Jaruzelskim z prezydentem na beatyfikację? 61 proc. Polaków mówi "tak"

61 procent badanych uważa, że Bronisław.Komorowski powinien zaprosić generała Wojciecha Jaruzelskiego do wspólnego przelotu na uroczystości beatyfikacyjne papieża Jana Pawłą II. To wynik najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Nieco ponad 30 procent respondentów jest odmiennego zdania. Prezes Instytutu Badania Opinii Homo Homini Marcina Duma przyznaje, że na ten wyniki mają wpływ preferencje polityczne Polaków. - Nie jest tajemnicą, że te 31 proc. badanych to są wyborcy bardzo konserwatywni, którzy sprzyjają Prawu i Sprawiedliwości. Pozostała część społeczeństwa w tym wyborcó, nie widzi tutaj żadnego problemu i wręcz chciała by takiego gestu - twierdzi Duma.

Prezes Homo Homini dodaje, że około 8 proc. badanych nie miało zdania w kwesti czy Bronisław.Komorowski powinien zaprosić generała Wojciecha Jaruzelskiego do wspólnego przelotu na uroczystości beatyfikacyjne papieża Jana Pawłą II.

"Zaprosić Jaruzelskiego do samolotu" - apel lewicy

Od kilku dni trwa dyskusja na temat składu prezydenckiej delegacji. Początkowo informowano, że Bronisław Komorowski zaprosi wszystkich premierów i prezydentów wybranych w wyborach powszechnych. Oznaczałoby to wykluczenie Wojciecha Jaruzelskiego. Decyzję tę skrytykowała lewica i prof. Jadwiga Staniszkis, która przypomniała, że Jaruzelski zeznawał w procesie beatyfikacyjnym papieża-Polaka.

Wczoraj szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski zapowiedział, że delegacja na czele z Bronisławem Komorowskim do Watykanu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, będzie miała charakter nieoficjalny.

Prezydent ma sam ustalić klucz według którego ostatecznie zaprosi gości na pokład samolotu. - Delegacja nie jest delegacją oficjalną, dlatego też Pan Prezydent nie będzie kierował się żadnym kluczem oficjalnym. Zamierza zaprosić tylko tych, z którymi według jego zdania i jego najgłębszego przekonania, da się dobrze, głęboko przeżyć ten wspaniały dla wszystkich Polaków dzień - powiedział Michałowski.

Kto zbojkotuje zaproszenie prezydenta?

Jarosław Kaczyński od razu zapowiedział, że nie skorzysta z zaproszenia do prezydenckiego samolotu. Posłowie PiS poinformowali już, że na uroczystości do Watykanu pojadą pociągiem. Z Komorowskim nie poleci też Leszek Miller.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 4 marca na grupie 1070 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
Jaruzelskim z prezydentem na beatyfikację? 61 proc. Polaków mówi "tak"
Zaloguj się
 • duokwak

  Oceniono 5 razy 5

  Na miejscu Jaruzelskiego wolałbym jechać na ryby,albo w zaciszu domowym wypalić fajkę wodną niż brać udział w tym zbiorowym cyrku.

 • mmekelevra

  Oceniono 5 razy 5

  Pytanie tylko czy gen. Jaruzelski będzie chciał tam jechać. Ja sam bym nie chciał. Wolałbym robić coś bardziej interesującego.

 • executioner

  Oceniono 3 razy 3

  Czy ktoś pytał Wojciecha Jaruzelskiego, czy chce udać się do Watykanu?
  Nie sądzę aby pytał, i nie sądzę aby Wojciech Jaruzelski chciał.

 • alina85l

  Oceniono 9 razy 3

  Problem wydumany. Jedynie do gen. Jaruzelskiego należy decyzja czy czuje się na siłach by wziąć udział w tej uroczystości. Prezydent powinien go zaprosić razem z innymi, byłymi przedstawicielami naszego państwa.

 • beckett

  Oceniono 4 razy 2

  Jeszcze dorzucę trochę do ognia... Wyborczej też to się tyczy, nie tylko wszystkich dotychczasowych rządzących.

  Polski Katyń, w 21 wieku, już 30 tys niewinnych ofiar zamordowanych, mężów, ojców, żon, córek... najwartościowszych ludzi dla Ojczyzny, najpiękniejscych. Od naszego wstąpienia do unii 30 tysięcy ciał, ludzi, które mogłyby się kochać, uczyć, pracować, tworzyć, płacić zadłużonemu Państwu podatki. Bezimienne krzyże na które nikt nie zwraca uwagi. Mordowanych, palonych żywcem, umierających w męczarniach, i bliskich, bezpośrednich świadków tych cierpień. A potem doświadczających zapomnienia, niezrozumienia, zwalnianych z pracy, szykanowanych. Tak mówię o dzisiaj tu i teraz. Nie ma o tym za dużo w Wyborczej ani Rzeczpospolitej. Nie ma na wokandzie w Sejmie, politycznym kartelu (to nie ja to Tomasz Lis).

  Więcej zamordowanych niż w Katyniu Stalinowskim.

  Drugie tyle to ofiary ciężkich obrażeń, więcej niż drugie tyle chorych na PTSD związane z wypadkiem (PTSD jest traktowane przez ZUS dzisiaj jako mniej groźna choroba... bo jest zbyt dużo przypadków - ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi, zaburzeniami pamięci).

  Często później ci którzy przeżyli, żałują, że nie zginęli. Rozpadają im się rodziny, są oskarżeni o spowodowanie wypadku, często niesłusznie bo obwiniają się sami za wypadek... Tracą pracę ale wstyd im szukać innej. Popadają w konflikt z prawem, piją. etc.

  Ubezpieczalnie nie dopatrują się w nich trwałego inwalidztwa, nikt tym dziesiątkom tysięcy ludzi nie wypłaci 250 tysięcy.

  Nie latajcie do Smoleńska, ponoście sami koszty waszych sporów (nie wyciągajcie pieniędzy na pokrywanie śmiertelnych kosztów tych sporów i mobbingów w majestacie władzy od ofiar waszej władzy.

  Nie latajcie, bo Katyń jest tutaj, tu i teraz. Polaków ktoś morduje, całe rodziny cierpią. Bo zarabiacie na miękkim narkotyku jakim jest alkohol ponad wszelkie normy (przyjrzyjcie się jak alkohol sprzedaje się w Norwegii, w Stanach), bo nie potraficie wprowadzić porządnego systemu przygotowania młodych kierowców do jazdy, bo nie potraficie rozbić kartelu firm budujących drogi i dopilnować ich jakości.

  Dość już tego, weźcie się do roboty, albo zrezygnujcie.

  jacekkotowski.blogspot.com

 • beckett

  Oceniono 2 razy 2

  Zapytajcie naszych sąsiadów Czechów czy pozwolą mu przelecieć nad swoim terytorium...

  Jaruzelski, wg TVN, reportażu, to człowiek, który miał osobiście poinformować JPII że coś na niego mają. Akcję zbierania materiałów kompromitujących na papieża popsuło pijaństwo Piotrowskiego... jak bum cyk, oglądałem to w TVN późnym wieczorem i własnym oczom nie wierzyłem. Czyżby TVN nie był w tym samym obozie co Wyborcza? A tak... pierwsza taka myśl naszła mnie gdy zobaczyłem jak Agora negatywnie odnosi się do programu kulinarnego Magdy Gessler, gdy pokazała narodowi jak wygląda nasz rynek gastronomiczny i doprowadziła parę takich wątpliwych przybytków do upadku...

  A co do głosów większości, no cóż... jedzmy gó..., muchy nie mogą się mylić.

  jacekkotowski.blogspot.com

 • allo11

  Oceniono 4 razy 2

  Niejaki PIOTR swego czasu wyrzekł się Jezusa,
  łotr , którego powieszono razem z Jezusem ,
  zobaczył swoją niegodziwość a Jezus obiecał mu ,niebo.
  ...Gdyby to się działo dzisiaj w Polsce to wielu by nie darowało Piotrowi,
  a ten by Kościoła nie zbudował.....
  i problemu z beatyfikacją by nie było.

 • kemot696

  Oceniono 3 razy 1

  O ile Komorowski pokazał ,że ma jaja gdy zaprosił Generała na posiedzenie RBN (i sorzystał na tym w sondażach) o tyle teraz jego Kancelaria wypada żenująco. Zresztą myślą ,że Generał jako człowiek niewierzący i schorowany nie skorzystałby z zaproszenia.

 • beckett

  Oceniono 1 raz 1

  tygodnik.onet.pl/1,54029,druk.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX