J. Kaczyński: Rosja jest winna, bo podjęła decyzję o sprowadzeniu samolotu

- To Moskwa podjęła decyzję, że prezydencki samolot ma być sprowadzany. Były błędy po polskiej stronie, ale one nie doprowadziłyby do katastrofy - powiedział Jarosław Kaczyński. - Oczekuję uchwały Sejmu odrzucającej raport MAK - dodał.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości skomentował informację, że minister spraw wewnętrznych ma o 14 przedstawić nagrania rozmów z wieży kontrolnej w Smoleńsku.

Jarosław Kaczyński powiedział, że ujawnione ostatnio fakty podważają propagowaną wcześniej teorię o naciskach, jakim miała być poddawana załoga samolotu. Zdaniem prezesa PiS, załoga Tu-154M chciała poderwać zniżającą się maszynę. Trzeba teraz wyjaśnić, dlaczego się to nie udało. Jarosław Kaczyński powiedział, że nie doszłoby do katastrofy, gdyby rosyjscy kontrolerzy lotów działali właściwie, a samolot był sprawny.

- Z przecieków wynika, że Moskwa podjęła decyzję o tym, że ten samolot, wbrew opinii ludzi na wieży, ma być sprowadzany. To jest informacja niezwykłej wagi, bo pokazuje kto jest winien - powiedział J. Kaczyński.

- Dlaczego samolot nie reagował na odpowiednie działania ze strony załogi. To jest pytanie, na które trudno odpowiedzieć. Jeśli samolot był w dobrym stanie, to powinien bez przeszkód odejść. Takie schodzenie do 100 metrów jest zupełnie normalna procedurą. Polska załoga dostała sygnał od Rosjan, że można lądować. Także sygnał od Jaka - dociekał prezes PiS.

"Działania rządu kompromitacją"

Prezes PiS zarzucił rosyjskiemu MAK-owi, że podawał nieprawdziwe informacje o stanie trzeźwości generała Andrzeja Błasika. Zdaniem Kaczyńskiego, po takiej katastrofie trudno ustalić, czy któraś z ofiar piła alkohol. Prezes PiS uznał raport MAK za całkowicie niewiarygodny i propagandowy. Kaczyński zarzucił rządowi, że nie chce udzielać informacji o ustaleniach, jakie poczynił z Rosjanami zaraz po katastrofie. Jego zdaniem, działania polskiego rządu były całkowitą kompromitacją.

Prezes PiS oświadczył, że przedstawiciele rządu powinni wyjaśnić, dlaczego zgodzili się na badanie przyczyn katastrofy na podstawie konwencji chicagowskiej, jeśli lot prezydenta Lecha Kaczyńskiego był lotem wojskowym, a nie cywilnym. J. Kaczyński chciałby też wiedzieć, dlaczego nie skorzystano z innych procedur wyjaśniania przyczyn tragedii. Dodał, że proponowana przez jego partię uchwała Sejmu w sprawie raportu MAK może choć częściowo naprawić sytuację i przywrócić godność Polski.

Prezes PiS przyznał jednak, że nie wie, jak teraz dojść do prawdy o katastrofie. Jego zdaniem, można przygotować polski raport na ten temat, a potem zwrócić się do Rosjan o zawarcie umowy, na mocy której powołano by polsko-rosyjską komisję do zbadania przyczyn katastrofy. Mówiąc o wniosku Sojuszu Lewicy Demokratycznej, aby sprawą raportu MAK-u zajęła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, Jarosław Kaczyński oświadczył, że mógłby wziąć udział w jej posiedzeniu tylko wtedy, gdyby rząd całkowicie zmienił swe podejście do sprawy.

Rzecznik PiS Adam Hofman wezwał obecnych na konferencji dziennikarzy, aby poinformowali zagranicznych kolegów, że rosyjski raport w sprawie katastrofy był nieprawdziwy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (27)
J. Kaczyński: Rosja jest winna, bo podjęła decyzję o sprowadzeniu samolotu
Zaloguj się
 • gucia_22

  Oceniono 9 razy 9

  Szczyt bezczelności? Wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle - spowodować wypadek - i stwierdzić, że winny jest ten, kto czerwone światło włączył! Cały Kaczyński.

 • gucia_22

  Oceniono 6 razy 6

  Kaczyński! Jak byłeś premierem, trzeba było się zająć samolotami a nie lustracją.

 • przyganiacz

  Oceniono 5 razy 5

  J. Kaczyński: Rosja jest winna, bo podjęła decyzję o sprowadzeniu samolotu

  Polska jest winna bo podjęła decyzję o starcie samolotu z Warszawy. Tak mogłoby przekomarzać się bez końca dwóch głupców.

  Czy prezes nie jest w stanie zrozumieć, że na zasnute gęstą mgłą lotnisko wproszono się niemal na siłę i podjęto próbę lądowania bez uzyskania zezwolenia wieży lotniska.
  Zgoda była tylko na tzw. "wysokość decyzji" 100 metrów. Dalsze zniżanie to samowolka, na własną odpowiedzialność kapitana. I nikt samolotu nie sprowadzał. Bo jak - na postronku?
  Lądowali używając własnych przyrządów pokładowych, także amerykańskich.

  Nota bene
  Czemu Rosja miałaby "sprowadzać samolot", skoro nawet tej pielgrzymki do Katynia nie zaprosiła

 • michu1958

  Oceniono 5 razy 5

  czy naprawdę niema w tym kraju prawnych możliwości ograniczenia działań ludzi chorych umysłowo??? Wszystkim to wiadomo, ale nikt nie robi nic - to się może źle skończyć dla nas wszystkich.

 • majjammajjam

  Oceniono 5 razy 5

  Prezes Kaczyński ogłosił, że wina leży po stronie rosyjskiej, co nie jest przysłowiowym odkryciem ameryki, bo od zawsze przewijał się ów wątek. Ale Prezes Kaczyński tak to wszystko ogłosił, jakby to Prezes Kaczyński ustalał rzeczywistość.

 • siarymon

  Oceniono 5 razy 5

  Kaczyński przestań pie...ć głupoty łajzo

 • budionnyj

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Prezes jest w dobrej formie.
  Bardzo mi sie podobał w opowieści na temat koszenia drzew tupolewem

 • staruch-0

  Oceniono 5 razy 5

  Podjęli decyzje o odejściu ale jaką mieli wysokość po błędnych nastawieniach wysokomierzy?
  To nie wieża je nastawiała. Prezes jest ekspertem od wszystkiego, Totalna kompromitacja to stałe głupie gadanie wszystkich Pisowców.

 • dzisus

  Oceniono 4 razy 4

  Ok Jarek! Niech bedzie! Ruscy winni, niech bedzie!
  I co teraz?
  Wojna? Przeprosiny na NBC, CNN, BBC, ITV, RTl I TV Trwam? Niech wysla samolot z Poo-tinem a my sie z nim tam w gorze zabawimy? O Rydzyk namowi Boha, zeby tam z gory gownami porzucal?
  Ruscy winni - i co teraz? No co teraz?
  Jarek! Jarek! no ocknij sie chlopie! strzel sobie meliske i wymocz nogi w misce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX