''Nie angażujmy autorytetu prezydenta do wszystkiego''. Kuźniar ws. Poczobuta

Prezydent Komorowski rozmawiał o sprawie aresztu Andrzeja Poczobuta z min. Sikorskim. Ale według prezydenckiego doradcy prof. Romana Kuźniara nie powinno się angażować autorytetu głowy państwa w tę sprawę. - Co gdyby interwencja okazała się nieskuteczna? Chyba nie warto ryzykować autorytetu głowy państwa dla tego typu incydentów - mówi.


Ostry kurs wobec Białorusi rządzonej przez Aleksandra Łukaszenkę niewiele do tej pory przyniósł. - Kończyło się zawsze tak samo - reżim okazywał się odporny. Mało można było ugrać idąc na otwarcie starcie - przypominał w TOK FM prof. Roman Kuźniar. Według doradcy ds. międzynarodowych prezydenta Komorowskiego głównym powodem jest "dobre zakorzenienie reżimu w społeczeństwie".

Dlatego prof. Kuźniar bardzo ostrożnie podchodzi do apeli o zaangażowanie się prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawę Andrzeja Poczobuta, działacza Związku Polaków na Białorusi, który przebywa w areszcie. Pan prezydent ma nie ratować Poczobuta? - pytał Jacek Żakowski. - Czy interwencja pana prezydenta będzie skuteczna? - to jest podstawowe pytanie. Gdyby miała być nieskuteczna i prezydent odbiłby się od tej łukaszenkowskiej ściany? Chyba nie warto ryzykować autorytetu głowy państwa dla tego typu incydentów. Jestem zwolennikiem powściągliwego używania autorytetu prezydenta - mówił doradca Bronisława Komorowskiego.Jak powiedział Kuźniar, w sprawie Poczobuta prezydent rozmawiał już z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. - Zgadzam się - to straszny przypadek, ale pan Poczobut wyjdzie za kilkanaście dni z miejsca odosobnienia. Nie do wszystkiego trzeba angażować autorytet i urząd pana prezydenta - podkreślał prof. Kuźniar.

- Prezydent jako bomba atomowa, nie broń taktyczna? - pytał Jacek Żakowski. - Zdecydowanie tak .

Instrumenty ma rząd

Zdaniem prezydenckiego doradcy w sprawie relacji z Białorusią - w tym oczywiście sytuacji mieszkających tam Polaków - najwięcej do powiedzenia ma rząd. - Instrumentarium jest w rękach rządu i ministra Sikorskiego - mówił prof. Kuźniar. I zapewnił, że prezydent i jego współpracownicy na pewno nie będą "nieaktywni".

- Ale przestrzegam przed wypowiedziami, z których mogłyby wynikać oczekiwania społeczeństwa, że oto coś szybko osiągniemy. Bo wielokrotnie w przeszłości okazywało się to nieskuteczne. Były formułowane pogróżki, żądanie i nic. Raczej trzeba oddziaływać na świadomość społeczeństwa białoruskiego. To ono ostatecznie zdecyduje - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM.Doradca prezydenta Komorowskiego przyznał, że na zmiany u naszego wschodniego sąsiada przyjdzie nam jeszcze poczekać. - Nie zawsze silna presja z zagranicy pomaga wewnętrznym zmianom - mówił prof. Kuźniar.

O sytuacji na Białorusi będzie mówił w Komentarzach Radia TOK FM znany opozycjonista Franek Wiaczorka. Początek rozmowy o 10:45.

Surowy wyrok dla białoruskiego opozycjonisty 4 lata kolonii karnej>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (18)
''Nie angażujmy autorytetu prezydenta do wszystkiego''. Kuźniar ws. Poczobuta
Zaloguj się
 • patriot1

  Oceniono 6 razy 4

  po przeczytaniu wypowiedzi tego człowieka ciśnie się na usta jedno:ja pier...lę!
  "pan Poczobut wyjdzie za kilkanaście lat z miejsca odosobnienia,więc po co angażować autorytet pana prezydenta?!!szok po prostu szok.jaki "autorytet" Kuźniar?nie masz go ani ty ani tym bardziej prezydent jeśli myśli tak jak ty.o przyzwoitości nie ma co wspominać...

 • shedows1969

  Oceniono 9 razy 3

  mega gafą gajowego to profesorek Kuźniar na doradcę i redaktorek Żakowski jako komentator brrrrrrrrrr

 • franekwolusz

  Oceniono 9 razy 3

  Prezydent musi pilnować żonę, żeby nie robiła tego co mogła robić żona Obamy. Co go jakis Poczobut obchodzi. To nie sprawa, w przeciwieństwie do pierwszej, wagi państwowej.

 • doberrrman

  Oceniono 7 razy 3

  Dobrze tego Kuzniara nauczyli w ZSRR, gdzie odbieral nauki.
  Dobra szkola.
  Dobre trio Komorowski Kuzniar Jaruzelski.

 • vikot2

  Oceniono 2 razy 2

  Co tak na forum śmierdzi PISowskim łajnem, już sami między sobą się obrzucacie?
  Widać, że pracownicy biur poselskich posłów PIS, pracują intensywnie.
  Skąd wiem?
  Zgadnijcie.

 • vikot2

  Oceniono 2 razy 2

  Odpowiedź dla kolesia "donek.na.madagaskar".

  Według ciebie, twoich popleczników i wspólników tylko Śpiący, był jedynym i właściwym. WIELKIM i NAJMĄDRZEJSZYM.
  Światłem Tatr.
  Wszechnicą mądrości.
  Gwiazdą w ciemności.
  Kwintesencją mądrości, honoru (spieprzaj dziadu), kultury(kto to ta małpa w czerwonym) i kozich bobków.

 • an_konta

  Oceniono 8 razy 2

  bo ta d... i tak nic nie zrobi!

 • adam_l27

  Oceniono 8 razy 2

  Tak, tak, nie przeszkadzajmy czcigodnemu prezydentowi w wykonywaniu jego misji - pilnowanie żyrandola jest wielce zajmujące.

 • lisowski.piotr

  Oceniono 5 razy 1

  Jaki autorytet ma prezydent Komorowski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX