy

  Oceniono 4 razy -2

  ŁO JEJKU. Ależ zamieszanie. Ja tam i tak cenię Pana Żakowskiego. A Kaczki dziennikarskie były, są i będą. Gorzej kiedy politycy to robią.

 • adalbert.13

  Oceniono 3 razy -3

  Nie kurzyć tyle cigaret to miażdżyca mniejsza będzie i mózg dotleniony
  lepiej pracuje.

  Przyjemnie dokuczyć samemu Mistrzowi ! ha,ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX