Nałęcz o Marcie Kaczyńskiej: "Uskrzydliła ją ignorancja"

Jeśli chce się wypowiadać na temat II Wojny Światowej, trzeba zgromadzić na ten temat jakąś wiedzę - mówił w Radiu ZET Tomasz Nałęcz komentując wpis na blogu Marty Kaczyńskiej, w którym krytykuje ona prof. Władysława Bartoszewskiego.
Córka zmarłej pary prezydenckiej we wczorajszym wpisie na swoim blogu skrytykowała wypowiedź z wywiadu, jakiego udzielił niemieckiemu "Die Welt" prof. Władysław Bartoszewski. Mówił on m.in., że w trakcie wojny "jako osoba, która ratowała Żydów" bardziej obawiał się sąsiadów-Polaków niż Niemców. "To szokująca wypowiedź. Jak to możliwe, że w okupowanej Polsce można było czuć się pewniej, spotykając niemieckiego żołnierza niż własnego rodaka?" - zapytała na blogu oburzona Kaczyńska.

- Nic tak nie uskrzydla, jak ignorancja. Myślę, że to ignorancja uskrzydliła Martę Kaczyńską, moim zdaniem skompromitowała się w sposób ogromny - komentował to w wywiadzie z Moniką Olejnik Tomasz Nałęcz - Apelowałbym o umiar i rozwagę, bo jeśli chce się wypowiadać na temat II Wojny Światowej, trzeba zgromadzić na ten temat jakąś wiedzę. (...) Myślę, że mało jest w Polsce najwybitniejszych badaczy, którzy by się ośmielili korygować wypowiedzi Bartoszewskiego na temat II Wojny Światowej - dodał.

DOSTĘP PREMIUM