"Oddanie śledztwa Rosjanom jest dla mnie, jako Polaka, upokarzające"

- To, że daliśmy to śledztwo Rosjanom, jest dla mnie, jako Polaka, upokarzające - stwierdził w programie Rozmowa Rymanowskiego w TVN24 Joachim Brudziński. Poseł PiS uważa też, że w obliczu informacji o jutrzejszej prezentacji gotowego raportu MAK o katastrofie smoleńskiej premier Donald Tusk powinien przerwać urlop.
Joachim Brudziński stwierdził w programie Rozmowa Rymanowskiego, że dla niego "to, że daliśmy to śledztwo Rosjanom", jest dla niego, jako Polaka, "upokarzające". Tak samo określił informację, że premier Donald Tusk będzie kontynuował urlop, mimo niespodziewanej informacji o tym, że Międzypaństwowy Komitet Lotniczy MAK ogłosi jutro rosyjską wersję raportu dot. katastrofy w Smoleńsku.

"Upokarzające"

- Jest dla mnie upokarzające, że premier nie przerwie urlopu (w związku z jutrzejszą prezentacją raportu - red.) - oświadczył Brudziński.

Spokojniej o działaniach MAK wypowiadał się poseł SLD, Bartosz Arłukowicz.

- Dla mnie jest najważniejsze, czy Rosjanie uznają polskie uwagi - powiedział. - Może ujawnienie wyników (rosyjskiego, a potem polskiego śledztwa - red.) pozwoli na prawdziwą debatę - stwierdził. Według niego, to, co będzie zawarte w raporcie, pokaże stosunek Rosji do smoleńskiego śledztwa i do Polski. - To będzie test intencji Rosjan - dodał Arłukowicz. Ostrzejszą opinię miał trzeci uczestnik programu, poseł Antoni Mężydło (PO). - Wszyscy wiemy, jakie były raporty MAKu z katastrof na terenie Rosji. Nie można się spodziewać, że my, Polacy, nagle naprawimy rosyjski komitet. Dobrze, że Rosjanie opublikują raport, my w odpowiedzi opublikujemy swój - powiedział Mężydło. - Nie spodziewam się, że będą w nim nasze uwagi - dodał.

Spór: lot cywilny czy wojskowy?

W dalszej części programu Joachim Brudziński wrócił do kwestii klasyfikacji lotu polskiego Tu-154M. - Mówię do pana - zwrócił się do Antoniego Mężydły - jako przedstawiciela tego środowiska, które oddało to śledztwo Rosjanom: 10 kwietnia polski rząd mógł się powołać na porozumienie polsko-rosyjskie z 1993 roku, stwierdzić zgodnie z prawdą, że był to lot wojskowy, i oddać je wspólnej polsko-rosyjskiej komisji - powiedział Brudziński. - Nie uczyniliście tego - podkreślił. Dodał, że "przez ostatnie 2 miesiące byliśmy zapewniani, że jest wszystko w porządku, a 17 grudnia nagle obudził się premier, i stwierdził, że ten raport jest nie do przyjęcia, a przy okazji przyznał, że go nie zna w całości".

- Tocz się spór, czy to był lot wojskowy, czy cywilny - przypomniał Brudzińskiemu Arłukowicz. - Powstrzymajmy się z kategorycznymi ocenami - dodał. Według posła SLD po opublikowaniu raportu MAK opinia publiczna pozna jego szczegóły i "rozpocznie się czas śledztwa opartego o fakty".

"Czy wy wstydu nie macie?" Mój przyjaciel też tam zginął"

- Zdając sobie sprawę z tego, czym jest MAK, jakie tam są powiązania osobiste i służbowe, nie wiem, czy (prowadząc wspólne - polsko-rosyjskie śledztwo - red.) można by było w sposób godny w tym uczestniczyć - mówił Antoni Mężydło. Dodał, że uważa stanowisko Donalda Tuska w kwestii projektu raportu za godne. Podkreślił też, że nie potępia zachowania Jarosława Kaczyńskiego po katastrofie, bo doświadczył on ogromnej straty. Skrytykował natomiast innych polityków PiS, którzy według niego "nie zapanowali nad sytuacją i pozwolili, by Rosja rozgrywała tym wypadkiem sytuację wewnętrzną w Polsce.

- Nie miał pan odwagi mówić swojemu premierowi po 10 kwietnia o tym, jaki jest MAK? - odpowiedział Brudziński. - Pan dzisiaj na ramiona polityków Prawa i Sprawiedliwości zrzuca winę za to, że prokuratura rosyjska wzywa wdowę po Januszu Kurtyce, grożąc dwoma latami łagrów, jeśli nie stawi się przed prokuraturą polską, żeby złożyła zeznania, czy przypadkiem czegoś nie zabrała z miejsca katastrofy? Czy wy wstydu nie macie w tej Platformie Obywatelskiej? - zapytał Brudziński.

- 10 kwietnia w Smoleńsku zginął mój przyjaciel Janusz Krupski - odparł Antoni Mężydło. - Był to dla mnie bolesny wstrząs, to był mój ból osobisty. Nie potrzebuję szukać sensacji i zamachu, żeby przeżyć tę tragedię sposób godny - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
"Oddanie śledztwa Rosjanom jest dla mnie, jako Polaka, upokarzające"
Zaloguj się
 • zenutek

  Oceniono 9 razy 9

  Pytanie do Brudzińskiego, "eksperta" od prawa międzynarodowego: Na jakiej podstawie prawnej (niech poda jej nazwę i odpowiedni paragraf) uważa, iż błędem rządu polskiego było oddanie prowadzenia śledztwa stronie rosyjskiej? Jeśli w najbliższym czasie tego nie zrobi, będzie to dowód jego niekompetencji i nieudolności polityczno-zdrowotnej.

 • chri-s48

  Oceniono 7 razy 7

  Lot wojskowy samolotem cywilnym - Brudziński razem z całym PiSem nie mogą darować formuły lotu
  Wydaje się,że cel wylotu samolotu na obchody pamięci Katynia jest sprawą cywilną - bo to były uroczystości ku pamięci mordu Katyńskiego a nie wyprawa wojenna, ani zlot członków NATO.
  I procedury powinny uwzględnić lot jako cywilny ,mimo pilotowania samolotu przez pilotów wojskowych. A prowadzenie śledztwa ? -niech pan Brudziński zastanowi się o czym mówi - śledztwo prowadzone na terenie Rosji przez Polaków ? Jakie państwo pozwoliło by się szwendać
  obcym przedstawicielom po swoim terenie - szczególnie w Rosji. Jak się nie zna realiów danego państwa to się siedzi cicho i nie komentuje insynuując głupawe teorie. Może na śledziach to ten
  pan się zna ale na polityce wcale.

 • siarymon

  Oceniono 6 razy 6

  Brudziński w końcu zamknij ten twój śmierdzący ryj bo jak tylko otworzysz twoją mordę to czuć smrodem z szamba,ty to jesteś h... a nie polak ,dziwię się że za takiego durnia jak ty jeszcze prokuratura się ci do dupy nie dobrała,mam nadzieje że w następnej kadencji Sejmu cię nie zobaczymy

 • sinhuesinhue

  Oceniono 6 razy 6

  dla mnie jako polaka wybór Joachima Brodzińskiego na posła na sejm RP jest upokarzające i do tego bez sensu. Dlaczego ? wystaczy spojrzeć, posłuchać lub wbić w google "jojo Brodzński: i wtedy poczytać :)

 • michu1958

  Oceniono 6 razy 6

  Ty nie jesteś Polakiem! Jesteś małym pryszczem na dupie kaczyśkiego.

 • nettan4

  Oceniono 5 razy 5

  Joachim Brudziński - TO JEST TAK UPOKAZAJACE PATRZAC SIE NA NIEGO , A CO DOPIETRO GO SLUCHAC NIC MANDREGO NIE NIEMA DO POWIEDZENIA TYLKO PRYMITYWNA PUSTKA W GLOWIE - AUTOMAT J.KACZNSKIEGO . PRZEPRASZAM ALE - SAME ZABY Z GEBY LECA , JEGO ZAWISNA TWARZ SAMA ZA SIEBIE MOWI ZE TO PSYCHOL.......

 • potworos

  Oceniono 5 razy 5

  codziennie ginie na drogach i w innych sytuacjach kilkadziesiąt osób i nikogo to nie interesuje,dlaczego musimy już za chwilę rok żyć katastrofą smoleńską?,czy to byli inni,lepsi ludzie???.

 • chris2010

  Oceniono 4 razy 4

  Dla mnie jako Polaka głeboko upokarzające jest to Panie Bredziński, że tacy jak Pan zostali moimi przedstawicielami w Sejmie i mogą z mocy prawa psuć tę Polskę.

 • 1theguru1

  Oceniono 4 razy 4

  a mnie, jako Polaka oczywiście, obraża oddanie mandatu posła takiemu BREDZIŃSKIEMU

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX