Raport MAK. "Opublikujemy rozmowy z wieży kontrolnej. Rosjanie wiedzą, że je mamy"

Jerzy Miller zapowiada, że rząd w przyszłym tygodniu ujawni nagrania z wieży kontroli lotów. - Po dzisiejszej konferencji prasowej MAK jesteśmy zdeterminowani - mówi w TVP Info.
- Nie polemizuję, co do tez raportu. Natomiast polemizuję, co do kompletności. Nasze uwagi sprowadzają się do uzupełnienia raportu o sytuację, jaka panowała na lotnisku w Smoleńsku - mówi w TVP Info Jerzy Miller. - Przy wszystkich błędach, które popełniła strona polska, również strona rosyjska nie była do końca przygotowana - dodaje.

Poznamy rozmowy z wieży kontroli lotów

- Wiemy, że wieża kontroli lotów nie była samodzielna w podejmowaniu decyzji. To była nieprawidłowość - mówi minister. Na kontrolerów wpływały osoby z zewnątrz. - To były osoby spoza lotniska, które swoją funkcję wykonywały nie jako bierni uczestnicy, tylko zabierali głos w dyskusji (nt. możliwości lądowania prezydenckiego samolotu - red.) - twierdzi.

Jerzy Miller mówi, że opublikowanie nagrań pozwoli pokazać całą sytuację, jaka panowała na lotnisku. - Po dzisiejszej konferencji prasowej MAK jesteśmy zdeterminowani, żeby odtworzyć przebieg dyskusji. Rosjanie wiedzą, że znamy ten przebieg - twierdzi. Zapowiada przy tym, że w przyszłym tygodniu nagrania zostaną odtworzone opinii publicznej.

Nagrania rozmów nie zostały przekazane Polsce przez MAK, pomimo próśb. - Mamy inne możliwości pozyskania rozmów, ale nie były nielegalnie - zaznacza w TVN24 Jerzy Miller. Ujawnia z nich jeden szczegół. - Moskwa mówiła: "Dajcie im prawo do zejścia na wysokość 100 metrów". Prawdopodobnie to była nierozsądny krok bo powinna być twarda dyskusja, żeby nie wylądowali - mówi.

"Brak odwagi ze strony Rosjan"

Minister uważa, że "wina za katastrofę" leży po stronie polskiej i rosyjskiej. - Czuję niedosyt odwagi ze strony Rosjan, głębszego przyznania się, że po ich stronie są również niedostatki - mówi Miller. Według niego, zabrakło na przykład "wątków związanych z funkcjonowanie lotniska 10 kwietnia". Przypomina, że kontrolerzy nie mieli kwalifikacji do obsługiwania samolotów cywilnych.

Jerzy Miller sceptycznie odnosi się do rewelacji nt. zawartości alkoholu we krwi generała Andrzeja Błasika. - Wiemy, że po śmierci organizm wytwarza znikomą zawartość alkoholu - mówi. Przypomina, że nie można stwierdzić, czy w samolocie serwowano alkohol, więc wszystkie insynuacje na ten temat są nieprawdziwe.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Raport MAK. "Opublikujemy rozmowy z wieży kontrolnej. Rosjanie wiedzą, że je mamy"
Zaloguj się
 • dupazimna2010

  Oceniono 3 razy 3

  do jacek_x: nie musisz robić z Lecha Kaczyńskiego takiego bohatera, którego zlikwidowanie byłoby dla rządu Rosji warunkiem sine qua non. W tzw. konflikcie gruzińskim Lech Kaczyński politycznie się ośmieszył na międzynarodowej arenie dając wprowadzić Polskę w głupkowatą i zawadiacką prowokację polityczną równie egocentrycznego prezydenta Gruzji (co wyraźnie ujawniły przecieki VikiLeaks). Kaczyński myślął, że wyjdzie na bohatera a wyszedł na przysłowiowego durnia (jego szczęście, że gdy wyszło to na jaw już nie żył od kilku miesięcy, bo normalnie powinien był być postawiony przed Trybunal Stanu za wprowadzanie Polski w nieuzasadniony konflikt międzynarowody dla własnej prywaty - co dzisiaj jego braciszek dokładnie powtarza!).
  Jego "bohaterstwo" pokazało prawdziwe oblicze właśnie w Smoleńsku, kiedy własny prestiż był ważniejszy niż bezbieczeństwo (i ostatecznie życie) 95 osób na pokładzie jego samolotu! Wstyd i hańba! Mam nadzieję, że historia wkrótce dokładnie oceni tego głupkowatego zbrodniarza. Może nawet wyrzucą go ostatecznie z Wewelu, by nie zaśmiecał swoimi zwłokami tak zacnego miejsca.

 • asd.53

  Oceniono 4 razy 2

  OPUBLIKUJCIE ROZMOWE TELEFONICZNA BRACI KACZYNSKICH Z SAMOLOTU DO SMOLENSKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  jkaczor od razu by stracil swoja bezczelnosc i wsciekly ozor . a moze on sam ma Nam cos do powiedzenia oprocz oszczerstw i choc raz powie prawde.
  na trupach nie zyskasz poklasku.

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  @jacek
  a wszystkie inne telewizje tvp1,tvp2, tvp3,polonia,tvtrwam,polsat
  krzyczały by o perfidii rosjan jak to chcemy złozyć kwiaty na grobach zamordowanych przez nkwd a oni przeszkadzają
  wg twojej teorii wystarczyło aby wieża powiedziała (na rozkaz putina)nie lotnisko jest zamknięte wtedy to by był" propagandowy cios"
  @zapytalski informował ile razy prez.kaczyński odwiedził katyń
  dziwneże hołd pomordowanym oddawał tylko w kampanii wyborczej

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  @jacek +95

  dla równowagi rosjanie opublikują rozmowy pasażerów samotu my wiemy że oni to mają

 • moojcik

  Oceniono 5 razy -1

  Opublikujcie rozmowę Ciecia-Grasia z Tuskiem, w której Płemieł dowiaduje się że ruscy go totalnie olali i ośmieszyli przed światem, wskutek czego musi wracać z uropu życia w słonecznych Dolomitach.

 • jacek_x

  Oceniono 2 razy -2

  @dupazimna2010

  "do jacek_x: nie musisz robić z Lecha Kaczyńskiego takiego bohatera, którego zlikwidowanie byłoby dla rządu Rosji warunkiem sine qua non(...)"

  Przypuszcam, ze NIE bylo dla rzadzacych Rosja sluzb specjalnych spowodowanie rozbicia sie samolotu w Smolensku. Chcieli zmusic delgacje polska z prez.Kaczynskim do ladowania w innym miejscu, tym samym spowodowac spoznienie Kaczynskiego na uroczystosci zalobne w Katyniu. Media telewizyjne w Rosji, Polsce i innych krajach dostalyby kolejna okazje do propagandowego ciosu.
  Nie trzeba byc Tymochowiczem aby rozumiec, ze mentalnosc wiekszosci ludzi (czytaj wyborcow) czerpiacych swa wiedze o swiecie wylacznie z telewizji "jest troche debilowata".
  Rzeczywiscie, gdyby ekipa prezydencka zgodzila sie ladowac na innym lotnisku,
  spoznila sie na te cale patetyczne uroczystosci w towarzystwie kamer telewizyjnych
  glownie TVN i rosyjskich. Owszem , daliby sie osmieszyc ale by zyli.
  Jednak nazywanie w tym kontekscie ofiary ruskich KaGieBusiow zbrodniarzem mozliwe jest tylko dla ludzi o mentalnosci dosadnie okreslonej przez Tymochowicza.

 • donek.com

  Oceniono 2 razy -2

  kto pójdzie za to siedzieć? Ilu ministrów? Miller, Klich? Ilu generałów?

 • jacek_x

  Oceniono 4 razy -2

  "...Wiemy, że wieża kontroli lotów nie była samodzielna w podejmowaniu decyzji. To była nieprawidłowość - mówi minister. Na kontrolerów wpływały osoby z zewnątrz. - To były osoby spoza lotniska, które swoją funkcję wykonywały nie jako bierni uczestnicy, tylko zabierali głos w dyskusji (nt. możliwości lądowania prezydenckiego samolotu - red.) - twierdzi."

  Moim zdanem "najwazniejszy pasazer" wraz z 92 kolegami i kolezankami padl ofiara zemsty za wczesniejsze posuniecia polityczne w stosunku do Moskwy, w tym glownie za swoje zachowanie w Tibilisi tzw. konflikcie gruzinskim.
  Tym razem rzadzace Rosja sluzby specjalne za przyzwoleniem swojego Szefa odgrywajacego ostatnio role "premiera Rosji" postanowily sp. Kaczynskiego osmieszyc.
  Trzy dni wczesniej pan premier Tusk przy okazji uroczystosci w Katyniu spotkal sie z Putinem. O czym tam ze soba rozmawiali nie ma juz wiekszego znaczenia.
  Osmieszenie Kaczora bylo wlasciwie na reke koledze kandydata Komorowskiego.
  Sprawy przybraly jednak nieco inny obrot. Mgla nie odstraszyla ekipy z Polski.
  Dla pracownikow wiezy kontrolnej zadaniem do wykonania bylo- Kaczynski na tym lotnisku wyladowac nie moze. Pracownicy wiezy kontrolnej powiezone im zdanie wykonali zgodnie z rozkazem, dlatego zadna odpowiedzialnosc ich za ten "wypadek" nie spotka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX