Tusk o ustawie medialnej: będę zalecał uchylenie "niepokojących" przepisów

- Obiecuję rzetelnie sprawdzić każdy przepis, który budzi wątpliwości, i jeśli nie będzie żadnej europejskiej albo publicznej potrzeby, aby przepisy niepokojące obrońców internetu znalazły się w tej ustawie, to zaproponuję senatorom, aby je uchylili - zapowiedział dziś Donald Tusk w odpowiedzi na zmasowaną krytykę nowelizacji ustawy medialnej. Premier ma mało czasu - jutro Senat ma głosować ustawę.
Trwa spór o ustawę medialną, którą przyjął 4 marca Sejm. Analizowany obecnie przez Senat dokument wprowadza szereg ograniczeń dla nadawców publikujących treści wideo w internecie. Pytany o ustawę premier Donald Tusk zapowiedział dziś, że jeśli okaże się, że kontrowersyjne przepisy nie okażą się konieczne, to zaleci ich uchylenie.

Internet to nie telewizja

Rekomendowaną przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i posłankę Iwonę Śledzińską-Katarasińską nowelizację ustawy medialnej, 4 marca w trybie ekspresowym uchwalił już Sejm (419 posłów było "za", wstrzymał się tylko Kazimierz M. Ujazdowski z PiS). W branży internetowej oraz wśród prawników zajmujących się tą tematyką, ustawa spotkała się z miażdżącą krytyką: - Ta ustawa robi ogromną szkodę polskiemu rynkowi internetowemu. - mówią. Główne zarzuty to: dyskryminowanie podmiotów polskich wobec zagranicznych; tworzenie biurokratycznych barier, które ograniczają wolność wypowiedzi; nieprecyzyjne przepisy, za nieprzestrzeganie których będzie można wlepić olbrzymie kary. A także niezrozumienie specyfiki internetu, który rząd chciałby kontrolować tak jak telewizję, za pomocą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Co złego ustawa chce zrobić internetowi?

- To próba ograniczenia wolności słowa w demokratyzujących się mediach i bardzo istotne zagrożenie dla porządku demokratycznego - mówił o ustawie w radiu TOK FM Piotr Waglowski, specjalista od prawa internetu i autor serwisu VaGla.pl.

Lista kontrowersyjnych zapisów jest spora . Począwszy od mało precyzyjnych zapisów, kogo właściwie nowe przepisy będą dotyczyć (ustawa nazywa ich "nadawcami audiowizualnych treści na żądanie", co eksperci interpretują jako serwisy internetowe zawierające treści wideo) poprzez konieczność wpisu do rejestru Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, danie Radzie prawa odmowy rejestracji (więc de facto decyzji, kto może publikować w internecie, a kto nie) i możliwość nakładania wysokich kar (10 proc. rocznego przychodu). Dodatkowo, ustawa preferuje zagraniczne podmioty kosztem polskich firm.

Tusk: będę proponował senatorom, by usunęli niepokojące przepisy

- Poleciłem jeszcze dzisiaj bardzo precyzyjnie sprawdzić, co w tej ustawie jest jednoznaczną implementacją prawa europejskiego, a co radosną twórczością urzędników lub parlamentarzystów. Ta ustawa była procedowana od dłuższego czasu, i nie budziła żadnych wątpliwości w Sejmie ani wśród środowisk zainteresowanych tą ustawą - mówił dzisiaj na konferencji prasowej premier Donald Tusk. - Obiecuję rzetelnie sprawdzić każdy przepis, który budzi wątpliwości, i jeśli nie będzie ewidentnie żadnej europejskiej albo publicznej potrzeby, aby przepisy niepokojące obrońców internetu znalazły się w tej ustawie, to będę proponował senatorom, aby je uchylili - dodał premier.

KIG: -To legislacyjny kiks, a internauci podpisują petycję

Przeciwko nowej ustawie skrzykują się już internauci na Facebooku i zachęcają się wzajemnie do podpisania petycji. W chwili, gdy piszemy ten tekst podpisało ją już ponad 2,3 tys. osób.

Nowe przepisy ostro krytykują też prawnicy. - Odnoszę wrażenie, że Sejm był uprzejmy zignorować nawet opinie sejmowych legislatorów - napisał w serwisie Vagla.pl znawca prawa i internetu Piotr Waglowski, który w kolejnych wpisach bezlitośnie wytyka ustawie błędy, absurdy i sprzeczność z unijnymi dyrektywami.

Wypowiedziała się dziś w tej sprawie także Krajowa Izba Gospodarcza. Jej szef, Andrzej Arendarski tak ocenił dziś na konferencji prasowej ustawę: - To bariera rozwoju polskiego internetu. Ustawa wprowadzi na rynek internetowy nierówność podmiotów preferując podmioty zagraniczne. I po trzecie - będzie źródłem różnych absurdów, każąc się rejestrować w Krajowej Radzie podmiotom, które nie są profesjonalnymi podmiotami.

Arendarski nie podejrzewa rządu o złą wolę: - Rząd chciał wprowadzić implementację dyrektywy unijnej, ale zrobił to na chybcika. I powstał kiks legislacyjny.

...jako premier i jako człowiek

- Myślę, że do jutra popołudnia będziemy mieli wystarczająco precyzyjną wiedzę, które z tych zapisów budzących wątpliwości są niezbędne, a które wytwarzają niepotrzebne zamieszanie - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że "nie ma najmniejszego zamiaru" kontrolować internetu, "nie tylko jako premier, ale i jako człowiek".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Tusk o ustawie medialnej: będę zalecał uchylenie "niepokojących" przepisów
Zaloguj się
 • robert9998

  Oceniono 4 razy 4

  Nowa Ustawę medialna ,który miał inwigilować wszystkich i wprowadzać rodzaj cenzury , wymyślono na rządzie.nie na komisji parlamentarnej celowo piszesz nieprawdę @marika-live.
  Rząd Tusk, tylnymi drzwiami chciał wprowadzić cenzurę. Media na to nie pozwoliły, Tusk to twór PR- to się przestraszył. Szefem NASK jest, pułkownik ABW Michał Chrzanowski.

 • tadeusz_mazowsze

  Oceniono 6 razy 2

  @marika-live mecenas rządu PO PSL , zawsze będzie żądała dowodów, że nie dzięki premierowi Tuskowi słońce świeci.
  Potworka legislacyjnego wytworzono w rządzie!
  Premier Tusk , zaczyna mieć zapędy jak Wen Jiabao-premier Chińskiej Republiki Ludowej i członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Otóż w Chinach, wszystko podlega kontroli i reglamentacji, jedynej słusznej partii.
  Pamiętam jak takie coś chcieli robić pisowcy , Tusk nazwał ich własnie działaczami komunistycznej partii chin , dziś on i jego ludzie robią to samo. Gdyby nie larum w mediach, internet byłby zakneblowany powoli, przez rząd Tuska z PO PSL.

 • gem58

  Oceniono 1 raz 1

  Mocno niepokojące jest to że to nie pierwsze podejście... Rok temu przy okazji ustawy hazardowej padła propozycja stworzenia "indeksu stron zakazanych" jeszcze wcześniej Tush chciał kontrolowac internet by bronic nas przed pedofilami...

  Być może ktoś mu złośliwie takie kwiaty w ustawach sadzi ale bardziej prawdopodobne wydaje mi się że Platformie marzy się cenzura Internetu!

 • fenrill

  0

  Czy to oznacza, że nie będzie można już pisać takich rzeczy jak na www.niebojtasiewojta.pl ?;/

 • marika-live

  Oceniono 5 razy -1

  re tadeusz_mazowsze
  może zamiast robić propagandę, przeczytaj co powiedział Premier, że przepisy budzące wątpliwości zostaną usunięte. W przeciwieństwie to twojego guru potrafi przyjąć racje innych. A tak w ogóle to sa prace komisji parlamentarnej nie rządu, a chce ci powiedzieć, że w sejmie ta ustawa została przyjęta jednogłośnie przez wszystkiw partię.
  Brawa dla Premiera, że posłuchał głosów w tej sprawie i ustawa zostanie poprawiona.

 • marika-live

  Oceniono 5 razy -1

  re xx_y
  Człowieku jeżeli masz jakieś dowody, nas to co napisałeś w drugim zdaniu, to do prokuratury. Jak coś wiesz i nie informujesz prokuratury jesteś współodpowiedzialny. Jeżeli nie masz dowodu, to Ciebie można do prokuratury podać, bo piszesz oskarżenia grubego kalibru. Wziąć się w końcu za oszołomów oskarżających kogoś o morderstwo, niech nie myślą że są bezkarni

 • xx_y

  Oceniono 2 razy -2

  Ten rząd ma tyle do powiedzenia co żyd za niemca.Niewygodnych zniszczyli w Smoleńsku ci tylko podpisują co im podsuną po łapkę bijąc sobie brawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX