Polski europoseł straci stanowisko? Bo jest z PJN?

Dni Michała Kamińskiego w roli szefa frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim są już policzone - napisał ?Nasz Dziennik?. Europoseł, albo sam poda się do dymisji, albo frakcja skróci mu mandat. Jego następcą ma być jeden z polityków czeskiej ODS Jan Zahradil.
Eurodeputowani z PiS od kilku miesięcy zabiegają o odwołanie Michała Kamińskiego z funkcji szefa frakcji konserwatystów. Mająca decydujący głos we frakcji, brytyjska Partia Konserwatywna i czeska Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) chcą postawić ultimatum Kamińskiemu. Europosłowie będą głosować nad wotum nieufności dla Kamińskiego - jeśli sam nie poda się do dymisji - rozpocznie się procedura zmiany regulaminu, prowadząca do odwołania Kamińskiego ze stanowiska.

- Lider Brytyjczyków Martin Callanan stracił do Kamińskiego zaufanie z powodu politycznych gier, w które wdał się w grupie torysów - tłumaczy rozmówca "Naszego Dziennika" z Parlamentu Europejskiego. Gazeta sugeruje, że wielu jego frakcyjnym kolegom nie podoba się jak Kamiński kieruje grupą. Jest nieobecny na posiedzeniach szefów frakcji. Dlatego odejściu Kamińskiego funkcja szefa frakcji nie przypadnie już Polakowi, lecz najprawdopodobniej reprezentującemu czeską ODS Janowi Zahradilowi.

- Kamiński skompromitował Polaków swoim zachowaniem - podkreśla jeden z eurodeputowanych. Poza Kamińskim swoje stanowiska mają stracić jego bliscy sojusznicy m.in. sekretarz Frank Barrett i Gabriel Beszlej. Kamiński został szefem frakcji EKiR, gdy nie wybrano go na jednego z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Jednak kiedy okazało się, że Kamiński i Adam Bielan tworzą stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, 11-osobowa grupa europosłów PiS domagała się by ten zrezygnował z kierowania frakcją. Przekonywała, że dostał stanowisko jako polityk PiS i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego.

- To bardzo ważne, bo zarówno Michał Kamiński, jak i Adam Bielan, który jest jednym z trzech zastępców szefa frakcji, budowali swoją pozycję w Parlamencie Europejskim na ich bliskim związku z prezesem i bezpośrednim dostępie do niego, a w Polsce odwrotnie, bo uzyskali duże wpływy w jednej z frakcji parlamentarnych - tłumaczy rozmówca dziennika.

Kamiński miał być odwołany już w listopadzie. Poseł nie chciał oddać kierownictwa. Utrzymał je zyskując poparcie lidera brytyjskich torysów w Parlamencie Europejskim.

Zmiana regulaminu, która ma doprowadzić do odwołania Kamińskiego, musi być przyjęta większością głosów we frakcji. Licząca 54 europosłów z ośmiu państw frakcja EKR jest piątą pod względem wielkości w europarlamencie. Swoją największą reprezentację mają w niej brytyjscy torysi - 25 mandatów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Polski europoseł straci stanowisko? Bo jest z PJN?
Zaloguj się
 • siarymon

  Oceniono 4 razy 4

  I po co ci to ośle było,teraz musisz pocałować byłego prezesa w dupkę i wrócić do PiS ale czy masz szanse tego nie wiem za dużo osrałeś byłego szefa teraz on cię osra

 • tosu1

  Oceniono 3 razy 3

  wszędzie,gdzie pojawia się ktoś z PiSu zaraz robi się zadyma.
  Zdelegalizować tę zbrodniczą organizacje!!!!!!!!!!

 • rot-leszek

  Oceniono 3 razy 3

  Nie nie dlatego straci Dlatego ze jest beznadziejnym oszolomem z wodoglowiem

 • andre951

  Oceniono 1 raz 1

  Michał, na tę wiadomośc łzy rozpaczy zlały mi obrus i wlały się w pyszną sałatkę warzywną. I co ty dalej robił będziesz? Mam nadzieję, że twoje wpływy (finansowe) znacząco nie zmaleją bo może głód by ci groził ( co przy twojej posturze i potrzebach mogłoby się skończyć śmiercią). Ale zaciśnij zęby, może wkrótce dasz im popalić za tak podłe traktowanie. I jeszcze ci powiem, że Joaśka mówiła, że jak się odchudzisz jakieś 50 kg to jeszcze by dżej-kej na ciebie może spojrzał. Życie bywa okrutne. Trzymaj się.

 • michu1958

  Oceniono 1 raz 1

  k....wa to nie zawód to charakter !

 • adalbert.13

  Oceniono 1 raz 1

  o matko i córko !
  z takim profilem to może robić jako uruk-hai w dz.spedycji u Saurona ale nie w PE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX