"PiS stać tylko na sklecenie demagogicznego, tandetnego spociku"

Nie ma w sprawie OFE opozycji parlamentarnej wobec rządu - skonstatowali w Poranku TOK FM publicyści: Tomasz Lis, Tomasz Wołek i prof. Wiesław Władyka. - Był taki moment, kiedy wydawało się, że PiS po stratach personalnych w katastrofie smoleńskiej szuka nowych ekspertów wewnątrz partii, ale to splajtowało całkowicie - podkreślił prof. Władyka.
Rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z ekspertami w celu omówienia zmian w systemie emerytalnym, które zaprezentował premier Donald Tusk we wtorek. Rząd chce zmniejszenia składki, która trafia do funduszy emerytalnych, z obecnych 7,3 proc. do 2,3 proc. pensji. Pozostałe 5 proc. zamiast pozostać w OFE - zostanie przeniesione na nowe subkonta w ZUS i wydane na obecnych emerytów.

Wobec zmian planowanych przez gabinet Tuska sprzeciwiali się przede wszystkim ekonomiści na czele z prof. Leszkiem Balcerowiczem. Opozycja parlamentarna, chociaż zgłaszała swoje wątpliwości, nie była dla rządu stroną w dyskusji. - Dzieje się coś ważnego - skomentował w Radiu TOK FM publicysta Tomasz Wołek. - Opozycja parlamentarna w tej debacie nie istnieje, ponieważ nie ma do powiedzenia nic poza paroma sloganami. I rola tego, co można by określić mianem opozycji pozaparlamentarnej, stała się dominująca. Czyli jest inaczej, niż zazwyczaj się dzieje przy wielkich debatach politycznych - stwierdził.

- Jeśli chodzi o Leszka Balcerowicza, to wśród jego wypowiedzi było kilka, które mogły sugerować, że Balcerowicz nie tyle zabierze się do formowania własnej formacji politycznej, co będzie patronował poczynaniom recenzenckim. Ale to może oznaczać coś więcej niż tylko recenzowanie działań rządu. Ale to pozostało niedopowiedziane - dodał Wołek.

"PiS potrafi sklecić tylko demagogiczny spocik"

- W jednej sprawie myślę, że prof. Rostowski i prof. Balcerowicz się zgadzają - opinie opozycji w kwestii zmian w OFE były dowodem na to, że ta opozycja nie ma kompletnie nic do powiedzenia - dodał Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika "Wprost". - Cieszę się bardzo z niedawno opublikowanego tzw. spotu Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ okazuje się, że na tyle stać główną partię opozycyjną - sklecenie jakiegoś demagogicznego, tandetnego spociku. Poważnym uczestnikom tej debaty to uświadamia, że powinni znaleźć coś na kształt wspólnego języka nie tylko w sprawie OFE, bo gdzieś tam są w jednym kręgu kulturowo-emocjonalnym, a alternatywą dla nich jest ten spot PiS-u - podkreślił.

- Był taki moment, że wydawało się, że PiS po stratach personalnych w katastrofie smoleńskiej szuka nowych rozwiązań, że szuka ekspertów wewnątrz partii. Ale to całkowicie splajtowało - dodał prof. Wiesław Władyka. - Nie słychać po stronie partii Kaczyńskiego żadnej fachowej opinii. To taka całkowita bezradność. Nie bardzo też wiem, jaką postawę merytoryczną ma SLD - też jest partią bezradną politycznie. Na pytanie, gdzie się tworzą prawdziwe spory, to rzeczywiście odpowiedzią jest Balcerowicz, jako lider opozycji merytorycznej. Dołączają do niego inni eksperci, nawet mówiący trochę inaczej. Jeśli chodzi o prawdziwy spór polityczny, to tak naprawdę odbywał się on w samej koalicji, w łonie rządu - podsumował.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (21)
"PiS stać tylko na sklecenie demagogicznego, tandetnego spociku"
Zaloguj się
 • wwww.2

  Oceniono 14 razy 14

  PiS ma krótką pamięć, bo to Kaczyński był w rządzie Buzka a nie Tusk, równie dobrze można zrobić spot p.t. gdzie 3 miliony mieszkań.

 • kocurrr

  Oceniono 13 razy 13

  Wolę już bardziej gospodarkę planowaną centralnie niż "pisowskich ekspertów" przy wolnorynkowej gospodarce. Co prawda jedno i drugie skazane na porażkę, ale w to pierwsze da się przynajmniej przez jakiś czas wierzyć.

 • zaskuba

  Oceniono 11 razy 11

  Prymitywne, nic nie wnoszące do żadnej sprawy, poza sprawą zemsty na wszystkich
  za wszystko, wypowiedzi i bełkot przywódcy.
  Prymitywne i nic nie wnoszące do żadnej sprawy bełkoty panów ziobrów, płaszczaków, maciarewiczów, rogalskich i pań kempów.
  Odmowa uczestnictwa w naradach, gdzie poruszane są sprawy Państwa Polskiego
  a nie spadniętego samolotu.
  Odmowa uczestnictwa w RBN.
  Brak uczestnictwa i grupowe wychodzenie z obrad sejmowych.
  Lżenie i obrażanie Prezydenta, Premiera i Rządu.
  Po co nam taka sekta?
  Ona śmie się nazywać partią polityczną odpowiedzialną za losy naszego kraju?
  Ona śmie brać diety poselskie i dotacje dla sekty?
  Moje, a myślę, że większości z Was, nowe hasło wyborcze:
  "WSZYSCY TYLKO NIE PIS !!!!!!!!!"

 • wojtekd38

  Oceniono 11 razy 11

  Reforma OFE musi byc bo nie mozna kosztem emerytow utrzymywac 50 tys urzednikowz ich marzy. Balcerowicz i Ryb inski to czlonkowie RAD Nadz. kilku OFE a OFE utrzymuja FOR.

 • neumarkt

  Oceniono 10 razy 10

  CZAS NA ODWAŻNĄ DECYZJE! Anihilować Jarka Szalonego z polityki!

 • chri-s48

  Oceniono 10 razy 10

  @gsb
  - moja rada:-nie przechodź Krakowskim Przedmieściem bo jesteś strasznym frustratem i możesz
  tego stresu nie przeżyć - a szkoda by było. I nie płacz bo płacz urodzie szkodzi.

 • lobuz1

  Oceniono 9 razy 9

  W tym roku wybory, opozycja musi przeszkadzać rządowi w reformach korzystnych dla ludzi, bo nie miałaby szans na wygraną w wyborach. Ludzie zadowoleni z działań rządu nie będą chcieli go zmieniać, to proste. Opozycja w okresie przedwyborczym nie myśli o dobru ludzi ale o WYGRANIU WYBORÓW i nie można się temu dziwić. Partia rządząca, aby wygrać wybory MUSI działac na korzyść ludzi, jeśli chce dalej rządzić.

 • 99101kaczor

  Oceniono 8 razy 8

  Warto ich słuchać. Każdy piątek o 8-ej.

 • oghana7

  Oceniono 9 razy 7

  ale z rostkowskiej ekonomistka ! wsydzilaby sie kobieta ,paple byle co ,zeby tylko zaistniec ,a teraz slysze ,ze uklekna wszyscy i cale pjn wroci do jarkacza .od dawna to przewidywalam .ludzie bez odrobiny honoru .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX