PiS: zaskarżymy zakaz spotów do TK. Winczorek: Projekt nie narusza Konstytucji

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że w połowie lutego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zakazie płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji, podpisaną już przez Prezydenta RP. Z zarzutami, jakie PiS stawia ustawie, nie zgadza się prof. Piotr Winczorek.
Jeśli PiS zbierze co najmniej 100 tysięcy głosów, będzie miał podstawę prawną do wniesienia skargi.

Profesor Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że pierwszym zarzutem prawnym podanym przez Prawo i Sprawiedliwość jest szybkie uchwalenie nowelizacji kodeksu wyborczego. Rzecznik PiS, Adam Hofman powiedział, że nowela została uchwalona i podpisana, zanim kodeks wyborczy wszedł w życie, w okresie vacatio legis.

Winczorek o zarzutach PiS

"To się zdarza. Ważne jest, że został zachowany tryb trzech czytań w Sejmie" - wyjaśnia profesor Winczorek. Dodaje, że jeśli chodzi o drugą rzecz, czyli uchwalenie nowelizacji jeszcze przed wejściem w życie ustawy, w okresie vacatio legis, to też się zdarza. Ważne jest - tłumaczy Piotr Winczorek - żeby ustawa była podpisana i ogłoszona. Jeżeli ten warunek został spełniony, to można ją - zdaniem konstytucjonalisty - nowelizować. Nie jest to dobra praktyka - zaznacza profesor Piotr Winczorek - ale nie narusza Konstytucji.

Trzeci zarzut wysuwany przez PiS jest taki, że nowelizacja ogranicza wolności i prawa obywateli. Ograniczenie wolności i praw jest konstytucyjnie dopuszczalne pod kilkoma warunkami - mówi profesor Winczorek. Nie może przekreślać tych wolności i praw. A ponadto musi być ono uzasadnione takimi względami, jak bezpieczeństwo państwa czy moralność publiczna.

Winczorek: Płatne spoty we wszystkich mediach albo w żadnym

Tutaj jest pewna niekonsekwencja - przyznaje Piotr Winczorek - bo jeżeli chciano wszystkie płatne spoty wyborcze zlikwidować, powinno to dotyczyć wszystkich mediów, także prasy i Internetu, a nie tylko radia i telewizji. Zdaniem profesora, tu może pojawić się zarzut nierównego potraktowania poszczególnych środków przekazu.

Posłowie PiS zapowiedzieli też, że złożą skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, żeby zbadał, czy nowelizacja kodeksu wyborczego w Polsce nie narusza dyrektywy audiowizualnej z 2007 roku. Mogą to zrobić - stwierdza profesor Winczorek - po wyczerpaniu środków krajów. To, że w Stanach Zjednoczonych kampanie wyborcze opierają się niemal wyłącznie na spotach reklamowych, nic dla nas nie znaczy - uważa profesor Winczorek. Możemy mieć własne rozstrzygnięcia ustawowe.

Parlamentarna bitwa o spoty

W czwartek Sejm złagodził propozycję całkowitego zakazu płatnych reklam wyborczych. W czasie kampanii będą można się reklamować w prasie i internecie.

Posłowie przyjęli w trzecim czytaniu przedstawioną przez klub PJN nowelizację Kodeksu wyborczego, opowiadającą się za zakazem płatnych spotów radiowych i telewizyjnych. Zgodzili się natomiast, by partie mogły publikować płatne ogłoszenia w prasie i internecie. Za nowelizacją opowiedziało się 289 posłów, przeciw głosowało 135. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W piątek projekt trafił do Senatu. W debacie, na znak sprzeciwu, udziału nie wzięli senatorowie PiS, którzy wcześniej głosowali przeciwko uzupełnieniu o nią porządku obrad. Stanisław Karczewski (PiS) argumentował, że tak szybkie prace w Senacie nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, do której posłowie wprowadzili znaczące poprawki dopiero wczoraj, to "pogwałcenie standardów obowiązujących w wysokiej izbie". PiS oskarżył koalicję o "kneblowanie opozycji".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
PiS: zaskarżymy zakaz spotów do TK. Winczorek: Projekt nie narusza Konstytucji
Zaloguj się
 • mela_1

  Oceniono 2 razy 2

  I znowu PiS sobie strzeli w stopę. Po wcześniejszych kanonadach powinien juz leżeć plackiem, czego mu z całego serca życzę.

 • michu1958

  0

  zaskarżać, pozywać, donosić - pis w swojej najczystszej formie.....

 • nocri

  Oceniono 1 raz -1

  nocri.blox.pl/2011/02/Smiesznym-jest-zarzut-iz-brak-spotow-reklamowych.html

 • nocri

  Oceniono 1 raz -1

  Projekt i to bardziej rygorystyczny wypłynął od byłych kolegów i koleżanek panów Kaczyńskiego , Hoffmana , Kempy i Brudzińskiego. jak to jest że im dalej od Prezesa tym więcej rzeczowych projektów w głowach posłów ?

  do poczytania nowy wpis: Wojna o spoty.

  Najciekawsze że pomysł wyszedł z obozy byłych posłów PiS aktualnie tworzących PJN czyli sof-PiS.
  czyżby panie i panowie z PJN działali w zmowie z PO ? ..a może im dalej od Prezesa i kolegów z PiS tym więcej oleju w głowie i ciekawych pomysłów ?

  do poczytania :) nocri.blox.pl/2011/02/Smiesznym-jest-zarzut-iz-brak-spotow-reklamowych.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX