SLD: Zamieńmy Trzech Króli na wolną Wigilię. PO: Nie!

Sojusz Lewicy Demokratycznej zamierza złożyć u Marszałka Sejmu projekt ustawy, w myśl której Wigilia byłaby dniem wolnym od pracy w zamian za 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli - dowiedziało się TOK FM. Platforma Obywatelska jest temu przeciwna. Trwa szukanie w Sejmie chętnych do poparcia wniosku lewicy.
Jeszcze przed sejmową batalią o dzień wolny w Święto Trzech Króli SLD proponowało by każdy mógł wybrać sobie jeden wolny dzień w roku w zależności od wyznawanej religii bądź światopoglądu.

- Sejm zdominowany przez prawicę nie przychylił się do tego pomysłu - mówi rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomasz Kalita. Teraz pomysł zmodyfikowano - zamiast 6 stycznia wolne w Wigilię. - W tradycji polskiej święto Trzech Króli nie ma takiego znaczenia jak Wigilia. Wigilia nie jest tylko świętem religijnym, ale przede wszystkim rodzinnym - dodaje Kalita.

Pomysł ten raczej nie znajdzie poparcia u koalicji rządzącej PO - PSL. - Polacy nie powinni mieć co pół roku zmienianego dnia wolnego - mówi rzecznik klubu Platformy Obywatelskiej Krzysztof Tyszkiewicz. - Wolne w Trzech Króli zostało zabrane 50 lat temu przez władze komunistyczne i to, że SLD występuje o taką zmianę może się źle kojarzyć. Moim zdaniem lepiej, żeby tego nie robili - mówi Tyszkiewicz.

Projekt ustawy SLD chce złożyć w przyszłym tygodniu u Marszałka Sejmu.

DOSTĘP PREMIUM