Prezydent nie pomoże pracującym emerytom

PRZEGLĄD PRASY. Bronisław Komorowski, mimo zapowiedzi, nie przygotuje ustawy, która umożliwi łączenie pracy z emeryturą bez zwolnienia się- twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".
Gazeta przypomina, że w grudniu ubiegłego roku prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych, która od każdej osoby ubiegającej się o emeryturę z ZUS wymaga, żeby wcześniej zwolniła się z pracy. Dziennik dodaje, że Bronisław Komorowski obiecał przedstawić własny projekt nowelizacji eliminujący ten przepis.

Zdaniem gazety poprawka jest już gotowa, ale nie zmieni obecnego stanu rzeczy - przechodzący na emeryturę dalej będą musieli zwalniać się z pracy. Według "Dziennika Gazety Prawnej", prezydent nie chce też dać możliwości kontynuowania pobierania świadczeń osobom, które po 7 stycznia 2009 r. zyskały do nich prawo, mimo że nie zrezygnowały z etatu. Jest ich około 60 tys. Do końca września muszą odejść z firmy, jeżeli chcą dalej otrzymywać emeryturę.

Zdaniem gazety, prezydencka poprawka przewiduje jedynie techniczną zmianę. Osoby, które skorzystały z obowiązujących od dwóch lat przepisów, jeśli zdecydują się kontynuować pracę i tym samym stracą od października emerytury, zyskają korzystniejszy sposób ich naliczania. Jeżeli w przyszłości wystąpią o świadczenia ponownie, to ZUS ustali emeryturę z nową kwotą bazową i podstawą wymiaru.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny