Husaria Palikota, kapelusze w tygrysie pasy, mandarynki i wielkie nadzieje. II Kongres Ruchu

Przyjechali z całego kraju, bo czują, że tylko tak można zmienić Polskę. Wielu z nich do żadnej partii nigdy nie należało. Przekonał ich Janusz Palikot. W Katowicach odbył się Drugi Kongres Ruchu Poparcia Palikota. Przybyło około półtora tysiąca osób. Sympatyków Ruchu nie zraziło, że część otwarta spotkania i debata rozpoczęła się z godzinnym opóźnieniem.
- No co? System polityczny w Polsce skoncentrował się na linii PO-PIS. Właściwie jedna partia nie może istnieć bez drugiej. Wydaje mi się, że jest potrzebna nowa siła i tyle - tłumaczy TOK FM swoją obecność na zjeździe Ireneusz Wołkowski, przedsiębiorca z Wrocławia.

Podobnie mówią inni: - Całe zło w naszym kraju jest tylko dlatego, że dwóch ludzi się kłóci. Kaczyński z Tuskiem - uważa Jerzy Garga z Krakowa. I prorokuje: - A PiS się kończy, bo jad Kaczyńskiego się kończy. Dojdzie do tego, że Kaczyński usiądzie przed lustrem, pokłóci się sam z sobą i wyrzuci się sam z tej partii - dodaje Garga. -Mam ciągle nadzieję, że nasz kraj się wreszcie obudzi - mówi pracująca na wyższej uczelni kobieta, która prosi o anonimowość.

Kongres w kolorze pomarańczy

Dominował kolor pomarańczowy. Stół przy którym odbyła się debata okryty był pomarańczowym materiałem. Obok wody mineralnej były rozłożone mandarynki. Sympatycy Janusza Palikota z Łodzi przyjechali w pomarańczowych kowbojskich kapeluszach w tygrysie pasy. Przy wejściu rozdawane były znaczki "Stop Obłudzie", można było wypełnić deklarację członkowską, broszury z programem ruchu poparcia oraz otrzymać za darmo książkę "Ja Palikot". Były też naklejki z husarzami. - Bo marzymy o nowoczesnej Polsce, która na tych skrzydłach wzbije się do celu - tłumaczył zaangażowany działalność w ruchu Tymon Kubacki.

"Pochodnia życia" i wiersze Miłosza

Janusz Palikot otwartą część Kongresu rozpoczął jednak z opóźnieniem. Panował spory chaos organizacyjny. Padały sprzeczne informacje, co do godziny rozpoczęcia i przyczyn opóźnienia. W końcu Janusz Palikot zajechał czarną skodą superb i... zapalił, jeszcze przed wejściem do budynku, ogromny znicz. To "pochodnia życia" według niego miała przedstawiać sprzeciw wobec atmosfery "cywilizacji śmierci" w Polsce. Nad pochodnią wiersze Miłosza zadeklamowali aktorzy: Ewa Wójciak i Jacek Poniedziałek oraz prowadzący spotkanie (ubrany w pomarańczową kamizelkę) Robert Leszczyński. Gdy swoim zachrypniętym głosem zaczął śpiewać Marek Dyjak, wydawało się, że to wieczorek poetycki. Ale w końcu na sali pojawił się długo oczekiwany "mistrz ceremonii" i rozległy się gromkie brawa.

"Mamy dość ciągłej mszy narodowej"

- Niech oni tam w Warszawie cały czas grzebią te trupy, wyjmują składają z jednego grobowca do drugiego, niech zapalają znicze, niech chodzą z pochodniami, niech decydują, deliberują kto jest bardziej lub mniej odpowiedzialny za cywilizację śmierci. My się tu zebraliśmy ponieważ my chcemy rozmawiać o życiu, o przyszłości, o tym co Polska może zrobić żebyśmy byli naprawdę szczęśliwy i żeby tak jak trzy lata temu nam obiecywano, żyło się lepiej. Mamy już dość rozmowy o tragedii smoleńskiej, mamy już dość tej ciągłej mszy narodowej - mówił do zebranych Janusz Palikot.

W swoim wystąpieniu wymienił postulaty gospodarcze Ruchu: wprowadzenie podatku 3x18 proc. (PIT, CIT i VAT) i obniżenie w ciągu czterech lat o połowę deficytu finansów publicznych (m.in. poprzez "wstrzymanie misji w Afganistanie", wycofanie się państwa z finansowania Kościoła, połączenie ZUS i KRUS oraz rozwój krajowej turystyki. Zaapelował też o zmianę profilu ministerstwa gospodarki, na wzór amerykański, na "ministerstwo małych i średnich przedsiębiorstw".

Kutz: Palikot to tajna broń współczesnej Polski

Po jego wystąpieniu rozpoczęła się debata z udziałem reżysera i polityka Kazimierza Kutza, specjalisty od wizerunku i marketingu politycznego Piotra Tymochowicza, aktorów Ewy Wójciak i Jacka Poniedziałka oraz Czesława Grzelaka z Ligi Etyki.

Rozpoczął Kazimierz Kutz. Nazwał Palikota i jego zwolenników "tajną bronią współczesnej Polski", która manifestuje "ogromny głód społeczeństwa obywatelskiego". - Być może jesteście zaczynem normalnej, współczesnej, europejskiej i w dobrym tego słowa znaczeniu - chrześcijańskiej Polski - mówił Kutz

Piotr Tymochowicz tłumaczył, że najmniej medialna jest inteligencja, dlatego wsparcie PR dla Ruchu jest potrzebne. Czesław Grzelak, opowiadał jak przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka wygrał sprawę przeciw państwu dotyczącą prawa jego syna do nauki etyki w szkole; namawiał do uczestnictwa w tworzonej przy Ruchu Poparcia Ligi Etyki. Niezwykle wyrazisty był aktor Jacek Poniedziałek, który wykrzyczał wręcz manifest o konieczności uznania związków partnerskich w Polsce.

Przez cały czas trwało wielkie liczenie głosów do nowych władz Ruchu. Około 600 członków stowarzyszenia, przed rozpoczęciem dyskusji, tuż po południu, wybierało siedmioosobowy zarząd krajowy i trzyosobową komisję rewizyjną. Głosy udało się w końcu zliczyć, ale wciąż nie wiadomo, kto zostanie szefem. Janusz Palikot zapowiada, że nie będzie się ubiegał, członkowie zarządu mają przewodniczącego wyłonić ze swojego kręgu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Husaria Palikota, kapelusze w tygrysie pasy, mandarynki i wielkie nadzieje. II Kongres Ruchu
Zaloguj się
 • mecenasa

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo, brawo ,brawo.
  Niech oni sobie ciagle wygrzebuja trupy, znajduja winnych i poszkodowanych.

  POLSKA MUSI POJSC DO PRZODU.

  czas skonczyc poszukiwania kto byl winny a kto sie przyczynil

 • first.tb

  Oceniono 3 razy 3

  Trzymam kciuki za powodzenie RP z całej siły! Może to nasza jedyna szansa powrotu do normalności, może staniemy się wreszcie prawdziwie europejskim, nowoczesnym krajem!

 • uglemule

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy patrze na to co sie teraz w Polsce wyprawia to marzy mi sie normalny kraj.
  Mam dosc tancow na trumnach, mgiel i panstwa Pis-owskiego.
  Bede glosowal na Palikota bo chce wolnej, szczesliwej i nowoczesnej Polski.

 • kuma1

  0

  O randze Partii , potrzebie jej utworzenia ,najlepiej świadczą nienawistne wpisy pisodurni i im podobnych.

 • siarymon

  Oceniono 2 razy 0

  klauni i pajace do cyrku

 • irys.p

  0

  Tylko Palikot może nas wybronić od szkodliwych pomówień, zarównopartii PiS, jak i jego sympatyków. Polacy chcą spokoju i życia bez krzyku hien cmentarnych.
  Niech pojój i życzliwość zapanuje w tej Krainie.

 • ipsilon2010

  0

  Palikot jest za Autonomią Śląska. Ciekawe. Materiał Wideo z wczoraj: www.katowice.naszemiasto.pl/artykul/738464,palikot-w-rozmowie-z-dziennikiem-zachodnim-slask-powinien,id,t.html

 • siarymon

  Oceniono 3 razy -1

  głupcze zamknij ten swój kabaret

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX