PiS: "Prezydent Kaczyński był inwigilowany"

- Inwigilowano głowę naszego państwa - powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk po spotkaniu komisji naciskowej. Uważa, że ta sprawa obciąża zarówno szefa ABW, Krzysztofa Bondaryka, jak i premiera Donalda Tuska. PiS domaga się wyjaśnień, nie wyklucza również powołania komisji śledczej.
Według PiS, służby wykorzystały śledztwo w sprawie przecieku raportu gruzińskiego do inwigilacji prezydenta i jego otoczenia. Partia domaga się wyjaśnień od szefa ABW, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej prowadziły ABW i prokuratura.

"Po co śledczym billingi Kaczyńskiego"

Na początku stycznia "Rzeczpospolita" w artykule "Po co śledczym billingi Kaczyńskiego" poinformowała, że na podstawie billingów i BTS-ów ustalano gdzie poruszał się prezydent i z kim rozmawiał. Według "Rz", chodziło o znalezienie źródła przecieku tajnego raportu ABW dotyczącego wizyty prezydenta w Gruzji.

Poufny raport dotyczył incydentu z oddaniem strzałów podczas podróży prezydenta Kaczyńskiego do Gruzji. 23 listopada 2008 r. konwój samochodów z prezydentami Lechem Kaczyńskim i Micheilem Saakaszwilim został zatrzymany przy granicy z Osetią Południową. Rozległy się strzały. Nikomu nic się nie stało. Prezydenci, którzy jechali z Tbilisi do jednego z osiedli przy granicy z Osetią Płd., zawrócili do stolicy Gruzji. Raport ABW szybko trafił do mediów a agencja rozpoczęła poszukiwania osoby odpowiedzialnej za przeciek. Niedawno śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Kownackiemu - szefowi kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

"Sprawa bezprecedenssowa"

Dzisiaj sprawę śledztwa i opisanych przez "Rz" podsłuchów odświeżył poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk, podczas przesłuchania przed komisją naciskową Bogdana Święczkowskiego - szefa ABW za rządów PiS. Poseł Mularczyk podkreślił, że zapytany przez niego Bogdan Święczkowski uznał sprawę za "bezprecedensową". - Inwigilowano głowę naszego państwa - ta sprawa obciąża nie tylko szefa ABW, Krzysztofa Bondaryka, ale także premiera Donalda Tuska, który odpowiada za działalność służb specjalnych - powiedział Mularczyk.

Może powstać komisja śledcza

Poseł poinformował, że PiS złoży wniosek o zwołanie komisji sprawiedliwości oraz wystąpi do prokuratora generalnego o sprawdzenie czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy ABW. PiS nie wyklucza też w przyszłości powołania komisji śledczej. Według Mularczyka dzisiejsze zeznanie Święczkowskiego zasługuje na uwagę także z tego powodu, że opowiedział on o tym jak naciskał na niego, jako szefa ABW, marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz. Poseł PiS podkreślił, że był to jedyny nacisk, jaki komisja śledcza ustaliła w ciągu trzech lat działania. Bogdan Święczkowski jest obecnie prokuratorem w stanie spoczynku. W 2010 został wybrany z listy PiS na radnego sejmiku województwa śląskiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
PiS: "Prezydent Kaczyński był inwigilowany"
Zaloguj się
 • asd.53

  Oceniono 10 razy 10

  faktycznie rece i spodnie opadaja , jak slyszy sie pisowskich pomylencow,
  czy oni nie rozumieja , ze pograzaja samych siebie . wlasnie dowiedli jak kiepskim prezydentem byl l.kaczynski , kompletnie nie panowal nad sytuacja i na niczym sie nie znal,
  ciekawe co jeszcze wymysla , jesli to pomysl kaminskiego ,to mozna sie tylko smiac.

 • chri-s48

  Oceniono 8 razy 8

  Szukamy następnych haków na PO i premiera. I zacieramy rączki bo coś się znalazło.

 • jk-67

  Oceniono 7 razy 7

  Poseł mularczyk który oskarżył swojego wykładowcę ze studiów(sędziego T.K) o rzekomą współpracę z SB za co dostał pseudonim Przymularczyk,skompromitował się już dawno temu.Nadal przekonuje nas że studia prawnicze mądrości nie dają.Zresztą robią to wszyscy pseudo prawnicy z Pis-u i jego okolic (Kaczyński,Dubieniecki czy Rogalski). Drzewiecki miał rację . To dziki kraj w którym tacy idioci stanowią prawo.

 • michu1958

  Oceniono 7 razy 7

  pis od czasu swego powstania jest inwigilowany przez nekrojara kaczenke, a brat wielkiego wizjonera był nie tylko przez niego inwigilowany, ale również zdalnie sterowany z różnym skutkiem - czego dowodem jest nieudane lądowanie w Smoleńsku....

 • kaplan_szturmowy

  Oceniono 7 razy 7

  Gdyby ABW wiedziało jaka będzie afera z powodu szukania przecieku mogącego zagrozić głowie Państwa... to też staraliby się wylądować we mgle.

 • rbik53

  Oceniono 6 razy 6

  ....tak, to prawda....prezydent Lech Kaczyński był inwigiliowany....przez białe myszki i krasnoludki..... sprawę badają panowie w białych kaftanach - Wronki Division...

 • romp

  Oceniono 6 razy 6

  uwaga to zaczyna być epidemia z ego centrum w jk
  wydaje się być bardzo zaraźliwa albo zaczęli podbierać proszki szefowi
  czego sie nie robi dla kariery

 • neumarkt

  Oceniono 6 razy 6

  Ten pan nie zasługuje na pozytywny komentarz! On mieści się doskonale w gronie pisowskich intelektualistów. I tyle!

 • outpost

  Oceniono 4 razy 4

  owszem,był.chodziło za nim pół litra i dwie małe ćwiarteczki, nie licząc czopków z wazeliny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX