Czuma: "Dziwne, że Kownacki i Duda nie pamiętają sprawy ułaskawienia Adama S."

Sam pamiętam jak byłem ministrem sprawiedliwości i dostałem pismo ws. ułaskawienia Adama S. - mówił Andrzej Czuma. To kolejny krytyczny komentarz dotyczący ułaskawienia przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Adama S. - przedsiębiorcy z Kwidzyna.
- Procedura zastosowana przez Kancelarię Prezydenta, którą kierował Piotr Kownacki była tak niezwykle szybka, że musi to budzić co najmniej zdumienie - mówił Czuma.

Były minister sprawiedliwości wyraził zdziwienie, że obecnie byli ministrowie nie pamiętają tej sytuacji. - Dziwna sprawa, jak mogli piastować takie wysokie stanowiska ludzie, którzy mają słabą pamięć - powiedział poseł PO.

Były minister sprawiedliwości powiedział, że pamięta, iż w maju 2009 roku szef kancelarii prezydenta Piotr Kownacki przysłał mu pismo, w którym poinformował, że prezydent Lech Kaczyński wszczął z urzędu procedurę ułaskawienia Adama S. Poseł PO dodał, że taki wyjątkowy tryb w sprawie ułaskawienia Adama S. w Kancelarii Prezydenta mógł zlecić co najmniej jej szef, czyli Piotr Kownacki.

Negatywna opinia prokuratury

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej, Mateusz Martyniuk potwierdził wczoraj, że Prokurator Generalny wszczął 12 maja 2009 roku postępowanie ułaskawieniowe w sprawie Adama S., jednak 10 dni później wydał negatywną opinię w tej sprawie. Jak powiedział, w maju 2009 roku Prokurator Generalny uważał, że nie ma przesłanek do ułaskawienia Adama S., a postępowanie zostało zainicjowane na wniosek ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Według relacji rzecznika Prokuratury Generalnej, wniosek w sprawie ułaskawienia Adama S. wpłynął do prokuratury na początku maja 2009 roku. Podpis pod nim złożył ówczesny szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. Mateusz Martyniuk podkreślił, że prokurator wydał swoją opinię, ale prezydent nie jest związany ani jego opinią, ani opinią sądu.

Piotr Kownacki proszony wczoraj przez Polskie Radio o wypowiedź w tej sprawie, odmówił komentarza.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (10)
Czuma: "Dziwne, że Kownacki i Duda nie pamiętają sprawy ułaskawienia Adama S."
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 9 razy 9

  jest różnica między "nie pamiętam" a " nie chcę pamiętać"

 • asd.53

  Oceniono 8 razy 8

  nie pamietaja , bo to bylo ``drobne`` przestepstwo slabo platne , nalezy wiec spytac ich o te `` grubsze `` , ale znowu amnezja
  towarzystwo wzajemnej adoracji , kolesiostwo

 • rbik53

  Oceniono 8 razy 8

  ...a cóż tu dziwnego.... ja jak pożyczyłem kasę od Zygmunta S. to zaraz o tym zapomniałem.... a Zygmunt jakoś nie może.... - mówię mu, może się za malo starasz....

 • zolla23

  Oceniono 8 razy 8

  /nie pamietaja tej sytuacji/ ALE DALEJ W POLITYKE SIE BAWIA no nie dlugo w WC zapomna zdjac spodnie , a jak bedzie smierdzialo to ps juz tak dawno nie bylem w WC wiec nie pamietam jak sie ta sprawe zalatwia w WC NO MAJA PRAWO NIE PAMIETAC

 • duokwak

  Oceniono 7 razy 7

  Tak robią z narodu durni.Hieny i złodzieje wszelkiej maści i spod różnych znaków.
  Najlepszym opisem tego co się dzieje w "polityce" jest "Kariera Nikodema Dyzmy".Kiedy będzie wreszcie normalnie i uczciwie ?

 • oghana7

  Oceniono 6 razy 6

  co tam prokuratura albo tez piloci dla prezydenta lecha! to on jest w kazdej sprawie decydentem .istny satrapa .

 • koniepobetonie

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Czuma, pamiętają ! Baaardzo dobrze pamietają. Tylko we krwi mają kłamstwo. Przecież wódz Jarosław na białe mówi czarne. Zawsze. Cała sekta PISowska to kłamczuchy, nie ma ich co pytać ... i nie wolno im ufać. Nigdy !

 • robert9998

  Oceniono 11 razy -1

  Każdy akt łaski wydany przez prezydentów Wałęsę, Kwaśniewskiego, Kaczyńskiego i Komorowskiego to plucie w twarz organom ścigania.
  Przestępca jest przestępcą, w trakcie odbywania kary ma prawo do warunkowego zwolnienia i zwieszeni części kary. Miejsce bandytów jest w więzieniach! Mam żal do prezydenta Kwaśniewskiego o ułaskawienie tzw. bohatera filmu "Dług" niejakiego Sikory. Przestępcy ci , byli zwykłymi mordercami,którzy odcięli dwóm facetom głowy i wrzucili do rzeki. Akt łaski , takim krwiożerczym kanaliom nie przysługuje. Kara jest karą, nie po to ktoś bandziorów łapie, sąd skazuje, panowie prezydenci sobie ich wypuszczają bo taki mają kaprys. Jesteśmy krajem Unii Europejskiej w którym nie ma kary śmierci, więc łaska prezydenta jest nie potrzeba.

 • korandankon

  Oceniono 6 razy -4

  @ robert9998:
  Bijesz pianę. W kazdym kraju głowa państwa ma prawo łaski. Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX