Oleksy: O co chodzi prezydentowi? Po co takie wielkie halo?

Co oznacza ten ruch prezydenta? Po co takie wielkie halo? - zastanawiał się Józef Oleksy w rozmowie z TOK FM. Chodzi o decyzję prezydenta Komorowskiego o skierowaniu do TK ustawy rządowej o zatrudnieniu w administracji. - Ilość urzędników to nie jest największy problem - przekonywał były premier.
- Pan rozumie dlaczego prezydent skierował do TK ustawę o zatrudnieniu w administracji? - pytał Józefa Oleksego Marcin Graczyk. - Nie. Prezydent kierując tę ustawę do Trybunału, stanął jakby w obronie administracji i urzędników. To mogę zrozumieć. Ale po co takie wielkie halo? Prezydent skierował do TK bardzo niewielki odcinek budżetu. Wiadomo, że w budżecie są rzeczy o wiele ważniejsze. I ten jeden wniosek nie grozi jego zawaleniem - mówił były premier w Popołudniu Radia TOK FM.

To gra polityczna?

- Może to wszystko gra? Prezydent z premierem się umówili: premier powie, że budżet się nie klei i trzeba zrobić wcześniejsze wybory? - dopytywał Marcin Graczyk. - Gra, która jest czytelna od samego początku nie jest żadną finezyjną grą polityczną. Tak się do wyborów i skrócenia parlamentu nie dochodzi - mówił Oleksy.

- Przypomnę, że administracja się rozrosła za rządów Donalda Tuska, co z resztą totalnie potępiam. Ale ilość urzędników to nie jest największy problem. Problem jest w jakości administracji, w jakości obsługo obywatela. A spór konstytucyjny o to, czy ma być o 150 tys. urzędników więcej? To gra o czapkę gruszek. Trybunał będzie teraz nad tym deliberował z pół roku i nie wiadomo, jaki to ma mieć wpływa na budżet i na kalendarz politycznym - powiedział Oleksy.

- Może się w najbliższych godzinach i dniach ta sprawa się wyjaśni i Kancelaria Prezydenta wyjawi powód skierowania wniosku do TK? - pytał Marcin Graczyk - Warto, aby od razu ten powód wyjawiała i aby obywatele wiedzieli co ma znaczyć ten ruch prezydenta, o co w nim chodzi - mówił były premier.

Eksperci: Nie ma sporu Tusk-Komorowski

Jak decyzję prezydenta oceniają eksperci? - Prezydent ma rację, a jaki znajdzie to finał, to już jest inna kwestia. Tego ja nie ośmielam się prorokować - mówi konstytucjonalista, prof. Piotr Winczorek o decyzji Bronisława Komorowskiego, który skierował do Trybunału ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w administracji. - Żadnego sporu Tusk-Komorowski nie ma - uważa politolog dr Wojciech Jabłoński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM