"Nie chciałem stwarzać wrażenia, że traktuję Putina i Tuska jako niewinnych"

PRZEGLĄD PRASY. Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" przyznał, że to on nie chciał się spotkać na miejscu katastrofy smoleńskiej z premierami Putinem i Tuskiem. - Nie chciałem ich widzieć. Nie chciałem stwarzać wrażenia, że w kwestii tej tragedii traktuję ich jako niewinnych - przyznał prezes PiS.
Prezes PiS przyznaje w wywiadzie dla "Naszego Dziennika", że nie chciał się spotkać z premierami Tuskiem i Putinem 10 kwietnia w Smoleńsku, by przyjąć ich kondolencje, mimo specjalnego zaproszenia z ich strony. Nie chciał bowiem sprawiać wrażenia, że w tej tragedii traktuje ich jako niewinnych. - Nie chciałem odbierać kondolencji od ludzi, którzy w takim czy innym sensie są za to, co się stało, odpowiedzialni - podkreśla.

Wcześniej urzędnik kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jakub Opara, który był obecny na miejscu katastrofy, twierdził, że to Paweł Graś, rzecznik rządu, i Tomasz Arabski, urzędnik w kancelarii premiera, "cały czas kombinowali, jak zrobić, żeby spotkanie między Kaczyńskim a Tuskiem nie doszło do skutku".

Wotum nieufności dla rządu?

Jarosław Kaczyński stwierdził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że obecnie wniosek o wotum nieufności dla rządu w Sejmie jest bardzo uzasadniony, ale musi on mieć realne szanse na sukces. Jednak na razie PiS takiego wniosku składał nie będzie. Prezes PiS zapowiada też, że w ramach wyjaśniania katastrofy smoleńskiej, planowana jest kolejna wizyta w Stanach Zjednoczonych, szuka się też prawnych możliwości pomocy na forum Unii Europejskiej.

- Winą obciążającą Tuska jest generalnie ten tragiczny finał wojny z Prezydentem, a więc rozdzielenie wizyt w Katyniu na dwie. Finałem rozdzielenia była katastrofa i śmierć Prezydenta wraz z towarzyszącymi mu osobami. Tak widziałem to wtedy i tak widzę to do dziś. Choć jest dzisiaj więcej informacji dotyczących tej winy, które muszę jednak jeszcze zweryfikować - stwierdził Kaczyński.

Tusk "psychicznie niezdolny" do zmiany drogi

Zdaniem Kaczyńskiego, Donald Tusk " jest psychicznie niezdolny do niczego innego niż maszerowanie tą drogą, którą wybrał już na samym początku". Prezes PiS uważa też, że Polska przez ostatnie 20 lat nie odcięła się w sposób radykalny od swojej przeszłości, a więc też od więzów z Rosją.

Jego zdaniem, kwestia nawiązania lepszych stosunków z Rosją to sprawa co najmniej jednego pokolenia. - Rosjanie długo jeszcze nie uznają realnie statusu Polski jako jednego z dużych europejskich państw (..). W tym pokoleniu nie ma możliwości, by elity rosyjskie uznały Polskę za podmiot w relacjach międzynarodowych, z którym się poważnie rozmawia - dodaje.

''Rz'' nie drukowała specjalnych wydań. ''Kolega komputerowo obrabiał gazety''

Prezes PiS odpowiedział też na pytania dotyczące śmierci swojego brata, prezydenta Polski. Mówił m.in. o tym, że jego matka dowiedziała się o śmierci Lecha Kaczyńskiego dwa miesiące po decyzji o tym, że kandydatem PiS w wyborach prezydenckich będzie Jarosław. - W tym czasie wymyślałem najróżniejsze historie, że Leszek wyjechał do Stanów Zjednoczonych z ważną wizytą. Nawet wymyśliłem, by kolega przygotował mi, po odpowiedniej obróbce komputerowej, gazety z artykułami na temat wizyt Brata - mówi w rozmowie z "ND" Jarosław Kaczyński.

Wcześniej na swoim blogu internetowych Janusz Palikot utrzymywał, że "zaprzyjaźniona politycznie Rzeczpospolita drukowała fikcyjne numery gazety z informacjami o działalności prezydenta". Słowa Kaczyńskiego w dzisiejszym "Naszym Dzienniku" potwierdzałyby jednak wersję "Rz", która twierdząc, że wpis Palikota w sposób drastyczny podważa reputację i wiarygodność dziennika, zapowiedziała złożenie pozwu przeciw byłemu posłowi Platformy Obywatelskiej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (14)
"Nie chciałem stwarzać wrażenia, że traktuję Putina i Tuska jako niewinnych"
Zaloguj się
 • michu1958

  Oceniono 7 razy 7

  za kogo uważa się ten nacjonalistyczny nekrofil ? Dużo w tym racji - bez pieniędzy bardzo szybko uszłoby powietrze z tej nadmuchanej sekty hipokrytów i kłamcow - niestety media dla sensacji i sprzedaży niby news'ów zrobią wszystko i na tym jedzie ten chory bęcwał...jeżeli przegra następne wybory to swoi spalą go na stosie - to jedyna szansa !

 • spadzista

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego tylu dobrych ludzi zginęło ?. A ten człowiek nie ma sobie nic do zarzucenia.????

 • nintom

  Oceniono 6 razy 6

  Że się Polsce musieli przytrafić tacy panowie jak kaczynscy. Ich mamusia opowiada, że po lub przed pacierzem wieczornym śpiewali 'Jeszcze Polska'. jak się okazuje Ojczyznę kochali ale słów hymnu nie znali.
  I teraz bazując na śmierci jednego drugi podważa demokratycznie wybrany rząd niepodległej Polski, jest czempionem sił, które chciałyby bez końca budzić pamięć o ludzkich zbrodniach i niegodziwościach Z TOTALNYM WYŁĄCZENIEM SAMOOCENY. pisowczycy są świętymi zesłanymi na grzeszny glob - ONI JEDNI DĄŻĄ DO ŚWIATŁA, PRAWDY I ŚWIĘTOŚCI. Pieprzą (za przeproszeniem) O HONORZE I GODNOŚCI a w praktyce chodzi im o władzę i pieniądze.

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  i znowu za pieniądze podatnika !

  przy warunkach fizycznych kaczorka jedynym sportem jaki czynnie uprawia
  to walenie się własną ręką z liścia w ciaprok jak nie trafia nią w szklankę z... herbatą

 • aton11

  Oceniono 6 razy 6

  Jedżcie do Ameryki i nie wracajcie!

 • big_gadu

  Oceniono 4 razy 4

  P a m i ę t a c i e ?

  Kaczyński - po trupach do celu, spoczął na Wawelu !!!!!!

  Wojewódzki miał racje w piosence !!!!!

 • kopi21

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę, że PIS i jego guru nie ma już żadnych problemów z tym by przyznawać się co krok do okłamywania swego elektoratu. Jednakże mając świadomość, że "ciemny lud wszystko kupi" nie jest to w zasadzie ani nienormalne ani zaskakujące.

 • mmileszc

  Oceniono 3 razy 3

  a klakier swoje

 • kopi21

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę, że PIS i jego guru nie ma już żadnych problemów z tym by przyznawać się co krok do okłamywania swego elektoratu. Jednakże mając świadomość, że "ciemny lud wszystko kupi" nie jest to w zasadzie ani nienormalne ani zaskakujące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX