Tusk i Chlebowski nie informowali. Śledztwo ws. przecieku umorzone

Nie udało się ustalić, kto jest źródłem przecieku ws. afery hazardowej oraz czy biznesmen Ryszard Sobiesiak w ogóle został ostrzeżony przed akcją CBA. "Najważniejsza część śledztwa największej afery politycznej 2009 r. umorzona" - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze Radia ZET i "GW" dotarli do postanowienia o umorzeniu śledztwa
"W sprawie istnieją nie dające się usunąć wątpliwości, które nie pozwalają dostatecznie uzasadnić podejrzenia popełnienia czynu zabronionego" - brzmi fragment uzasadnienia umorzenia sprawy, przytaczany przez "Gazetę Wyborczą".

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zbadała zarówno hipotezę, że podsłuchiwanych przez CBA lobbystów Sobiesiaka i Koska ostrzegł Mirosław Drzewiecki jak i możliwość, że zaalarmowały ich działania premiera Donalda Tuska - informują ""Gazeta Wyborcza" i Radio ZET. Analizowano też wersję, że informacje wyciekły bezpośrednio z CBA.

Jak pisze "Wyborcza", prokuratura nie jest też pewna, czy dziennikarze publikując stenogramy z podsłuchów świadomie łamali tajemnicę.

Sobiesiak się kompromitował

Jak prokuratorzy uzasadniają umorzenie śledztwa? Między innymi tym, że Ryszard Sobiesiak po 25 sierpnia, kiedy to miał według ustaleń CBA dowiedzieć się o prowadzonej wobec niego inwigilacji, wciąż odbywał kompromitujące go rozmów telefoniczne. Do 31 sierpnia odbył ponad 500 rozmów, co daje średnio 77 dziennie. Nie sprawiało to wrażenia, że został ostrzeżony.

- Rodzi się wątpliwość czy gdyby rzeczywiście wiedział, że był podsłuchiwany zachowywałby się w ten sposób - napisał prokurator. Rozmowy telefoniczne kończą się 1 października, kiedy media zaczynają informować o aferze hazardowej.

Jak twierdził Mariusz Kamiński, były szef CBA, informacje o akcji dotarły do Sobiesiaka po tym, jak Kamiński spotkał się 14 sierpnia z premierem Donaldem Tuskiem. Kamiński, podczas przesłuchania przed hazardową komisją śledczą, budował prawdopodobny łańcuch, którym dotarła do Sobiesiaka informacja o śledztwie: informacja pochodząca od premiera miała dotrzeć do byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, Marcina Rosoła (wówczas szef gabinetu politycznego Drzewieckiego) i córki biznesmena Ryszarda Sobiesiaka, która była kandydatką na stanowisko w Totalizatorze Sportowym (spotkała się z Rosołem się w słynnej potem restauracji "Pędzący Królik").

Chlebowski też nie mógł donieść

Prokurator odrzuca też wersję zdarzeń mówiącą o tym, że Sobiesiaka ostrzegł Zbigniew Chlebowski. Treści mogące wskazywać na to, że poseł może mieć wiedzę o akcji CBA pojawiają się w rozmowach lobbysty na dzień przed spotkaniem Tuska z Chlebowskim, na którym premier pytał posła o jego zainteresowanie pracami nad ustawą hazardową. W postanowieniu sądu śledczy przedstawiają za to zastrzeżenia co do ochrony tajemnicy sprawy w samym CBA.

- Dokumenty noszące tajne i ściśle tajne były wytwarzane na komputerach znajdujących się w pokojach, gdzie pracowali funkcjonariusze na materiałach jawnych. Takie warunki niewątpliwie sprzyjały możliwości niekontrolowanego uzyskania informacji niejawnych i przekazania ich osobom nieuprawnionym - można przeczytać w dokumencie.

Jak ujawnia prokuratura, badano czy do przecieku nie mogło dojść podczas spotkania towarzyskiego wysokich funkcjonariuszy CBA w dniu 28 sierpnia 2009 r. w Hotelu Parkowa w Warszawie. Bawili się na nim zastępcy Kamińskiego Maciej Wąsik, Ernest Bejda i dyrektorzy CBA Martin Bożek, Przemysław Kwiecień. W jego trakcie spożywano alkohol.

Śledczy podejrzewali, że to któryś z uczestników spotkania mógł ujawnić tajemnice dziennikarzom, którzy 1 października opisali aferę hazardową. Jednak, jak pisze prokurator "zarówno przesłuchania uczestników tego spotkania, jak i czynności niejawne nie doprowadziły do ustalenia, czy któryś z nich ujawnił te informacje".

Umorzone przez prokuraturę zostało śledztwo aż w 12 wątkach sprawy. Były członek hazardowej komisji śledczej Bartosz Arłukowicz zdziwiony jest decyzją prokuratury. - Zaczynam się zastanawiać czy prokuraturze w ogóle uda się wyjaśnić te wątki afery, których nie wyjaśniła komisja śledcza - mówi Arłukowicz Radiu ZET.Kliknij, by zobaczyć zdjęcia

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Tusk i Chlebowski nie informowali. Śledztwo ws. przecieku umorzone
Zaloguj się
 • robert9998

  Oceniono 1 raz 1

  @romp mówisz jak typowy działacz PO , nie odnosisz się do konkretnych zarzutów a mówisz swoje jak wyuczone zwierze lub katarynka.
  Proszę nie bierz tego jako zarzut do siebie .Wszyscy przestępcy jak pamiętam, gdy mają tłumaczyć się z konkretnego zarzutu, to mówią o sąsiedzie . Zbój mówi np. " Wacek" który 15 lat temu rąbną torebkę itd. Bandziorom zawsze wraca pamieć o znajomych, ale najczęściej nie mówią o swojej grupy i nie osobie.
  Milczysz na temat jakie wytoczyli zarzuty dziennikarze GW "PO na Dolnym Śląsku - Sycylijską grupą , Wałbrzych polskim Palermo . Dziennikarze już wspominanej GW mówią że PO staje się Samoobroną " .
  Skończy już z tym, podejrzewam ze należysz do ludzi , którym sam Tusk" wyrwał by portfel " , ale mówiłbyś ze to był ktoś SLD.

 • robert9998

  Oceniono 1 raz 1

  Brak argumentacji trzymasz się tej marnej PO-samoobrony jak pijany płotu.
  Wysyłanie oficerów policji za wykrycie afer korupcyjnych PO to fakt nie mitomania. W miejsca tych 40letnich oficerów , wchodzą szczurki, którzy boją się bandziorów na ich widok , nie wspomnę o przesłuchaniu. Tajemnicą Poliszynela , są fakty ze nowi szefowie na wydziałach to pociotki PO, mający po 30lat góra i 4 lat pracy w służbie.
  Za ile zrealizowano ustawę antydopalaczową , dzięki tej ustawie grupy przestępcze odzyskały rynek narkotyków. Uzależniony od dopalaczy przeparty na głodzie , pójdzie do dilera handlującego dragami dla grup przestępczych. Kto zbija krocie na tej ustawie nie rynek dopalaczy a znowu grupy przestępcze kontrolujące ten rynek. Pomorski jaskinie hazardu też należą do tych samych , którzy kontrolują rynek narkotyków. Po tak zaciekle broniła hazardu aby nie posypały się inne tematy powiązań z grupami przestępczymi filarów PO.
  Panowie z PO Atamańczuk poseł ze Szczecina, Drzewiecki na którego zeznało dwóch koronnych ze kupował od nich kokainę, oraz Elbląg, oczywiście działacz PO kandydat na radnego z Jaworzna.

 • vas-b

  Oceniono 1 raz 1

  PISzycie jak gnioty dyrektora,widocznie jeżdzicie tylko rowerami,jeżeli nie widzicie dróg,mało bo mało ale nie od razy Kraków zbudowano,a drogi przechlapali wszyscy a najwięcej ci co dzisiaj tak drą szaty

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  tak pani jakubowska to doskonały przykład(zapomniałem o niej) na sposób działania wymiaru sprawiedliwosci i kolegów partyjnych
  dlaczego nie oceniasz jej jak działaczy platformy.mówisz niewinna bo nie było dowodów więc nie ma dowodów to oni są też niewinni
  tak p jakubowska to doskonały przykład

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  @robert
  czytaj to co piszę a nie to co chcesz przeczytać

  korupcja była jest i będzie ponad partyjna
  niech grzesznik nie poucza grzesznika i pokazuje mu jak się zachowywać
  newsy dziennikarskie nie są dowodami a dziennikarz często dla efektu kłamie i naciąga
  fakty a jak mu zarzucisz nieuczciwość to słyszysz- knebloawnie ust
  tu przykład
  p gmyz opublikował tajne stenogramy-ja ci to załatwię słyszysz wielka '''afera'hazardowa
  jak by przeszła ustawa to może by były większe dochody i może ....
  i już oceniamy realne straty dla budżetu gdyby było inaczej(to tak jak masz dzisiaj 100$
  wartych po obecnym kursie 290zł i kurs wzrósł do 3zł to masz 300 kiedy je sprzedasz
  ale ty je trzymasz jak kurs będzie 2,8 to masz 280 zł i co ukradłeś 20 zł bo przecież trzeba było je sprzedać jak były po3 zł)
  ale że stenogramy dotyczyły innej sprawy to nieistotne jest "afera"
  do kazdej partii przyklejają się karierowicze,krętacze i wszelakie męty
  jak na razie tylko po ich wg.mnie za szybko zawiesza
  przykładów działania baronów sld jest jeszcze więcej i nie dlatego że są gorsi tylko dlatego że dłużej rządzili

 • gucio-2

  Oceniono 3 razy 1

  no i co PIS-dzielce, wasza Kempa to może w tureckim burdelu kondony czyścic, taka specjalistka

 • robert9998

  Oceniono 3 razy 1

  @ przypominam ci afery PO : Stoczniowa, Hazardowa , Orliki 2,5mld wał cała Łódzka PO z Drzewickim na czele, PERN i senator PO Eryk Smulewicz , CASY znowu PO i niestety pan Prezydent Komorowski, Wałbrzyska senator PO Ludwiczuk min, Sierpecka ludzie Pitery, śmierć dwóch pieszych 06.05.2010 niewyjaśniona do dziś sprawa, gzie uczestniczył w wypadku poseł PO dziś prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski- jak chcesz więcej posłużę!
  PO= Samoobrona, jak Hunowie dopadli się do władzy i grabią ,nic więcej ich nie interesuje.
  SLD zostawiło budżet państwa z dużą superatą, PO powtarza to co robiła AWS.

  superwizjer.onet.pl/42064,ekstra_-glosne-reakcje-na-reportaz-superwizjera,archiwum-detal.html
  superwizjer.onet.pl/40499,auta-pod-szczegolnym-nadzorem,archiwum-detal.html
  superwizjer.onet.pl/40202,po-co-nam-ta-casa_,archiwum-detal.html

 • robert9998

  Oceniono 2 razy 0

  Już w 2007 roku Aleksandra Jakubowska oraz b. prawnicy KRRiT i ministerstwa kultury zostali uniewinnieni od zarzutu bezprawnych zmian w rządowym projekcie ustawy o rtv.
  Pani Jakubska została uniewinniona z tzw. afery Rywina , temat dęty opadł jak też afery Opolskiej .
  Mnóstwo oficerów policji zaś wysłał na wcześniejszą emeryturę mi.40latków,rząd Tuska na przełomie 2009/10 za wykrycie afer korupcyjnych w urzędach państwowych, gdzie głównymi postaciami byli działacze PO.
  PO wsadziła najgłupszych tzw. oficerów z czapki wiernych tej formacji , na szefów wydziałów PZ, PG. Pod dowództwem takich ludzi , działaczom PO krzywda się nie stanie, póki rządzą takie bmw.

 • robert9998

  Oceniono 2 razy 0

  @romp Do dziś z twojej Samoobrony =PO nie zakończone są procesy. Nadal nie odnosisz się do tego co istnieje, procesy się rozpoczynają lub trwają. Sprawy z poniższych linków są (Orliki, CASA, PERN)n tego nikt nie wymyślił . Dowody ,które zebrał pro-peowska tvn są jednoznaczne. Nadal wielcy ekonomiści RP z prof. Balcerowiczem na czele twierdzą, rządy PO to zabójcą polskiej gospodarki . Giełda stanie się marginesem nie dźwignią po tym co Tusk zrobił z OFE.
  Ewidentne dowody sprawy z Wałbrzycha i senatora PO Ludwiczuka , jak senator PO chce korumpować przeciwnika są. JEST mnóstwo takich spraw , których ty nie przyjmujesz skwituję cię między wierszami to co mawiał Lenin o popierających go ludziach we Francji Anglii Niemczech itd. Pożyteczniej Idi..i, tak mogę określić twą wierność do PO.
  GW nazwała działaczy PO na Dolnym Śląsku - Sycylijską grupą , Wałbrzych polskim Palermo . Dziennikarze już wspominanej GW mówią że PO staje się Samoobroną . Łódzkie i Śląski to szczególne miejsca , korupcja rozkwita i hula .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX